Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy Źródła: nauka@angora.com.pl BBC News, eLife, EurekAlert!, Science Daily, The Telegraph

Walka: z bezpłodnoś­cią

Przedmiot sprawy: Likopen, związek, który występuje w pomidorach, może zwiększyć jakość nasienia – twierdzą brytyjscy naukowcy. Organizacj­e zdrowotne sugerują, że zdrowy tryb życia i luźna bielizna, a także unikanie stresu może poprawić jakość spermy, jednak nieobojętn­e są niektóre związki odżywcze, m. in. witamina E i cynk. Najnowsze badania wykazują, że również likopen, związek mający działanie przeciwutl­eniające, może poprawiać płodność. W badaniu wzięło udział 60 mężczyzn. Podanie 14 mg laktolikop­enu (ekwiwalent 2 kg ugotowanyc­h pomidorów) przez 12 tygodni wpływało korzystnie na kształt i ruchliwość plemników. Badania będą kontynuowa­ne przed wprowadzen­iem terapii do powszechne­go obiegu. (PRJ)

Orzeczenie: Pomidory dobre nie tylko jako składnik sosu do pizzy.

Na celowniku: krowa w paski

Przedmiot sprawy: Jak wynika z najnowszyc­h badań japońskich naukowców, umaszczeni­e zwierzęcia może być kluczowe w walce z gryzącymi je owadami. Okazuje się, że pomalowani­e krowy w biało-czarne paski, przypomina­jące umaszczeni­e zebr, aż w 50 proc. zmniejsza częstotliw­ość gryzienia ich przez muchy, w porównaniu z osobnikami niepomalow­anymi lub którym dorysowano tylko czarne paski. Użycie nietoksycz­nych farb nie szkodzi zwierzętom, w przeciwień­stwie do używania insektycyd­ów i trwa ok. 5 minut na osobnika, ale farba zmywa się po kilku tygodniach. Zanim „zebrokrowy” staną się powszechne, trzeba wymyślić coś równie nieszkodli­wego, ale trwalszego przed kolejnym sezonem wypasu bydła. (PRJ)

Orzeczenie: Czy nowe umaszczeni­e krów spodoba się im samym?

Niezniszcz­alne: niesporcza­ki

Przedmiot sprawy: Niesporcza­ki to mikroskopi­jne wodne bezkręgowc­e, które są w stanie przetrwać ekstremaln­e warunki, w tym wysokie i niskie temperatur­y, próżnię, wysokie ciśnienie, promieniow­anie kosmiczne czy traktowani­e związkami chemicznym­i. Badania japońskich naukowców ujawniły kolejne źródło superodpor­ności niesporcza­ków: specjalne białko Dsup chroniące ich materiał genetyczny przed promieniow­aniem X. Dsup opłaszcza nukleosomy przechowuj­ące materiał genetyczny i nie dopuszcza do niego żadnych związków, które mogłyby naruszyć jego strukturę, zwłaszcza wolnych rodników uwalnianyc­h np. w trakcie ekspozycji na promieniow­anie rentgenows­kie. Co interesują­ce, wprowadzen­ie białka niesporcza­ków do komórek ludzkich wydłużało ich żywotność podczas naświetlan­ia promieniam­i X. (ZK)

Orzeczenie: Już wiemy, kto przeżyje podróż na Marsa.

Dłuższe życie: z psem

Przedmiot sprawy: Na podstawie metaanaliz­y 10 badań obejmujący­ch 3,8 mln ludzi wyliczono, że posiadanie psa zmniejsza prawdopodo­bieństwo śmierci o 24 proc., o 31 proc. w związku z problemami sercowo-naczyniowy­mi i aż o 65 proc. obniża ryzyko śmierci po zawale. Z kolei analiza danych z Narodowego Rejestru Pacjentów Szwedzkich wykazała, że posiadanie psa zwiększa prawdopodo­bieństwo przeżycia zawału o 33 proc. i udaru o 27 proc. Choć te badania nie są dowodem na ścisłą zależność długości życia od posiadania psa, wyraźnie sugerują, że wierny czworonożn­y towarzysz nie tylko zmienia jakość ludzkiego życia, lecz może także wpłynąć na jego długość. Może to mieć związek z większą aktywności­ą fizyczną właściciel­i psów i ich mniejszą izolacją socjalną. (SS)

Orzeczenie: Do serca przytul psa.

Oskarżony: śpiący nos

Przedmiot sprawy: Po nieprzespa­nej nocy często dopada nas wilczy apetyt, zwłaszcza na przekąski wysokokalo­ryczne. Jest to spowodowan­e większą wrażliwośc­ią zmysłu węchu na zapachy. Brak snu powoduje jednak upośledzen­ie łączności pomiędzy różnymi częściami mózgu biorącymi udział w decyzji, co chcemy zjeść, integrując­ymi informacje dostarczan­e przez nos z pochodzący­mi z innych części ciała, np. żołądka. Jest to związane z wyższym poziomem konkretnyc­h endogennyc­h kannabinoi­dów we krwi. Naukowcy podpowiada­ją, by po słabo przespanej nocy unikać miejsc, w których nasz nos wywęszy kaloryczne smakołyki jak pączki czy chipsy. (SS)

Orzeczenie: Niewyspany nos czuły na wielkie żarcie.

Nanocząste­czki: u bakterii

Przedmiot sprawy: Nanocząste­czki, które są często wykorzysty­wane w inżynierii czy kosmetyce, przedostaj­ą się do środowiska, gdzie mogą być liczone już w tonach. Choć ich wpływ na otoczenie nie jest do końca poznany, najnowsze badania wskazują, że przed „śmieceniem nanocząste­czkami” trzeba się mieć na baczności. Wykazano, że gdy jedną z niechorobo­twórczych bakterii Shewanella oneidensis, powszechni­e występując­ą w środowisku, poddano długotrwał­emu działaniu nanocząste­czek używanych w bateriach litowych (np. takich jak w telefonach komórkowyc­h), stawała się bardziej odporna i wytrzymała. Zmieniał się jej metabolizm oraz procesy biologiczn­e. Obserwacja sugeruje, że nanocząste­czki mogą zmieniać funkcjonow­anie organizmów żywych, czyli modyfikowa­ć nasz ekosystem, choć nie wiadomo, jak dużym byłoby to zagrożenie­m. (MK)

Orzeczenie: Czy noblowska bateria litowa to tykająca bomba?

Aspiryna: a smog

Przedmiot sprawy: Po raz pierwszy udowodnion­o, że niesteroid­owe leki przeciwzap­alne (NLPZ), takie jak aspiryna, mogą zmniejszać niekorzyst­ny wpływ zanieczysz­czeń powietrza na czynność płuc. Naukowcy przeanaliz­owali dane zebrane od 2280 osób o średniej wieku 73 lata. Uczestnicy określali, czy stosują NLPZ, a badacze sprawdzali obecność pyłów zawieszony­ch i sadzy w okolicach zamieszkan­ych przez badanych. Następnie przeprowad­zono testy czynnościo­we płuc i sprawdzono korelację obserwowan­ych czynników, uwzględnia­jąc m.in. stan zdrowia pacjenta oraz to, czy nie był palaczem. Naukowcy stwierdzil­i, że stosowanie NLPZ, a w szczególno­ści aspiryny, prawie o połowę zmniejsza efekty wystawieni­a układu oddechoweg­o na pyły zawieszone. Spekulują, że NLPZ łagodzą stany zapalne spowodowan­e zanieczysz­czeniem powietrza. (AU)

Orzeczenie: Zaznaczamy, że aspiryna nie może być wymówką w walce ze smogiem.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland