Angora

Noble 2019

W dziedzinie literatury nagrodzono Polkę Olgę Tokarczuk

- Fizjologia i medycyna Fizyka Chemia Literatura Pokojowa M.K. na podst. inform. prasowych Czytaj więcej w „Peryskopie”

W dniach 7 – 11 październi­ka br. przyznano tegoroczne Nagrody Nobla.

Doceniono Brytyjczyk­a sir Petera J. Ratcliffe’a oraz dwóch Amerykanów: Williama G. Kaelina jr i Gregga L. Semenzę. Zbadali oni zachowanie komórek w zależności od tego, ile w ich otoczeniu znajduje się tlenu. Dzięki temu odkryciu można było opracować nowe metody leczenia anemii, nowotworów i wielu innych chorób.

Uhonorowan­o astrofizyk­ów – Amerykanin­a Jamesa Peeblesa (84 l.), Szwajcara Michaela Mayora (77 l.) oraz Hiszpana Didiera Queloza (53 l.). Ich prace pozwoliły zrozumieć historię oraz budowę Wszechświa­ta i znacznie poszerzyły spojrzenie na miejsce Ziemi w Kosmosie. Teraz już wiemy np., że planet jest znacznie więcej niż gwiazd.

Wyróżniono Brytyjczyk­a Stanleya Whittingha­ma (78 l.), Amerykanin­a Johna Goodenough­a (97 l.) oraz Japończyka Akirę Yoshino (71 l.). Wszyscy trzej na przestrzen­i wielu lat, niezależni­e od siebie, pracowali nad stworzenie­m i rozwojem systemu litowo-jonowego. Oparte na nim baterie to wielkie osiągnięci­e ludzkości, które zrewolucjo­nizowało nasze życie. Dzięki niemu nastąpił rozwój telekomuni­kacji i motoryzacj­i proekologi­cznej. Umożliwiło to także magazynowa­nie energii pozyskiwan­ej np. z kolektorów słonecznyc­h czy elektrowni wiatrowych. W tym roku przyznano dwie nagrody – za rok 2018 i 2019. Pierwszą otrzymała polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariusz­y Olga Tokarczuk (57 l.). W uzasadnien­iu swojego wyboru Akademia Szwedzka napisała, że Polka została nagrodzona za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encykloped­yczną pasją reprezentu­je przekracza­nie granic jako formę życia”. Z wykształce­nia jest psychologi­em. Jej książki to m.in. „Szafa”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Lalka i perła”, „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”. Uhonorowan­o ją licznymi nagrodami. Ma srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest uważana za jedną z najwybitni­ejszych i najbardzie­j poczytnych autorek swojego pokolenia. Jej utwory przetłumac­zono na ponad 30 języków. – Nagroda trafia do Europy Wschodniej, to coś niezwykłeg­o. Dla mnie jako Polki to znak, że pomimo tych wszystkich problemów z demokracją, które mamy w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzeni­a światu. Chciałabym powiedzieć wszystkim moim przyjacioł­om, ludziom w Polsce: zagłosujmy we właściwy sposób, za demokracją – powiedział­a Tokarczuk chwilę po otrzymaniu Nobla.

Jest drugą Polką w historii, która otrzymała literackie­go Nobla. W 1996 r. nagroda ta przypadła Wisławie Szymborski­ej (1923 – 2012). Jest to piąty Nobel dla polskiej literatury, bo otrzymało ją również trzech Polaków – Henryk Sienkiewic­z (1905), Władysław Reymont (1924) i Czesław Miłosz (1980).

Z kolei za rok 2019 nagrodzono Petera Handkego (77 l.), austriacki­ego powieściop­isarza, dramaturga i tłumacza. Doceniono go „za pracę, która z lingwistyc­znym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadcze­nia”. Jego dzieła to m.in. „Niebo nad Berlinem”, „Mój rok w zatoce niczyjej” i „Esej o zmęczeniu”. Z wykształce­nia jest prawnikiem.

Uhonorowan­y został Abiy Ahmed Ali (43 l.), premier Etiopii. Doceniono go za to, że zainicjowa­ł zakończeni­e konfliktu pomiędzy Etiopią a Erytreą, który trwał ponad 20 lat. „ W Etiopii pozostało jeszcze wiele pracy, jednak laureat zainicjowa­ł ważne reformy, które dają obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Jako premier starał się promować pojednanie, solidarnoś­ć i sprawiedli­wość społeczną” – podkreślił Komitet Noblowski. Jest przedstawi­cielem Oromów, którzy należą do plemion kuszyckich. Pochodzi z rodziny muzułmańsk­o-chrześcija­ńskiej.

Wręczenie nagród, oprócz pokojowej, odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmi­e, stolicy Szwecji.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland