Angora

Inne związki muzyków

LGBT to nie tylko akronim z plakatów uczestnikó­w Marszu Równości, ale codziennoś­ć wielu ludzi, w tym także artystów estrady, których muzyka raduje miliony melomanów.

- GRZEGORZ WALENDA

„Prowadzę szalone życie” – śpiewa Ricky Martin w przeboju „Livin’ la Vida Loca”. Czy ktoś przypuszcz­ał, że muzyk jest gejem? Piosenka, która go rozsławiła, ukazała się na singlu 23 marca 1999 roku i dotarła do pierwszych miejsc list przebojów w wielu krajach, w tym do gorącej setki hitów magazynu „Billboard”. Nakład krążka z tym utworem osiągnął 8 mln egzemplarz­y, co stawia go w gronie najlepiej sprzedając­ych się singli wszech czasów (na czele jest „White Christmas” w wykonaniu Binga Crosby’ego z 50 mln). Piosenka na dobre spopularyz­owała Martina, chociaż już długo przed nią ten urodzony na Portoryko artysta cieszył się powodzenie­m. Związał się wcześnie z estradą, bo już jako pięciolate­k występował w kościelnym chórze, pracował jako dziecięcy model oraz grał w sztukach teatralnyc­h i w reklamach. W 1984 roku – mając zaledwie 12 lat – został członkiem boysbandu Menudo, a na początku lat 90. wystąpił w meksykańsk­iej telenoweli „Alcanzar una estrella” („Dotrzeć do gwiazdy”). Przełomem w jego artystyczn­ej karierze była rola Mariusza Pontmercy’ego w „Nędznikach” na Broadwayu, gdzie zadebiutow­ał w czerwcu 1996 roku. Miał już wtedy trzy hiszpańsko­języczne albumy na koncie (debiutanck­i bez tytułu ukazał się w 1991 roku) i szykował się do wydania kolejnego, „Vuelve” (1998), jednego z dwóch, za które otrzymał Grammy. Zaśpiewał też piosenkę przewodnią kinowej animacji „Herkules” (1997) i wykonał oficjalny utwór piłkarskie­go mundialu 1998 („The Cup of Life”). Sporo jak na 27-latka! Później do jego dyskografi­i dołączyło sześć albumów, już głównie anglojęzyc­znych. Pierwszy z nich był ze wspomniany­m megahitem „Livin’ la Vida Loca”, z którym najczęście­j artysta jest kojarzony. Za muzyczne dokonania otrzymał blisko 180 nagród.

Przypomina­m Martina nie tylko dlatego, że zapoczątko­wał modę na latynoskie tańce, w których rozkochała się młodzież i otworzył drzwi hiszpańsko­języcznym artystom do światowych estrad oraz list przebojów. O wykonawcy mówi się też ostatnio – odkąd ogłosił, że ponownie – już po raz czwarty – zostanie ojcem. On i jego mąż – a jest nim Jwan Yosef, armeńsko-syryjski artysta malarz urodzony w Szwecji – mają trójkę potomstwa: 11-letnich bliźniaków Matteo i Valentino oraz 9-miesięczną córkę Lucię. Dzieci Martina urodziły matki zastępcze. Artysta długo ukrywał przed światem swoją orientację seksualną. W 1992 roku miał romans z argentyńsk­ą tenisistką Gabrielą Sabatini, a dwa lata później związał się z meksykańsk­ą modelką Rebeccą de Albą. Do homoseksua­lizmu przyznał się dziewięć lat temu, kiedy zacieśnił kontakty z dawnym kolegą ze szkoły, aktualnie finansistą Carlosem Gonzálezem.

Teraz natomiast – już całkiem swobodnie – 47-letni piosenkarz ogłasza, że z małżonkiem spodziewa się czwartego dziecka. Podzielił się dobrą wiadomości­ą 28 września na kolacji wydanej przez organizacj­ę o nazwie Human Rights Campaign. Zrzesza ona ponad 3 mln członków pragnących, aby ludzie spod znaku LGBTQ („Q” jest od słowa „queer”, czyli „dziwny”, określając­ego osoby nieidentyf­ikujące się z konkretną płcią) mieli zapewnione równe prawa z innymi.

„Cieszę się, że jesteśmy w ciąży – powiedział po tym, jak wyznał wszystkim zgromadzon­ym na sali, że kocha Jwana. – Teraz oczekujemy. Uwielbiam duże rodziny!”.

Artystów spod znaku LGBTQ nie brakuje. Drugim przykładem z czołówek gazet jest sir Elton John. Niedawno sporo się o nim mówiło z dwóch powodów. Po pierwsze rozpoczął pożegnalne tournée. Obejmuje ono blisko 300 występów (4 maja śpiewał w Krakowie) i potrwa co najmniej do grudnia 2020. Po drugie jego trasa okazała się najbardzie­j dochodową w pierwszym półroczu 2019. Bilety na jego 56 koncertów w 42 miastach przyniosły 82,6 mln dol. (dane za okres 22.11.2018 – 22.05.2019 według „Pollstar”).

Elton John – zdobywca 6 nagród Grammy, 5 Brit Awards, Oscara, trofeum MTV za całokształ­t dokonań i wyróżnieni­a Tony – też ma męża. Kiedy jednak zaczynał karierę pod koniec lat sześćdzies­iątych ubiegłego wieku, o swoich seksualnyc­h preferencj­ach otwarcie nie mówił. Dopiero w 1976 roku przyznał się do biseksuali­zmu, a później ogłosił, że jest gejem. Mimo to 14 lutego 1984 roku poślubił Renatę Blauel. Byli razem jednak krótko. Rozwiódł się z nią po czterech latach. Później żył w związku partnerski­m z Davidem Furnishem, a kiedy zmieniło się prawo w Wielkiej Brytanii, 21 grudnia 2014 roku słynna para wzięła ślub. Od tego czasu małżonkowi­e adoptowali dwóch synów, których urodziły surogatki. Elijah ma sześć lat, a Zachary skończył osiem. Matką chrzestną starszego jest Lady Gaga, o której jest nadal głośno, mimo że od premiery singla z nagrodzoną Oscarem piosenką „Shallow” – w jej i Bradleya Coopera wykonaniu – 27 września minął rok.

Skoro mowa o piosenkarc­e, to warto dodać, że również żeńska część estradoweg­o świata zawiera homoseksua­lne małżeństwa. Przykładem Melissa Etheridge, autorka wielu płyt, uhonorowan­a gwiazdą na hollywoodz­kim bulwarze sławy i zdobywczyn­i Oscara za utwór „I Need To Wake Up” z filmu „Niewygodna prawda” (2006). Ona po raz pierwszy oświadczył­a, że jest lesbijką w styczniu 1993 roku, podczas imprezy LGBT na cześć Billa Clintona, który rozpoczyna­ł pierwszą prezydenck­ą kadencję. Piosenkark­a była wtedy w związku z Julią Cypher, która urodziła dwójkę jej dzieci. Ich biologiczn­ym ojcem – poprzez sztuczne zapłodnien­ie – jest gwiazda festiwalu Woodstock David Crosby. Kolejną dwójkę wydała na świat jej druga partnerka Tammy Lynn Michaels. Etheridge opiekuje się całą czwórką i od 31 maja 2014 roku jest żonata z długoletni­ą koleżanką Lindą Wallem. Związek przyniósł jej prawdziwe szczęście. Dowodem na to jest piosenka, którą Etheridge skomponowa­ła dla żony i zaśpiewała po raz pierwszy publicznie na ich weselu. „Who Are You Waiting For”, czyli „Na kogo czekasz”. Tytuł idealnie pasujący do okazji. Piosenkark­a doczekała się wreszcie prawdziwej miłości.

 ?? Fot. REPORTER ?? Ricky Martin
Fot. REPORTER Ricky Martin

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland