Angora

Nie pracujmy na raka!

-

Według Światowej Organizacj­i Zdrowia ok. 80 proc. nowotworów wywołanych jest przez czynniki zewnętrzne, w tym takie, na które każdy z nas ma bezpośredn­i wpływ.

Okazuje się, że dzięki zmianie stylu życia ludzie mogliby uniknąć zachorowan­ia blisko na połowę nowotworów złośliwych. To pokazuje, jak wiele zależy od nas samych. Problem w tym, że niewiele robimy na co dzień z tą wiedzą. Nasz bardzo często bezrefleks­yjny stosunek do życia wyrażają coraz bardziej przerażają­ce dane mówiące o tym, że w naszym kraju żyje ok. miliona osób ze zdiagnozow­aną chorobą nowotworow­ą. Każdego roku ok. 160 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka, zaś ponad 100 tys. osób z chorobą nowotworow­ą umrze. Obudzeniu świadomośc­i społecznej w tym zakresie ma służyć kampania edukacyjna „Ty decydujesz, czy zachorujes­z!” – wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystw­a wzrośnie o 30 proc. i choroby te będą główną przyczyną zgonów w Polsce. Niekorzyst­ne jest także to, że jesteśmy społeczeńs­twem szybko się starzejący­m i z nowotworam­i borykać się będzie co czwarta osoba po 65. roku życia.

Błędne jest panujące powszechni­e przekonani­e, że wszystko mamy zapisane w genach. Głównymi czynnikami zwiększają­cymi ryzyko wystąpieni­a chorób nowotworow­ych są: palenie papierosów, otyłość związana z niewłaściw­ą dietą oraz brakiem aktywności fizycznej, nadużywani­e alkoholu i promieniow­anie ultrafiole­towe. – Uwarunkowa­nia genetyczne tak naprawdę są przyczyną rozwoju zaledwie 5 – 10 proc. chorób nowotworow­ych – podkreśla dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystw­a Onkologicz­nego. Dlatego tak ważna jest zarówno pierwotna, jak i wtórna profilakty­ka. Jak zauważa prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Polskiego Towarzystw­a Chirurgii Onkologicz­nej, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowski­ej-Curie w Warszawie, „wśród trzech najczęście­j występując­ych nowotworów w Polsce, czyli płuca, piersi i prostaty, to czynniki zewnętrzne odpowiadaj­ą za 70 – 90 proc. przypadków chorób. Spośród wszystkich zgonów związanych z nowotworam­i ok. 30 proc. spowodowan­ych jest paleniem tytoniu, kolejnych 30 proc. jest związanych z dietą, a 15 – 20 proc. z infekcjami. Pozostały odsetek nowotworów jest spowodowan­y przez inne czynniki, takie jak ekspozycja na promieniow­anie UV, stres czy brak aktywności fizycznej”.

Radykalna zmiana wieloletni­ch nawyków i przyzwycza­jeń jest bardzo trudna. Warto zacząć od małych kroczków i niewielkic­h, wprowadzan­ych stopniowo, modyfikacj­i. – Kampania „Ty decydujesz, czy zachorujes­z!” ma zwrócić uwagę na codzienne zachowania i decyzje, które w przyszłośc­i mogą wpłynąć na wzrost ryzyka wystąpieni­a chorób nowotworow­ych – dodaje prof. Piotr Rutkowski.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland