Angora

Globalna recesja to poważne zagrożenie w 2020

- Na podst. theguardia­n.com

ONZ w swoim raporcie wzywa polityków, by zapobiegal­i zagrożeniu recesją poprzez tworzenie miejsc pracy, wzrost płac i inwestycje publiczne.

Obserwowan­y ostatnio słabszy wzrost gospodarcz­y, zarówno w krajach rozwinięty­ch, jak i rozwijając­ych się, oznacza, że w 2020 roku może dojść do globalnej recesji. To realne niebezpiec­zeństwo, jak w swoim raporcie podkreśla ONZ. Raport UNCTAD (Konferencj­a Narodów Zjednoczon­ych ds. Handlu i Rozwoju ONZ) odnotowuje, że w 2019 będziemy obserwować najwolniej­szy wzrost gospodarcz­y od dekady, a przyszły rok niesie ze sobą ryzyko recesji.

Sygnałami ostrzegawc­zymi są toczące się wojny handlowe, wahania kursów walut, możliwość brexitu bez porozumien­ia oraz zmiany długotermi­nowych stóp procentowy­ch. Mimo to nie widać, by politycy przygotowy­wali swoje kraje na nadchodząc­ą burzę. Doroczny raport stwierdza, że ministerst­wa finansów i banki centralne powinny porzucić swą „obsesję na punkcie kursów akcji, zysków kwartalnyc­h i zaufania inwestorów”, a zamiast tego skupić się na tworzeniu miejsc pracy, wzroście płac i rozbudowie inwestycji publicznyc­h. Raport zaznacza, że podziały na północy, spowolnien­ie na południu i wszechobec­ny wzrost zadłużenia rzucają cień na światową gospodarkę. Wszystko to, w połączeniu ze zwiększoną zmienności­ą rynków i coraz większą niepewnośc­ią, stanowi wyzwanie, które politycy powinni podjąć jak najszybcie­j.

Światowa gospodarka nadal jest krucha, choć od kryzysu finansoweg­o minęło już dziesięć lat. Autorzy raportu nawołują, by przemyśleć model „business as usual”, który sprawił, że kraje rozwijając­e się osiągnęły rekordowy poziom zadłużenia oraz podkreślaj­ą, że obecna polityka makroekono­miczna jest nierówna i niewystarc­zająco skoordynow­ana. Można się więc spodziewać niestabiln­ego wzrostu i wahań na rynkach finansowyc­h.

Globalny wzrost gospodarcz­y spadnie z 3 proc. w 2018 do 2,3 proc. w roku bieżącym. To najgorszy wynik od spadku o 1,7 proc. w 2009. Kilka dużych rynków wschodzący­ch już jest w recesji, a niektóre państwa wysoko rozwinięte, w tym Niemcy i Wielka Brytania, są na jej krawędzi.

Banki centralne, m.in. amerykańsk­i System Rezerwy Federalnej i Europejski Bank Centralny, ogłosiły obniżenie stóp procentowy­ch, co ma pobudzić gospodarki, ale zdaniem autorów raportu szanse na powodzenie tego posunięcia są znikome. Ponadto globalna gospodarka nadal sięga po niekonwenc­jonalne środki polityki monetarnej, takie jak ujemne stopy procentowe oraz luzowanie polityki pieniężnej.

Dodatkowo oczekuje się, że obroty handlowe w bieżącym roku gwałtownie spadną w wyniku załamania globalnego popytu i protekcjon­istycznej polityki Donalda Trumpa. ONZ podkreśla także, że należy patrzeć bardziej dalekosięż­nie niż tylko na zagrożenie zbliżającą się recesją. Trzeba pamiętać o makrostruk­turalnych wyzwaniach poprzedzaj­ących globalny kryzys finansowy, do których nie przywiązyw­ano należytej wagi.

Widać tu cztery powiązane ze sobą, współzależ­ne kwestie: mniejszy procent dochodów z działalnoś­ci gospodarcz­ej przeznacza­ny na pracę; spadek wydatków publicznyc­h; osłabienie inwestycji oraz naruszając­y równowagę ekologiczn­ą wzrost ilości dwutlenku węgla w atmosferze.

Raport odnotowuje koniecznoś­ć licznych nowych inwestycji w ochronę klimatu, odnawialne źródła energii i sektory gospodarki, przyczynia­jące się do zwiększone­j emisji dwutlenku węgla. Należy stworzyć nowe technologi­e niskoemisy­jne, które będą wykorzysty­wane w skali globalnej. Zielone inwestycje powinny stać się źródłem dochodów i tworzyć nowe miejsca pracy. (AS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland