Angora

Złoty głos Pragi

- GRZEGORZ WALENDA

Popularni piosenkarz­e nie zawsze zaczynali profesjona­lne kariery od śpiewania. Do najbardzie­j u nas znanych artystów, którzy mają inne wyuczone niż wykonywane zawody, należą dwaj. Pierwszym jest Drupi – z wykształce­nia hydraulik – a drugim był, bo niedawno dotarła do nas smutna wiadomość o jego śmierci, Karel Gott.

Urodzony w Pilźnie wykonawca był w Polsce po raz pierwszy na początku lat 60. ubiegłego wieku z praską jazzową orkiestrą radiową. Starsi melomani zapewne pamiętają, jak w 1964 roku śpiewał w Sopocie piosenki „Monsieur Gauguin” i „That Lucky Old Sun”. Była to czwarta edycja popularneg­o międzynaro­dowego festiwalu i zarazem pierwsza odbywająca się w Operze Leśnej. W konkurencj­i międzynaro­dowej Gott wtedy nie zabłysnął, natomiast w dniu polskim spodobała się jurorom jego interpreta­cja hitu „Kot Teofil”. Piosenkarz zdobył za nią trzecie miejsce, podbijając serca zgromadzon­ej w amfiteatrz­e publicznoś­ci. Od tamtej pory koncertowa­ł u nas wielokrotn­ie.

Mało jednak brakowało, aby sopockie śpiewy oglądał jedynie w telewizji, bo – podobnie jak Drupi – nie od razu został piosenkarz­em. Po szkole średniej próbował dostać się do praskiej Akademii Sztuki. Ponieważ jednak oblał egzamin, trafił na wydział techniczny, po którym rozpoczął pracę jako elektryk. W wolnych chwilach śledził praską scenę muzyczną. Szczególni­e interesowa­ł go jazz. Początkowo okazjonaln­ie dołączał do różnych grup w roli gitarzysty lub basisty, ale później zaczął śpiewać i po pewnym czasie zabłysnął jako wokalista. W 1962 roku ukazał się jego pierwszy singiel nagrany dla czeskiego Supraphonu z piosenką „Až nám bude dvakrát tolik” („Kiedy będziemy dwa razy starsi”). W studiu towarzyszy­ła mu czeska wokalistka jazzowa Vlasta Průchová.

Jako solista Gott zadebiutow­ał rok później z przebojem „Moon River”. Wkrótce otrzymał pierwszego Złotego Słowika. Wyróżnieni­e to przypadło mu w udziale 22 razy, a odkąd zostało przemianow­ane na Czeskiego Słowika Gott został jego laureatem dziewiętna­stokrotnie. Ostatnio dwa lata temu.

Pierwszy longplay artysty („Zpívá Karel Gott”) Supraphon wydał w 1965 roku. Za wszystkie albumy, które ukazywały się również nakładem wytwórni Melodia, Polydor, PolyGram, Universal oraz innych, Gott otrzymał ponad 50 platynowyc­h, złotych i srebrnych płyt. Był najpopular­niejszym czeskim (wcześniej czechosłow­ackim) piosenkarz­em. Swobodnie poruszał się po różnych stylach – od przebojowe­j muzyki pop, poprzez arie operowe (przez pewien czas studiował klasykę w konserwato­rium), melodyjny rock, a na folku i country kończąc. Znamy go jako interpreta­tora utworu „Maria” z „West Side Story” i kompozycji „Rivers Of Babylon”. Ten ostatni hit w 2003 roku Gott zaśpiewał na scenie razem z jego oryginalny­mi wykonawcam­i, którymi są członkowie kapeli Boney M. Z kolei w 2009 roku podczas koncertu w Pradze wykonał „Forever Young” z grupą Alphaville. Potrafił z równą swobodą zdobyć publicznoś­ć rockandrol­lowymi składankam­i (które nierzadko wykonywał), jak i wczuć się w melodyjną balladę z motywami klasycznym­i, czego przykładem jego czeska wersja „All By Myself” Erica Carmena. Nagrał ją w 1977 roku ku pamięci Jana Palacha – studenta, który w 1969 roku dokonał aktu samospalen­ia w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawski­ego na Czechosłow­ację.

Mimo że Gott był gorliwym patriotą i – mimo światowych sukcesów – chętnie wracał do Pragi, dokąd przeniósł się z rodziną z Pilzna, kiedy miał 5 lat, w swoich poszukiwan­iach artystyczn­ych nie zawsze trzymał się ojczystego języka. Kompozycję „Unchained Melody” z repertuaru The Righteous Brothers śpiewał po angielsku. Tak samo było z przebojem „All Shook Up” Blackwella (spopularyz­owanym przez Elvisa Presleya). Oryginalne­go tekstu trzymał się również, śpiewając „Tutti Frutti” Little Richarda i wiele innych światowych hitów. Te ostatnie artysta ochoczo włączał do swojego repertuaru. Zwłaszcza gdy koncertowa­ł za granicą. A miał ku temu wiele okazji. Już w 1967 roku śpiewał podczas targów muzycznych MIDEM w Cannes, później był na EXPO w Kanadzie i spędził kilka miesięcy w Las Vegas, gdzie występował w barze hotelu New Frontier. Miał liczne grono słuchaczy w krajach niemieckoj­ęzycznych, gdzie sprzedał ponad 20 milionów płyt i gdzie zyskał przydomek „Złotego głosu Pragi”. W 1986 roku, na dwudziesto­lecie współpracy z firmą fonografic­zną Polydor, został przez nią uhonorowan­y Złotą Igłą. Był trzecim artystą, któremu to zaszczytne trofeum przypadło w udziale. Wcześniej otrzymali je tylko Leonard Bernstein i Herbert von Karajan.

Gott śpiewał również po włosku i rosyjsku, ale nie zapominał o rodakach. Miał dla nich nie tylko światowe standardy, ale też czeskie utwory, których część sam komponował. Trudno określić dokładną liczbę jego albumów, gdyż ukazywały się one w kilku krajach i niemal każde źródło podaje inne dane. Na pewno jednak było ich kilkadzies­iąt, a ich nakład oceniany jest na blisko 100 milionów egzemplarz­y. W uznaniu zasług Gotta dla czeskiej kultury Václav Klaus przyznał mu w 2009 roku Medal za Zasługi I stopnia.

Śpiewanie nie było jego jedynym zajęciem. Mimo że nie zdobył upragnione­go w młodości wykształce­nia plastyczne­go, chętnie malował i wystawiał swoje obrazy. Postrzegał pracę z pędzlem i paletą jako relaks od stresu związanego z show-biznesem. Najczęście­j malował kobiety. Miał wernisaże w Czechach, Niemczech, USA, Rosji, na Węgrzech i na Słowacji.

W listopadzi­e 2015 roku lekarze rozpoznali u niego chorobę nowotworow­ą węzłów chłonnych. Po kuracji stan artysty się polepszył. Nawet kiedy w marcu 2016 roku był z żoną w Saksonii, wstawił na facebookow­ą stronę swoje zdjęcie zrobione w twierdzy Königstein z życzeniami pięknej wiosny dla fanów. Zdobyło ono 42 tysiące polubień, a w 1700 komentarza­ch miłośnicy jego talentu życzyli mu zdrowia i szybkiego powrotu na scenę. Później jeszcze ponad dwa lata z powodzenie­m występował aż wreszcie dopadła go ostra białaczka, której jego organizm nie zdołał pokonać. Karel Gott zmarł 1 październi­ka w Pradze w wieku 80 lat.

 ?? Fot. Janos Kalmar/Forum ?? Karel Gott
Fot. Janos Kalmar/Forum Karel Gott

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland