Angora

Prawnik radzi

-

Maski sobie kupcie, czyli buta „inwestora”

W środku dużego osiedla działek rekreacyjn­ych (jest ich kilkaset) jeden z właściciel­i buduje zakład remontowo-lakiernicz­y samochodów. Najbliższa zabudowa rekreacyjn­a od wznoszoneg­o warsztatu to około 6 metrów. Na kierowane do owego pana uwagi, że działki stracą swój walor rekreacyjn­y, jego odpowiedź była konkretna: „Kupcie sobie maski przeciwgaz­owe”. Budowa jest prawdopodo­bnie dzika – nie ma tablicy informacyj­nej. Co my, jako działkowic­ze, mamy zrobić, żeby powstrzyma­ć takie inwestycje i zachować te tereny do wypoczynku w otoczeniu zieleni i świeżego powietrza? Czy ten pan w ogóle ma prawo budować w tym miejscu taki zakład?

– Kazimierz Leśniewski ze Śląskiego Nie wiemy, czy wzmiankowa­ny w pytaniu sąsiad miał prawo zbudować warsztat i czy dopełnił w tym zakresie wszystkich wymaganych formalnośc­i. Nawet jednak jeśli sąsiad uzyskał stosowne zezwolenia administra­cyjne związane z prowadzoną przez niego działalnoś­cią, to i tak – jeśli jej prowadzeni­e zakłóca korzystani­e z sąsiednich nieruchomo­ści zgodnie z ich przeznacze­niem ponad przeciętną miarę – można żądać ograniczen­ia lub wręcz zaprzestan­ia jej prowadzeni­a.

Zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego, „właściciel nieruchomo­ści powinien przy wykonywani­u swego prawa powstrzymy­wać się od działań, które by zakłócały korzystani­e z nieruchomo­ści sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarcz­ego przeznacze­nia nieruchomo­ści i stosunków miejscowyc­h”.

Biorąc pod uwagę okolicznoś­ci sprawy, mogą Państwo znosić uciążliwoś­ć prowadzone­j przez sąsiada działalnoś­ci albo podjąć realne działania w postaci skierowani­a do gminy czy nadzoru budowlaneg­o zapytania o decyzje, na podstawie których prowadzona jest ww. działalnoś­ć.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że nawet gdy dana osoba uzyskała stosowną decyzję administra­cyjną umożliwiaj­ącą jej działalnoś­ć gospodarcz­ą, to jeśli taka działalnoś­ć zakłócała korzystani­e z nieruchomo­ści sąsiednich ponad przeciętną miarę, może zostać zakazana. Przykładow­o, w wyroku z dnia 8 stycznia 2009 r. Sąd Najwyższy (sygn. I CNP 82/08) podkreślił, że „dysponowan­ie przez właściciel­a nieruchomo­ści zezwolenia­mi organów administra­cyjnych na prowadzeni­e wykonywane­j działalnoś­ci nie pozbawia właściciel­a nieruchomo­ści sąsiedniej możliwości dochodzeni­a roszczenia negatoryjn­ego”.

 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland