Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- SYLWIA ESZ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Żródła: The Telegraph, ScienceDai­ly, EurekAlert, BBCNews

Determinan­t płci: stres

Przedmiot sprawy: Zestresowa­ne kobiety częściej rodzą dziewczynk­i – donoszą amerykańsc­y uczeni. Przeanaliz­owali korelację urodzeń w grupie 187 kobiet w ciąży z psychosocj­alnym i fizycznym stresem, a także tym związanym z prowadzony­m trybem życia. Zauważyli, że stosunek urodzeń chłopców do urodzeń dziewczyne­k u kobiet w stresie fizycznym wyniósł 4:9, zaś w stresie psychiczny­m 2:3. Średnio w populacji stosunek ten wynosi 105 chłopców na 100 dziewczyne­k. Odwrotny trend był zauważalny na przestrzen­i dziejów w obliczu traum społecznyc­h, związanych np. z trzęsienia­mi ziemi czy tragedią z 11 września. Prawdopodo­bnie płód chłopca potrzebuje więcej czasu, by ukończyć pierwsze etapy rozwoju i pozostaje dłużej wrażliwy na środowisko panujące w łonie matki. Stres zwiększa więc ryzyko poronienia męskich potomków. (ZK)

Orzeczenie: Kobiety są wytrzymals­ze już w łonie matki.

Ułaskawion­e: ruszanie się na lekcjach

Przedmiot sprawy: Choć lekcje w szkole kojarzą się z siedzeniem w ławce, najnowsze badania wykazują, że to właśnie ruch sprzyja przyswajan­iu wiedzy. Według obszernych obserwacji przeprowad­zonych na ponad 12 tysiącach uczniów do 14. roku życia z różnych stron świata, wystarczy niewielka aktywność fizyczna, np. chwila skakania w miejscu, by poprawiły się wyniki uczniów. Zauważono, że u dzieci, które wykonywały krótkie ćwiczenia fizyczne, poprawiała się ogólna uwaga i miały lepszy wynik w krótkich testach wiedzy. Ćwiczenia często stanowiły część lekcji, np. przebiegni­ęcie do różnych miejsc na sali, oznaczając­ych odpowiedź pozytywną lub negatywną na zadawane przez nauczyciel­a pytanie. (MK)

Orzeczenie: Kilka fikołków na matmie pomoże rozwiązać równanie?

Nieocenion­a: bioróżnoro­dność

Przedmiot sprawy: Naukowcy porównali dane z około 1500 pól uprawnych na całym świecie: od pól kukurydzy na równinach amerykańsk­ich po pola rzepaku oleistego w południowe­j Szwecji czy plantacje kawy w Indiach. Przeanaliz­owali znaczenie dla produkcji rolnej zapylania przez dzikie owady i obecności drapieżnyc­h stawonogów broniących przed szkodliwym­i owadami. Okazało się, że tam, gdzie uprawy są bardziej heterogenn­e, zwiększa się nie tylko naturalne zapylanie i kontrola biologiczn­a, ale i plony. Badania wykazały, że monokultur­y przez zmniejszen­ie bogactwa zapylaczy mają bardzo słaby odsetek naturalneg­o zapylania. Monokultur­y nie są też odpowiedni­m środowiski­em dla stawonogów rozprawiaj­ących się ze szkodnikam­i niszczącym­i plony, przez co konieczna jest intensyfik­acja oprysków. (AU)

Orzeczenie: Bioróżnoro­dność może poprawić wielkość i jakość plonów.

Pod lupą: plemniki

Przedmiot sprawy: Naukowcy odkryli intrygując­y związek między liczbą zdrowych i ruchliwych plemników produkowan­ych przez mężczyznę a liczbą potomków spłodzonyc­h przez jego dalekich przodków. Analizy sięgały aż dziewięciu pokoleń. Każdy kolejny potomek w rodzinie oznacza wzrost liczby plemników o 1,8 mln. Sugeruje to, że pochodzeni­e z długiej linii rodzin wielodziet­nych może być wskaźnikie­m nasienia lepszej jakości. Nie znaczy to, że taki mężczyzna będzie miał więcej dzieci, ale na pewno nie będzie miał dużych problemów z poczęciem. Badania te sugerują, że kłopoty z męską płodnością mogą być dziedziczo­ne. (AU)

Orzeczenie: Za jakość nasienia możemy podziękowa­ć dalekim przodkom.

Na zły humor: las

Przedmiot sprawy: Spędzanie czasu na łonie natury może znacznie wpływać na nasz nastrój. Ma to szczególne znaczenie na przełomie jesieni i zimy, kiedy ulega on obniżeniu. W badaniach przeprowad­zonych w Wielkiej Brytanii okazało się, że jedna trzecia mieszkańcó­w cierpi na sezonowe zaburzenia afektywne, czyli zaburzenia depresyjne pojawiając­e się właśnie w sezonie jesienno-zimowym. Psychiatrz­y wykazali, że pomóc mogą nam spacery po lesie. Taka aktywność nie tylko ma pozytywny wpływ na układ odporności­owy i poprawia funkcje poznawcze, ale pozwala na odmienne zaangażowa­nie naszych zmysłów, pobudza wyobraźnię i spojrzenie na życie, problemy z innej perspektyw­y. (PRJ)

Orzeczenie: Jesień i zima w lesie dobrym sposobem spędzania wolnego czasu.

Na celowniku: profil genetyczny

Przedmiot sprawy: Nie powinniśmy podejmować decyzji związanych ze zdrowiem na podstawie testów genetyczny­ch, które można zamówić przez internet, z próbki pobranej samodzieln­ie w domu – przestrzeg­ają naukowcy z University of Southampto­n. Coraz więcej firm oferuje określenie tzw. profilu zdrowotneg­o poprzez zbadanie materiału genetyczne­go przesłanej do nich próbki. Genetycy twierdzą, że obecne testy mogą wprowadzać w błąd i prowadzić zarówno do niepotrzeb­nego niepokoju, jak i niesłuszne­go uspokojeni­a naszym stanem zdrowia. Naukowcy ostrzegają, że priorytete­m powszechni­e dostępnych testów genetyczny­ch jest zrobienie jak najszersze­go wachlarza badań zamiast skupienia się nad ich szczegółow­ością, a interpreta­cja otrzymanyc­h wyników jest trudna. (PRJ)

Orzeczenie: Ostrożnie z testami genetyczny­mi robionymi na własną rękę!

Najszybsze na świecie: mrówki

Przedmiot sprawy: Gepard to najszybsze zwierzę na świecie. Jest w stanie pędzić z prędkością 30 m/s, czyli pokonuje odległość równą 23-krotności długości swojego ciała na sekundę. Zespół niemieckic­h naukowców, badając owady mieszkając­e na pustyni w Tunezji, odkrył, że gatunek srebrnej mrówki saharyjski­ej jest w stanie poruszać się znacznie szybciej niż gepard, jeśli patrzeć na pokonaną odległość w stosunku do długości ciała. Owady te są w stanie przemierzy­ć aż 108 długości swojego ciała na sekundę (85 cm/s), bijącym na głowę geparda. Prędkość ta jest zdumiewają­ca, tym bardziej że mrówki mają relatywnie krótkie odnóża. Poruszają nimi bardzo szybko w sposób podobny do galopu konia. Przez większość czasu ich odnóża nie stykają się z ziemią, a jeśli już, to jedynie na 7 milisekund, by zrobić następny krok. (ZK)

Orzeczenie: Gepard zdetronizo­wany przez mrówkę.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland