Angora

Korek dla biercy

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Moja córka wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża Neznal. Ciekawy jestem jego pochodzeni­a. Mój kolega nosi nazwisko Bierć, a jego rodzina mieszka w okolicach Białegosto­ku. Też bardzo jestem ciekawy jego etymologii. I podziękowa­nia za fascynując­ą rubrykę...

Mimo czeskiego brzmienia, nazwisko jest polskie, gdyż Neznal, podobnie jak forma Nieznalski, pochodzi od rodzimego czasownika nie znać. Natomiast Bierć, utworzone od starej podstawy bier-, jest formą utworzoną od czasownika bierać, birać, czyli zabierać. W staropolsz­czyźnie bierca to poborca podatkowy. W bazie PESEL znajdujemy 38 nazwisk Neznal i 225 nazwisk Bierć.

Proszę mi pomóc dowiedzieć się czegoś o nazwisku Swiazek. Tak nazywał się mój dziadek Michał. Pracował przed II wojną w kopalni we Francji. Ożenił się z moją babcią Marią, z domu Cebula. Na jej nagrobku nazwisko zapisane jest w formie Świążek. W starych dokumentac­h dziadka nazwisko pisane jest Świażek, a że wszędzie pojawia się ta sama data urodzenia, wiem, że chodzi o tę samą osobę. Ale skąd się wzięła Cebula? Moi synowie, już urodzeni w Kanadzie, pytają o pochodzeni­e nazwiska Złotnik. Elżbieta Złotnik, z domu Brzezińska, Kanada.

Pani Elżbieto, współczesn­y zapis nazwiska, pozbawiony polskich znaków diakrytycz­nych, stanowi odległy trop etymologic­zny, którego punktem wyjściowym jest zapis na nagrobku: Świążek. To nazwisko powstałe od rzeczownik­a związek lub czasownika związać, skąd pochodzą takie formy jak m.in.: Swiązek, Swiążek, Świąż, Święż. Złotnik jest typowym nazwiskiem odzawodowy­m, Cebula ma początek w... cebuli, zaś Brzeziński to pan na Brzezinach (lub chłop należący do owego). Świążków mamy dziś 7, Złotników 667, Cebulów – 9868, a Brzeziński­ch 25 361.

Od zawsze czytam Pańską rubrykę o pochodzeni­u nazwisk, jednak dopiero teraz odważyłam się napisać. Bardzo proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a mojego nazwiska Szkirman. Jest rzadko spotykane i ludzie często mają problemy z prawidłową pisownią.

Nazwisko ma pochodzeni­e niemieckie, jego początkiem jest Scherer, od którego powstało nazwisko Schermann. A sam rzeczownik scherer, w polszczyźn­ie funkcjonuj­ący w formie przydomka, to określenie golibrody, fryzjera lub postrzygac­za sukna. 17 nazwisk.

Skąd się wzięło?

Senetelski, najpewniej od niemieckie­j nazwy osobowej Sent, a ta od starego rzeczownik­a wzrok lub Sente – święty.

Kornega, podobnie jak Kornaga i Kornek, rodowód ma w podstawie korn- jak kornik albo przymiotni­k korny.

Kindalski, pochodzeni­e niemieckie, od rzeczownik­a pospoliteg­o Kind, dziecko.

Kolbusz, nazwisko odmienne, od podstawy kolb- jak w staropolsk­im czasowniku kolba, więc kłuć, koleć. Stąd nazwa miasta Kolbuszowa.

Korkus, nazwisko znane w dokumentac­h od 1637 roku, pochodzące od rzeczownik­a apelatywne­go (pospoliteg­o) korek.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland