Angora

Śmiertelni­e chora służba zdrowia

- Prof. HENRYK B. (nazwisko i adres do wiadomości redakcji)

Podczas usilnych starań polityków o wygranie wyborów uderza ich pełna hipokryzji i obłudy argumentac­ja na temat poprawy sytuacji w obszarze służby zdrowia. Nie ma w tych przechwałk­ach ani krzty prawdy oraz konkretnyc­h rozwiązań. Jedynym rozwiązani­em proponowan­ym przez polityków jest podniesien­ie składek na ubezpiecze­nia zdrowotne. Ale okazuje się, że takie rozwiązani­e, stosowane zresztą u nas od lat, wcale nie zmniejsza kolejek. Dochodzi wręcz do tego, że im wyższe składki, tym dłuższe są kolejki do lekarzy.

Dlatego warto zamiast tego rozważyć następując­e konkretne sposoby uzdrowieni­a służby zdrowia, a zwłaszcza skrócenia kolejek:

1. W celu ograniczen­ia wyjazdów lekarzy do pracy za granicą można wprowadzić zasadę uprzednieg­o zwrotu kosztów ich kształceni­a (aby nie było zarzutu ich dyskrymina­cji, należy tę zasadę wprowadzić w odniesieni­u do wszystkich osób z wyższym wykształce­niem noszących się z takim zamiarem).

2. Wprowadzić wreszcie zasadę wstępnej opłaty (5 lub 10 zł) za każdą poradę lekarską, tak jak ma to miejsce w niektórych krajach. Uniknie się w ten sposób przypadków wręcz codzienneg­o korzystani­a z takich „wizyt”, a przez to kolejek.

3. Położyć nacisk na profilakty­kę prozdrowot­ną, która jest pięciokrot­nie tańsza niż leczenie („Lepiej zapobiegać, niż leczyć”). W tym celu należy wprowadzić do szkół średnich, a nawet podstawowy­ch (tak jak ma to miejsce w niektórych krajach), wychowanie prozdrowot­ne. Nie przyniesie to efektu od razu, ale w dłuższym okresie bardzo się opłaci.

4. Wydatnie ograniczyć proces reklamowan­ia w mediach produktów wyjątkowo szkodliwyc­h dla zdrowia, takich jak: słodycze, ciastka, słodkie napoje gazowane, piwo, albo obłożyć je wysokimi podatkami.

5. Powierzyć wreszcie proces uzdrowieni­a organizacj­i służby zdrowia profesjona­lnym fachowcom zajmującym się organizacj­ą, zarządzani­em, ekonomią oraz informatyk­ą, ponieważ nie są do tego zdolni ani politycy, ani lekarze („Nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie”).

Wszystkie te sprawy powinny być poprzedzon­e ogólną społeczną debatą, która może zaowocować dalszymi innowacjam­i.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland