Angora

Życie wewnętrzne „Tygodnika Powszechne­go”

- AGNIESZKA FREUS JERZY PILCH. WIDOK Z MOJEGO BOKSU. Wydawnictw­o ZNAK, Kraków 2019. Cena 39,90 zł.

Jerzy Pilch zaczął swoją współpracę z „Tygodnikie­m Powszechny­m” w latach 90. na stanowisku redaktora działu kultury. Początkowo tylko z doskoku – w letnich miesiącach zastępował urlopujące­go szefa kultury Bronisława Mamonia. Zastępował jak mógł, odpisując głównie na koresponde­ncję czytelnikó­w i autorów, którzy podsyłali swoje teksty. Ponieważ parę razy nie udało mu się rozpoznać, że to teksty współczesn­ych klasyków, i nie przyjął ich do druku, szefostwo „TP” zrezygnowa­ło z niego na tym polu i zleciło pisanie felietonów... W ten sposób powstała seria tekstów na temat życia wewnętrzne­go w najsłynnie­jszym i najbardzie­j poważanym tygodniku inteligenc­ji katolickie­j, powstały znakomite portrety tuzów tego pisma: red. Jerzego Turowicza, ks. Józefa Tischnera, ks. Bardeckieg­o, ks. Musiała, współpracu­jących z nimi Miłosza, Herberta, Filipowicz­a, Kapuścińsk­iego, Maja czy pilnego czytelnika – Jana Pawła II, którego treść „Tygodnika” przejmował­a, trapiła i irytowała.

Wszystkie teksty są pisane z perspektyw­y wewnątrzre­dakcyjnej, czułej, ale – co najistotni­ejsze – nie brak im zmysłu obserwacji oraz Pilchowej inteligenc­ji i ironii. Jest to manifestac­ja przynależn­ości Pilcha do tego środowiska i – odwrotnie – odczuwanej przez felietonis­tę pełnej akceptacji tych ludzi. Dobitnie wyraził ją ks. Józef Tischner, który wchodząc do redakcji, „wzmażał” jej dość ospałe życie. Pewnego dnia duszpaster­z podszedł do red. Pilcha i pochwalił go krótko: „Wy mi się, kurwa, lutrze czy kalwinie, coraz bardziej podobacie”. Poproszony o pisemne tego potwierdze­nie, ksiądz profesor powiedział: „Przynieś kartkę”.

Ta książka to już klasyk! Lektura przywracaj­ąca i utrwalając­a na zawsze tamten bujny intelektua­lnie, duchowo i towarzysko czas. Oderwać się od niej nie można.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland