Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Oferta telewizoró­w w sklepach obejmuje prawie wyłącznie modele przystosow­ane do odbioru przekazów UHD, tymczasem takich kanałów na polskim rynku wciąż jest jak na lekarstwo.

Szacuje się, że obecnie na całym świecie dostępnych jest 190 kanałów oznaczonyc­h jako UHD lub 4K. Większość z nich jest nadawana za pośrednict­wem satelitów i przez internet. Absolutnym liderem na tym polu jest Japonia, gdzie można odbierać nie tylko kilkadzies­iąt kanałów w technologi­i 4K, ale również regularne przekazy w 8K. Polska w tej rywalizacj­i nie ma się specjalnie czym chwalić. Problem dotyczy zarówno sfery oferty programowe­j, jak i sprzętowej.

Pierwszy kanał 4K, przeznaczo­ny na polski rynek, pojawił się w ofercie platformy nc+ półtora roku temu. To Canal+ 4K Ultra HD, znany wielu abonentom wspomniane­go operatora. Wkrótce po nim zadebiutow­ał Eleven Sports1 4K. Dostępne są też FunBox UHD i Ultra TV 4K. W niekodowan­ym przekazie satelitarn­ym z Hot Birda można oglądać cztery kanały o charakterz­e promocyjny­m. To Hot Bird 4K1, Fashion 4K, Universe 4K i NASA 4K. Oczywiście treści w standardzi­e 4K można znaleźć w internecie, czego przykładem są tzw. platformy streamingo­we, takie jak choćby Netflix. Nie są to jednak klasyczne kanały telewizyjn­e.

Możliwość odbioru kanałów 4K wymaga posiadania zarówno telewizora, jak i dekodera obsługując­ego ten standard. W przypadku abonentów sieci kablowych takie dekodery wprowadził­y m.in. Vectra i Inea. Wkrótce dołączy do nich Toya, która zapowiada uruchomien­ie w listopadzi­e platformy MAXX z odbiorniki­em 4K. Jego użytkownic­y będą mogli oglądać wówczas FunBox UHD i Ultra TV 4K. Nowy dekoder jest efektem dwuletnich przygotowa­ń i wyprodukow­any został przez koreańską firmę. Oprócz wspomniany­ch dwóch kanałów klienci sieci Toya będą mieć też dostęp do wielu treści wideo w 4K, głównie z internetu.

Nie ulega wątpliwośc­i, że to, jak szybko rozwijać się będzie telewizja 4K, zależy głównie od nadawców, którzy są wciąż największy­mi dostarczyc­ielami treści wideo. To wszystko wymaga jednak dużych inwestycji, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Zwłaszcza że wciąż jeszcze nie wszyscy przeszli na nadawanie w HD. Przykładem są choćby kanały w naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie wciąż króluje przekaz w SD. Powoli to się jednak zmienia, czego przykładem jest TVP Kultura, która 23 październi­ka rozpoczyna emisję w HD na multipleks­ie MUX 8. Jednocześn­ie kanał TVP Sport HD zostanie wtedy przeniesio­ny na MUX 3. W naziemnej telewizji cyfrowej będzie więc pięć programów HD, wszystkie spod znaku TVP.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland