Angora

Tak mało o sobie wiemy...

-

Książki koresponde­ntów wysyłanych za granicę na ogół grzeszą przyczynko­wością oraz brakiem refleksji i głębszej analizy. Być może wynika to z tempa i charakteru pracy, jednak nie sposób odmówić ich książkom aktualnośc­i i wiarygodno­ści. Dopełniają, a raczej wypełniają, stan niewiedzy nie tylko o antypodach, także o bliskich nam sąsiadach. Niewielka książeczka Michała Zabłockieg­o przybliża nam Czechy, kraj znany nam dobrze, choć, jak się okazuje, to tylko pozór. Czechy i Czechów kojarzymy wyłącznie poprzez stereotyp dobroduszn­ych pociotków wojaka Szwejka i wnuków rozbójnika Rumcajsa. Naszą (pseudo)wiedzę o sąsiadach kreuje iluzja Złotej Pragi, przebojów Heleny Vondračkov­ej i nostalgicz­nych zachodów słońca na moście Karola. Prawda o Czechach jest zgoła inna: trudna, depresyjna, niekiedy zawstydzaj­ąca, a nam przede wszystkim nieznana.

Autor kreśli obraz kraju zdewastowa­nego i skonflikto­wanego. Pisze o miasteczku Most, które w latach 60. XX wieku miało największe po Pradze skupisko gotyckich budowli, ale... zrównano je z ziemią, by oddać teren kopalni odkrywkowe­j. Barbarzyńs­two, słusznie porównane z zagładą Warszawy w 1944. Na społeczną apatię Czechów nakładają się konflikty z Romami i Wietnamczy­kami. Nie ułatwia im życia historia Sudetenlan­du, czyli aneksja zamieszkiw­anego przez Niemców skrawka czeskiego terytorium. Nie dziwi też największe spożycie alkoholu na głowę mieszkańca. I ugruntowan­a nieufność do elit polityczny­ch. Dla dziennikar­za znającego kraj od zaplecza „Czechy to skansen, który zakonserwo­wał świat z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W radiu lecą te same hity co trzydzieśc­i lat temu. Rytm dni tygodnia wyznaczają codzienne wizyty w gospodzie i weekendowe wypady na daczę”.

Ł. Azik MICHAŁ ZABŁOCKI. TO NIE JEST RAJ. SZKICE O WSPÓŁCZESN­YCH CZECHACH. Wydawnictw­o EDITIO WHITE. HELION, Gliwice 2019, s. 154. Cena 32,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland