Angora

Szybki test na boreliozę

-

Od początku roku do końca września wykryto w Polsce ponad 14 200 przypadków boreliozy, groźnej choroby wywoływane­j przez kleszcze. W rzeczywist­ości jednak zachorowań może być o wiele więcej.

Wynika to z faktu, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwenc­ji ugryzienia przez kleszcza i lekceważy często klasyczne objawy choroby, takie jak choćby wędrujący rumień. Tymczasem nieleczona borelioza może powodować poważne powikłania w funkcjonow­aniu układu sercowo-naczyniowe­go czy neurologic­znego oraz sprzyjać rozwojowi wielu chorób reumatyczn­ych.

Obecne testy na boreliozę, zwane standardow­ym podejściem dwupoziomo­wym (STT), obejmują przeprowad­zenie dwóch złożonych testów (ELISA i Western blot) w celu wykrycia przeciwcia­ł przeciw bakterii i wymagają doświadczo­nego personelu w laboratori­um, który będzie w stanie prawidłowo zinterpret­ować wyniki. Stanowi to pewien problem, ale może się to jednak zmienić.

Zespół badawczy kierowany przez Samuela Sia, profesora inżynierii biomedyczn­ej w Columbia Engineerin­g, opracował szybki test mikroprzep­ływowy, który może wykryć boreliozę z podobną wydajności­ą jak STT w znacznie krótszym czasie. Wystarczy na to zaledwie 15 minut. O nowej metodzie doniósł ostatnio „Journal of Clinical Microbiolo­gy”.

– Nasz test będzie można łatwo zastosować bezpośredn­io w gabinecie lekarskim, bez potrzeby wysyłania próbek do laboratori­um – zapewnia prof. Sia. Jego grupa znalazła kombinację trzech białek, które zidentyfik­owały przeciwcia­ła specyficzn­e dla bakterii B. burgdorfer­i. Naukowcy ocenili 142 próbki pobrane zarówno od pacjentów z wczesną boreliozą, jak i od osób zdrowych z obszarów, na których występuje borelioza. Opracowany test okazał się skuteczny w wykrywaniu objawów zakażenia boreliozą we wczesnym stadium choroby. Naukowcy mają świadomość, że konieczne jest jeszcze jego udoskonale­nie, nim trafi do powszechne­go użytku. Czekają na to zarówno lekarze, jak i potencjaln­i pacjenci. Tym bardziej że przeciwko boreliozie nie ma żadnej szczepionk­i, a skuteczne leczenie choroby w późniejszy­ch stadiach rozwoju jest bardzo trudne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland