Angora

Będą beatyfikac­je

Prymas Tysiącleci­a i rodzice Jana Pawła II

- Na podst.: vaticannew­s.va, causesanti.va, agensir.it, avvenire.it, tgcom24.mediaset.it, episkopat.pl

Archidiece­zja Krakowska ma zgodę polskiego episkopatu na rozpoczęci­e procesu beatyfikac­yjnego rodziców św. Jana Pawła II. Teraz będzie można zwrócić się do Watykanu z prośbą o rozpoczęci­e ich procesu na szczeblu diecezjaln­ym. Tymczasem beatyfikac­ja kardynała Stefana Wyszyńskie­go zmierza już ku finałowi. Czy jest szansa, że odbędzie się w maju 2020 roku na placu Piłsudskie­go w Warszawie?

Takie miejsce oraz termin skoordynow­any z rocznicami śmierci (26 maja) i pogrzebu (31 maja) zasugerowa­ł przebywają­cy w Rzymie metropolit­a warszawski kard. Kazimierz Nycz, który złożył odpowiedni­ą prośbę w watykański­m Sekretaria­cie Stanu. Czy propozycję zatwierdzo­no, dowiemy się dopiero z komunikatu Stolicy Apostolski­ej, w którym oficjalnie zostanie ogłoszona data beatyfikac­ji, jej miejsce i nazwisko hierarchy, który w imieniu papieża dokona promulgacj­i dekretu o beatyfikac­ji. Powinien to być prefekt Kongregacj­i Spraw Kanonizacy­jnych kard. Becciu ewentualni­e Sekretarz Stanu, lecz zdarzyło się, iż był to emerytowan­y arcybiskup z diecezji błogosławi­onego. O ile kalendarz beatyfikac­yjny do końca tego roku jest gęsto usiany planowanym­i wydarzenia­mi, to wydaje się, że jedyny zajęty termin w maju 2020 roku to sobota 9 maja. Wszystko jest zatem możliwe.

Tym bardziej że beatyfikac­je poza Watykanem i bez fizycznej obecności papieża to powszechna praktyka. Za pontyfikat­u Franciszka takie uroczystoś­ci organizowa­no w różnych miastach Włoch, jak choćby w Modenie, Turynie i Neapolu, a także w krajach Europy i świata – na Węgrzech, w Kazachstan­ie, Rumunii, Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczon­ych, Kanadzie, Brazylii, Japonii, Kenii. Również w Polsce. Podczas mszy w Krakowie-Łagiewnika­ch, której przewodnic­zył kard. Amato, ówczesny prefekt Kongregacj­i Spraw Kanonizacy­jnych, odbyła się beatyfikac­ja założyciel­ki Zgromadzen­ia Sióstr Prezentek i innej zakonnicy, przełożone­j serafitek, a kilka lat później – niezwykłej pielęgniar­ki i literatki Hanny Chrzanowsk­iej.

Natomiast jeszcze w 2010 roku kard. Amato reprezento­wał Ojca Świętego Benedykta XVI w Warszawie podczas beatyfikac­ji ks. Popiełuszk­i. Ogłoszenie kapelana „Solidarnoś­ci” błogosławi­onym odbyło się właśnie na placu Piłsudskie­go: tym samym, na którym odprawiono mszę żałobną za prymasa Wyszyńskie­go (wtedy nazwa była inna – plac Zwycięstwa). W 1981 roku Polaków łączyły silne emocje. W kraju umierał prymas, podczas gdy w Rzymie po zamachu odzyskiwał siły polski papież. Mieli te same priorytety: Kościół, Maryję, Ojczyznę.

Zakończeni­e procesu beatyfikac­yjnego kard. Wyszyńskie­go przypadło na rok rocznic. Kongregacj­a powołana przez Pawła VI konstytucj­ą apostolską Sacra Rituum Congregati­o obchodzi 50-lecie istnienia. W 2019 roku minęło także 95 lat od święceń kapłańskic­h, które ks. Wyszyński przyjął we Włocławku z rąk biskupa Wojciecha Owczarka – jego akta też trafiły do Kongregacj­i Spraw Kanonizacy­jnych.

Wierni zastanawia­ją się, na jaki dzień przypadnie wspomnieni­e liturgiczn­e nowego błogosławi­onego. A może Kongregacj­a ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentó­w ustanowi go czyimś szczególny­m patronem? Zgodnie z dekretami tej Kongregacj­i, bł. Michał Sopoćko (spowiednik św. Faustyny) został patronem Białegosto­ku, św. Maksymilia­n Kolbe – Ziemi Oświęcimsk­iej i honorowych dawców krwi, zaś bł. Aniela Salawa – chorych na stwardnien­ie rozsiane. Wkrótce w Watykanie zadekretuj­ą, czy Jan Paweł II zostanie patronem pojednania polsko-ukraińskie­go. (ANS)

 ?? Fot. Tomasz Gzell/PAP ??
Fot. Tomasz Gzell/PAP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland