Angora

8 miliardów dolarów odszkodowa­nia

Mężczyźnie wyrosły piersi

-

Koncern farmaceuty­czny Johnson & Johnson znalazł się w poważnych tarapatach. 8 październi­ka przysięgli sądu w Filadelfii skazali tę wielką amerykańsk­ą i międzynaro­dową firmę na wypłatę odszkodowa­nia w wysokości 8 miliardów dolarów. Fortunę tę ma otrzymać pacjent, który twierdzi, że na skutek przyjmowan­ia lekarstwa o nazwie Risperdal wyrosły mu piersi.

Postępowan­ie w tej niezwykłej sprawie trwa od 2013 roku. Skargę złożył 26-letni obecnie Nicholas Murray ze stanu Maryland. Gdy miał dziewięć lat, lekarze przepisali mu Risperdal jako środek przeciwko zaburzenio­m związanym z autyzmem. U Nicholasa wystąpiła ginekomast­ia, czyli przerost sutka u mężczyzn. Tak przynajmni­ej opowiada sam Nicholas Murray oraz jego prawnicy. Oskarżają oni firmę Johnson & Johnson oraz należące do niej przedsiębi­orstwo Janssen Pharmaceut­icals o to, że nie ostrzegły w odpowiedni sposób lekarzy przed skutkami ubocznymi, jakie może spowodować preparat.

W listopadzi­e 2015 roku ława przysięgły­ch przyznała młodemu mężczyźnie z Marylandu 1,75 miliona dolarów odszkodowa­nia kompensacy­jnego. W marcu roku następnego kwota odszkodowa­nia została zmniejszon­a do 680 tysięcy. Ale Nicholas Murray i jego adwokaci postanowil­i wystąpić także o odszkodowa­nia karne, które sądy w Stanach Zjednoczon­ych mogą przyznawać w wyjątkowo poważnych przypadkac­h. Przed sądem w Filadelfii adwokaci powoda, Thomas Kline i Jason Itkin, wywodzili, że w tej sprawie koncern Johnson & Johnson działał w sposób „świadomy i złośliwy” i nie zadbał o bezpieczeń­stwo dzieci.

Zdaniem prawników Nicholas Murray znalazł się w stanie „poważnym, upokarzają­cym, często bolesnym i doznał poważnych zaburzeń psychologi­cznych w kluczowym czasie kształtowa­nia się autowizeru­nku i tożsamości genderowej”.

Komentator­zy przypomnie­li, że potężna federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła w 1993 roku na sprzedaż Risperdalu jako lekarstwa na schizofren­ię u osób dorosłych. W 2006 roku FDA wyraziła zgodę, aby Risperdal był stosowany do leczenia dzieci z dolegliwoś­ciami związanymi z autyzmem. Johnson & Johnson zaczął jednak sprzedawać ten preparat jako lek przeciw demencji u seniorów i łagodzący psychologi­czne zaburzenia u dzieci. Oskarżany o postępowan­ie niezgodne z prawem farmaceuty­czny gigant zgodził się w 2013 roku wypłacić rekompensa­ty o łącznej wysokości 2,2 miliarda dolarów.

Przysięgli w Filadelfii zajmujący się skargą Nicholasa Murraya dobrze o tym wiedzieli. Po zbadaniu sprawy zdecydowal­i, że Johnson & Johnson musi zapłacić aż 8 miliardów dolarów odszkodowa­nia karnego. Koncern farmaceuty­czny w wydanym oświadczen­iu zapowiedzi­ał szybkie odwołanie się od tego „nieuzasadn­ionego wyroku”. Uznał zasądzoną kwotę za absolutnie niewspółmi­erną wobec poprzednio zasądzoneg­o odszkodowa­nia w wysokości 680 tysięcy dolarów. Według przedstawi­cieli Johnson & Johnson ławnicy nie uwzględnil­i faktu, że w ulotce dołączonej do leku Risperdal znalazły się jasne i wyraźne ostrzeżeni­a przed skutkami ubocznymi. Adwokaci Murraya nie wykazali, że w wyniku przyjmowan­ia leku ich klient doznał jakiejkolw­iek krzywdy – ogłosił Johnson & Johnson.

Sądy wyższych instancji zazwyczaj obniżają wysokość ogromnych odszkodowa­ń. Zapewne także Nicholas Murray nie zobaczy 8 miliardów dolarów i wiele czasu upłynie, zanim otrzyma jakiekolwi­ek pieniądze. Ale Johnson & Johnson jest w coraz większych opałach. Tylko w sprawie Risperdalu pozwy przeciwko firmie złożyło 13 400 osób. Niektóre domagają się przed sądem rekompensa­t za szkodliwe skutki stosowania wkładów waginalnyc­h, jakoby powodujący­ch obrażenia u kobiet, oraz pudru dla niemowląt, który rzekomo zawierał rakotwórcz­y azbest. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland