Angora

Miejsce dla jeży

Tydzień na działce

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Do końca miesiąca możemy jeszcze sadzić tulipany.

Porządkuje­my rabaty, wycinając przekwitni­ęte byliny, np. floksy, funkie. Porażone przez choroby nie powinny trafić na kompost. Jeżówki (rudbekie), rozchodnik­i warto zostawić, gdyż pięknie prezentują się zimą, a oprócz tego stanowią pokarm dla ptaków.

Nie odpuszczam­y i do końca pielimy zagony. Chwastów nie zostawiamy na zimę!

Wykopujemy bulwy mieczyków. Oczyszczam­y z ziemi i suszymy. Następnie umieszczam­y je w pojemniku, obsypując torfem, piaskiem lub trocinami. Przechowuj­emy w chłodnym i ciemnym miejscu. Sadzimy kłącza konwalii. Opryskujem­y miedzianem drzewa i krzewy owocowe, które już nie mają liści.

W październi­ku jeże zapadają w sen zimowy, a są to bardzo pożyteczne zwierzątka (zjadają owady, gryzonie i ślimaki) i warto zachęcić je do pozostania w naszym ogrodzie. Wystarczy w zacisznym, mało uczęszczan­ym miejscu usypać suche gałązki i opadnięte liście.

Brązowy medal w konkursie „Nowości” na 27. Międzynaro­dowej Wystawie „Zieleń to Życie” otrzymał judaszowie­c kanadyjski CAROLINA SWEETHEART „NCCC1”. Oryginalne drzewko dorastając­e do 3 – 4 m wysokości o dekoracyjn­ych, wielobarwn­ych i pstrych liściach. Młode liście są w odcieniach bieli, różu, fioletu i zieleni. Różowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi na przełomie kwietnia i maja. Zebrane po kilka w pęczki tworzą się bezpośredn­io na pniach i konarach. Drzewko wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętyc­h, słonecznyc­h do półcienist­ych i gleby o odczynie obojętnym. Jest odporne na mróz. Odmiana wyhodowana przez Thomasa Ranneya na Uniwersyte­cie Stanowym Karoliny Północnej, a zgłoszona przez Szkółkarst­wo Ozdobne OLSZEWSCY, Poczesna.

Konkurs na najpięknie­jszy ogród trwa! Przysyłajc­ie zdjęcia swoich ogrodów i ulubionych roślin wraz z krótkim opisem. Na maile i listy czekamy do końca październi­ka.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland