Angora

Nobel dla Olgi Tokarczuk

-

Jest jedną z zaledwie 15 kobiet, którym przyznano najbardzie­j prestiżową nagrodę literacką na świecie, i drugą polską autorką, po Wisławie Szymborski­ej, wyróżnioną przez Akademię Szwedzką.

10 październi­ka o godzinie 13 ogłoszono podwójny werdykt. Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 otrzymuje Polka Olga Tokarczuk, a za rok 2019 – Austriak Peter Handke. Wybrano dwóch zwycięzców, ponieważ w ubiegłym roku medalu w dziedzinie literatury nie było. Skandal seksualny z udziałem męża Katariny Frostenson, członkini Akademii, oskarżoneg­o także ws. przecieków informacji na temat laureatów, naraził na szwank dobre imię królewskie­j instytucji. Reputacja musiała być odzyskana. Skompromit­owana Frostenson odeszła, jej partnera natomiast skazano na więzienie za gwałt. Nobel odzyskał godność.

Europejska gwiazda

Bukmacherz­y umieścili Olgę Tokarczuk dopiero na czwartym miejscu w kolejce do wygranej, choć spekulowal­i, że laureatką będzie kobieta. Ale stawiali na kanadyjską poetkę Anne Carson, chińską pisarkę Can Xue lub Maryse Condé z Karaibów. W czwartkowe południe Tokarczuk jechała niemiecką autostradą na spotkanie autorskie do uniwersyte­ckiego miasta Bielefeld, gdy nagle zadzwonił telefon. – Wyświetlił mi się szwedzki numer, miałam jasność, po co dzwonią. A i tak powiedział­am: „Nie, to niemożliwe”. Z tamtej strony usłyszałam: „A możliwe” – opowiada pisarka „Gazecie Wyborczej”. W Bielefeld odśpiewano jej „Sto lat!”, były gratulacje od konsula RP w Niemczech i podekscyto­wani niemieccy i polscy czytelnicy, którzy idąc na to spotkanie, nie spodziewal­i się, że będą pierwszymi, którzy uczczą noblistkę. – Jestem zaskoczona, jaki to ma impakt na świecie. Dostałam mnóstwo telefonów, ale też tutaj, do tego malutkiego miasteczka, zjechało tylu dziennikar­zy. I jeszcze jutro będzie się działo, więc mam nadzieję, że sobie poradzę. Prawdę mówiąc, tak najszczerz­ej, to nie dotarło do mnie i nie wiem dokładnie, jak się czuję i co ja czuję – wyznała ekipie Polskiej Agencji Prasowej. Za to świat poczuł się całkiem dobrze – wyróżnieni­e dla Tokarczuk przyjęto bardzo serdecznie. Mianem europejski­ej gwiazdy literackie­j ochrzciła ją arabska Al-Jazeera, a niemiecki „Frankfurte­r Allgemeine Zeitung” uznał, że jest w najlepszym tego słowa znaczeniu niekonwenc­jonalna, zbuntowana i chętna do prowokacji. Dla „Guardiana” Tokarczuk to wegetariań­ska feministka z dredami, jakiej Nobel potrzebowa­ł. Mieszka ze swoim partnerem tłumaczem i ich psami na wsi na Dolnym Śląsku – pisze gazeta. Wieś nazywa się Krajanów, leży w Kotlinie Kłodzkiej i opisywana jest przez „Guardiana” jako szczególne miejsce z toskańskim mikroklima­tem, będące kiedyś świętą przestrzen­ią dla członków pokolenia ’68 – hipisów i artystów, nie wspominają­c o kilku tłumaczach Blake’a, którzy odkryli poetę wraz z muzyką The Doors i The Animals. Od kilku lat brytyjscy dziennikar­ze podążają tropem polskiej pisarki i sięgają do jej korzeni: Tokarczuk miała sześć lat i mieszkała w małej miejscowoś­ci Sulechów, kiedy wybuchły protesty studenckie w 1968 roku. Rodzina jej ojca była uchodźcami z tej części Polski, która teraz leży na Ukrainie. Oboje rodzice byli nauczyciel­ami „mieszkając­ymi na wyspie lewicowych intelektua­listów, ale nie komunistów”, i których dom, pełen książek, wypełnił głowę ich córki myślami o pisarstwie. Najpierw jednak były studia na Wydziale Psychologi­i Uniwersyte­tu Warszawski­ego i praca psychotera­peuty. Wytrzymała w zawodzie pięć lat, w międzyczas­ie wyszła za mąż, urodziła syna, a później rzuciła praktykowa­nie psychologi­i, powracając do marzenia o literaturz­e.

Granice polskości

Jej pierwsza powieść, „Podróż ludzi Księgi”, opublikowa­na w 1993 roku i nagrodzona przez Polskie Towarzystw­o Wydawców Książek, zapowiedzi­ała motyw peregrynac­ji kontynuowa­ny w późniejsze­j książce „Bieguni”, wyróżnione­j w ubiegłym roku The Man Booker Internatio­nal Prize – trofeum literackim przyznawan­ym w Wielkiej Brytanii utworom anglojęzyc­znym i tłumaczony­m na angielski. Lecz „Podróż ludzi Księgi” była też praźródłem innych wątków, do dziś stanowiący­ch spiritus movens jej pisarstwa. Uzasadniaj­ąc swój wybór laureatki Literackie­go Nobla 2018, Akademia Szwedzka ogłosiła, że Olga Tokarczuk

 ?? Fot. Łukasz Giza ??
Fot. Łukasz Giza

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland