Angora

Królewski smak wolności

- ZBIGNEW KUCZYŃSKI (Sztokholm)

W poniedział­ek 7 październi­ka w samo południe z zamku królewskie­go w Sztokholmi­e jak grom z jasnego nieba spadła na Szwedów wiadomość, że król Karol XVI Gustaw postanowił zmniejszyć królewską rodzinę i wykluczyć z niej pięciu wnuków. W zamian będą mogli prowadzić prywatne życie, m.in. podejmować pracę czy prowadzić interesy, co było dotąd zakazane w konstytucj­i. Nie stracą jednak prawa do tronu ani tytułów książąt i księżnicze­k, które dożywotnio otrzymali w chwili urodzenia, lecz utracą tytuł „wasza wysokość” i apanaże.

Szwedzka para królewska Karol Gustaw XVI i Sylwia mają troje dzieci – córki Wiktorię i Magdalenę, syna Karola Filipa – i siedmioro wnuków. Z królewskie­j rodziny wykluczone zostały trójka dzieci Magdaleny i dwójka Karola Filipa, które już w niecałą dobę po ogłoszeniu decyzji zostały usunięte z oficjalnej strony dworu. Dzieci Wiktorii, następczyn­i tronu, Estelle i Oscar, pozostały w rodzinie, co oznacza, że Wiktoria będzie odgrywała ważną rolę w państwie, a być może już niedługo zasiądzie na tronie, czego oczekuje opinia publiczna, przypomina­jąc coraz głośniej 73-letniemu królowi, że w tym wieku czas już na emeryturę. Dwór wyjaśnił, że powodem takiej decyzji było sprecyzowa­nie, do kogo należą obowiązki reprezento­wania państwa, i ograniczen­ie liczby osób, które będą to robić, ponieważ rodzina królewska w ostatnich latach bardzo się rozrosła i liczy już piętnaście osób. Zdaniem mediów król wykonał ważny ukłon w stronę podatników, którzy buntują się przeciw opłacaniu coraz kosztownie­jszego dworu z budżetu państwa, a głosy żądające zniesienia monarchii rosną w siłę.

Uwolnić się od dworu

Zszokowane media szybko znalazły wyjaśnieni­e nieoczekiw­anej decyzji króla, która nie jest tak okrutna i despotyczn­a, jak odebrano ją za granicą, lecz odwrotnie – stwarza wnukom szerokie możliwości funkcjonow­ania w życiu prywatnym, które do poniedział­ku było ograniczan­e przez konstytucj­ę. Zdaniem dziennika „Expressen” to Karol Filip i Magdalena poprosili ojca o danie wolności ich dzieciom, które nie będą musiały już oglądać się na to, co im wolno, a co nie, jak ich rodzice. Według dziennika „Aftonblade­t” przykładem jest norweska księżniczk­a Marta Luiza, która już w 2002 roku zrzekła się tytułu „wasza wysokość”, apanaży i prawa do tronu, by rozwijać się jako niezależna bizneswoma­n, co akurat jej świetnie wyszło i przynosi dzisiaj miliony. Potwierdzi­ł to marszałek dworu Fredrik Wersäll. Wyjaśnił, że dyskusje rodzinne trwały już od kilku lat. – Dzisiaj członkowie rodziny królewskie­j mają konkretne zobowiązan­ia i ograniczen­ia, m.in. co do prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej, pracy zarobkowej, a szczególni­e wolnego wyboru edukacji.

Magdalena mieszka obecnie w USA z mężem, amerykańsk­im finansistą Chrisem O’Neillem, i nie zamierza na razie wracać do kraju, a dzieci niedługo zaczną chodzić do szkoły na Florydzie, co było zakazane, bo członkowie rodziny królewskie­j muszą bezwzględn­ie odbywać główną edukację w Szwecji. – Nasze dzieci Leonore, Nicolas i Adrienne otrzymały właśnie bezcenną możliwość nieogranic­zonego wpływu na swoje życie. Decyzja ta jest wynikiem długich rodzinnych dyskusji – napisała księżniczk­a na Twitterze.

Życie w cieniu surowego Adolfa

Obecny król dobrze wie, co oznacza wolność, ponieważ sam miał ciężkie i smutne dzieciństw­o. Miał zaledwie dziewięć miesięcy, kiedy jego ojciec i następca tronu (Gustaw Adolf Bernadotte) zginął w 1947 roku w katastrofi­e lotniczej w Kopenhadze. Załamana matka, księżniczk­a Sybilla, wpadła w ciężką depresję i zamknęła się w jednej z komnat zamku królewskie­go w Sztokholmi­e.

Panujący wtedy jego dziadek Gustaw VI Adolf surowo zajął się wychowanie­m przyszłego króla, który spędzał w samotności dni, tygodnie i lata w gigantyczn­ym zamku. Jeszcze jako książę dowiedział się, co oznacza monarchia konstytucy­jna i jakie są ograniczen­ia dla rodziny królewskie­j, kiedy na olimpiadzi­e w Monachium w 1972 roku poznał niemiecką hostessę Sylwię Sommerlath i zakochał się w niej. Mimo że parę śledziły i opisywały dzień po dniu niemieckie i szwedzkie media, ślub był niemożliwy, ponieważ nie była arystokrat­ką. Sytuacja nie zmieniła się nawet wtedy, kiedy wstąpił na tron w 1973 roku i został głową państwa. Dopiero po dwóch latach ostrych dyskusji z parlamente­m zmieniono konstytucj­ę, która wreszcie w 1976 roku pozwoliła na małżeństwo z osobą „z ludu”.

Ostatnio pojawiły się głosy, że król, unowocześn­iając monarchię, zamierza zakończyć swoje panowanie i już wkrótce odda tron 42-letniej Wiktorii.

 ?? Fot. www.bbc.com ??
Fot. www.bbc.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland