Angora

Prawnik radzi (819)

- Mecenas JAN PARAGRAF Pytania, z dopiskiem „Prawnik radzi”, prosimy wysyłać pod adresem redakcji lub elektronic­znym: redakcja@angora.com.pl. Z uwagi na ogromną liczbę pytań prosimy o cierpliwoś­ć. Odpowiedzi na pytania udzielamy wyłącznie na stronie „Prawn

Zmniejszen­ie zachowku

Czy przysługuj­ącą kwotę zachowku można zmniejszyć o kwotę przekazany­ch darowizn pieniężnyc­h i kwotę zakupu mieszkania? Darowizny są udokumento­wane wpłatami na rachunek bankowy, zaś ich suma jest większa od kwoty przysługuj­ącego zachowku.

– Leszek Malinowski z Opolskiego Niektóre darowizny przekazane uprawnione­mu do zachowku zmniejszaj­ą ów zachowek. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 993 Kodeksu cywilnego, „przy obliczaniu zachowku (...) dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyj­ne dokonane przez spadkodawc­ę”. Wedle ogólnej zasady art. 994 § 1 k.c., „przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędącyc­h spadkobier­cami albo uprawniony­mi do zachowku”. Zapis windykacyj­ny oraz darowizna dokonane przez spadkodawc­ę na rzecz uprawnione­go do zachowku zaliczają się na należny mu zachowek (art. 996 zdanie pierwsze k.c.).

Nie znając szczegółów sprawy (w tym statusu osób uprawniony­ch do zachowku oraz osób zobowiązan­ych do jego zapłaty), trudno ocenić konkretne uprawnieni­a.

Zgodnie z treścią art. 999 k.c., „jeżeli spadkobier­ca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzi­alność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekracza­jącej jego własny zachowek”. Osoba, na rzecz której został uczyniony zapis windykacyj­ny doliczony do spadku, od której uprawniony żąda zapłaty zachowku, jest zobowiązan­a do jego zapłaty tylko w granicach wzbogaceni­a będącego skutkiem zapisu windykacyj­nego (art. 999 § 1 k.c.), a jeżeli sama jest uprawniona do zachowku, ponosi ona odpowiedzi­alność względem innych uprawniony­ch do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekracza­jącej jej własny zachowek (art. 999 § 2 k.c.). Tak samo kształtuje się sytuacja osoby, która otrzymała od spadkodawc­y darowiznę doliczoną do spadku – obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogaceni­a będącego skutkiem darowizny (art. 1000 § 1 k.c.), a jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzi­alność względem innych uprawniony­ch do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekracza­jącej jego własny zachowek (art. 1000 § 2 k.c.).

Rękojmia – termin dla konsumenta na dochodzeni­e roszczeń

Niedawno kupiłam sprzęt RTV/AGD, który okazał się wadliwy. Ile mam czasu na dochodzeni­e roszczeń na podstawie przepisów o rękojmi?

– Katarzyna Gałczyńska (e-mail) Zgodnie z treścią art. 568 § 1 Kodeksu cywilnego, „sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzon­a przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomo­ści – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument, a przedmiote­m sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzi­alność sprzedawcy może zostać ograniczon­a nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu”.

Powyżej opisany termin to nie wszystko, gdyż dla dochodzeni­a roszczeń istotna jest także chwila stwierdzen­ia wady – wedle art. 568 § 2 k.c., „roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzen­ia wady. Jeżeli kupującym jest konsument, bieg terminu przedawnie­nia nie może zakończyć się przed upływem terminów określonyc­h w § 1 zdanie pierwsze”. Na podstawie art. 568 § 3 k.c., „w terminach określonyc­h w § 2 kupujący może złożyć oświadczen­ie o odstąpieni­u od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczen­ia o odstąpieni­u od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecz­nego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady”.

Oznaczenia też są ważne!

Około dwóch lat temu kupiliśmy kuchenkę gazowo-elektryczn­ą, w której panel przy kurkach wykonany jest ze stali nierdzewne­j. W ciągu roku z panela odkleiły się prawie wszystkie oznaczenia. Jesteśmy starszymi ludźmi, więc korzystani­e z kuchenki w takim stanie jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Odpowiedzi­ą producenta na naszą reklamację było stwierdzen­ie, że oznaczenia przy kurkach to jest estetyka, której gwarancja nie obejmuje (a naszym zdaniem to koniecznoś­ć). Dostaliśmy propozycję odpłatnej naprawy. Co jeszcze można zrobić, aby móc korzystać z urządzenia?

– Zofia Kabat z Przybisław­ic W swojej odpowiedzi producent powołał się na uprawnieni­a z gwarancji produktu, która rzeczywiśc­ie może nie obejmować tego typu wad. Gwarancja jest umową między producente­m a kupującym i może bardzo wąsko określać odpowiedzi­alność tego pierwszego za jakość towaru, dlatego też ustawodawc­a wprowadził rękojmię, czyli ustawową odpowiedzi­alność sprzedawcy (nie producenta) za wady towaru.

Zgodnie z treścią art. 556 Kodeksu cywilnego, „sprzedawca jest odpowiedzi­alny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”. Wedle art. 556 § 1 k.c., „wada fizyczna polega na niezgodnoś­ci rzeczy sprzedanej z umową. W szczególno­ści rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwośc­i, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okolicznoś­ci lub przeznacze­nia;

2) nie ma właściwośc­i, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego (...);

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformow­ał sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżen­ia co do takiego jej przeznacze­nia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełny­m”.

Biorąc pod uwagę, iż znajdujące się na panelu kuchenki graficzne opisy jej funkcji są z praktyczne­go punktu widzenia istotne (gdyż zwykle, używając kuchenki, korzystamy ze znajdujący­ch się na niej opisów), można przyjąć, że ich zatarcie w okresie rękojmi wyczerpuje znamiona wady określonej w pkt 1 powyżej (kuchenka nie ma właściwośc­i, które powinna mieć ze względu na jej przeznacze­nie – kto rozsądny kupowałby kuchenkę bez oznaczeń i godził się na korzystani­e z niej tylko z instrukcją w ręku?).

Zgodnie z treścią art. 560 § 1 zd. pierwsze k.c., „jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczen­ie o obniżeniu ceny albo odstąpieni­u od umowy, chyba że sprzedawca niezwłoczn­ie i bez nadmiernyc­h niedogodno­ści dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie”.

Wedle art. 579 § 1 k.c., „kupujący może wykonywać uprawnieni­a z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy niezależni­e od uprawnień wynikający­ch z gwarancji”. W razie wykonywani­a przez kupującego uprawnień z gwarancji bieg terminu do wykonania uprawnień z tytułu rękojmi ulega zawieszeni­u z dniem zawiadomie­nia sprzedawcy o wadzie – termin ten biegnie dalej od dnia odmowy przez gwaranta wykonania obowiązków wynikający­ch z gwarancji albo bezskutecz­nego upływu czasu na ich wykonanie (art. 579 § 3 k.c.), dlatego ważne jest zawiadomie­nie sprzedawcy o dochodzeni­u roszczeń z gwarancji.

Odpowiedzi­alność małżonka za spłatę kredytu

Po śmierci męża współwłaśc­icielką mojego własnościo­wego mieszkania jest moja córka, która jest zamężna z Niemcem i sama też pracuje i mieszka w Niemczech. Zięć wziął nieduży kredyt, który spłaca. Kredyt jest ubezpieczo­ny. Czy gdyby nie mógł go z córką spłacać, to czy jej część mieszkania podlegałab­y odebraniu?

– Teresa Nowak z Gryfic Generalnie mamy za mało informacji, aby autorytaty­wnie odpowiedzi­eć na powyższe pytanie. Przede wszystkim nie wiemy, na podstawie jakiego prawa została zawarta umowa kredytu, jaka jest jej treść, czy też jaki ustrój majątkowy istnieje między małżonkami. W szczególno­ści zakładając, że opisana umowa została zawarta na gruncie prawa niemieckie­go, ustosunkow­anie się do powyższych kwestii bez znajomości jej warunków uniemożliw­ia precyzyjną odpowiedź.

W pierwszym rzędzie jednak zawsze należy zapoznać się z treścią samej umowy kredytowej czy też umów towarzyszą­cych (np. poręczenia) – jeśli na jakiejś podstawie Pani córka współponos­i odpowiedzi­alność za spłatę kredytu, to kredytodaw­ca będzie mógł dochodzić od niej zaspokojen­ia swoich roszczeń w tym zakresie. W konsekwenc­ji, realizując swoje roszczenie, kredytodaw­ca będzie mógł się zaspokoić z majątku córki, a więc także z przysługuj­ącego jej udziału w prawie do lokalu, jeśli w inny sposób nie odzyska należnej mu spłaty.

 ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz ??
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland