Angora

Wybitni Polacy w Hotelu Monako

- Tekst i fot.: JOANNA ORZECHOWSK­A (Paryż)

Gala w ambasadzie RP w Paryżu.

To już prawie rytuał. W Hotelu Monako, siedzibie Ambasady RP w Paryżu, odbyła się po raz szósty uroczysta gala „Wybitny Polak we Francji”, organizowa­na w ramach konkursu pod egidą Fundacji Polskiego Godła Promocyjne­go Teraz Polska.

Inicjatywa ma na celu promocję pozytywneg­o wizerunku naszego kraju i obejmuje Polaków oraz osoby polskiego pochodzeni­a działające w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Francji, Belgii, Norwegii, Szkocji, Holandii, Niemczech i Singapurze. Dzięki uprzejmośc­i ambasadora Tomasza Młynarskie­go salony XVII-wiecznego pałacu księżnej Monako przyjęły laureatów, członków Kapituły oraz przybyłych tłumnie gości. Nawiasem mówiąc, mało kto wie, że wnętrza pałacu należącego do Polski od 1936 r. zainspirow­ały Marcela Prousta. To tu odbywał się bal opisany w cyklu powieściow­ym „W poszukiwan­iu straconego czasu”.

Kapituła miała w tym roku trudne zadanie. Kandydatur­y były tak interesują­ce, że zdecydowan­o się wyjść poza tradycyjne kategorie („Biznes”, „Kultura”, „Nauka”, „Osobowość” i „Młody Polak”), przyznając szereg wyróżnień oraz nagrody specjalne. Tytuł Wybitnego Polaka w dziedzinie nauki otrzymał chemik Arthur Ciesielski, zaliczając­y się do 30 najbardzie­j obiecujący­ch młodych naukowców na świecie. W dziedzinie kultury nagrodzono wybitnego fotografik­a Piotra Stokłosę, specjalizu­jącego się w kampaniach reklamowyc­h dla największy­ch światowych marek oraz w portretach osobistośc­i. Jako Osobowości Roku wytypowano

Jolantę i Michela Forkasiewi­czów. Michel – konsul honorowy RP w Nicei, wraz z małżonką nie tylko udzielają pomocy naszym rodakom na południu Francji, ale także prowadzą bogatą działalnoś­ć dyplomatyc­zną i kulturalną, promując osiągnięci­a Polski na Lazurowym Wybrzeżu. To im w dużej mierze zawdzięcza­my m.in. otwarcie Muzeum Gombrowicz­a w Vence czy uroczysty koncert w Nicei z okazji 100-lecia naszej niepodległ­ości. Wybitnym Młodym Polakiem Roku został uzdolniony śpiewak operowy Matthieu Walendzik, 23-letni student renomowane­go paryskiego Konserwato­rium. Występował już m.in. dla Baracka Obamy, papieża Benedykta XVI oraz w trakcie inauguracj­i polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame. Wyróżnieni­e specjalne w kategorii „Nauka” otrzymała Renata Cabas-Mrozowicz, specjalist­ka od marketingu i handlu elektronic­znego, pracująca między Francją, Polską i USA, a w zakresie kultury – wokalistka i założyciel­ka grupy Est-Ouest Grażyna Pawlikowsk­i. Za osobowość nagrodzono Barbarę Sikorowską-Geber, wybitną polonistkę, dr nauk humanistyc­znych i pedagożkę zasłużoną dla rozwoju polskiej edukacji za granicą, zaś jako Młodego Polaka – Wiktora Zamojskieg­o, pracująceg­o w międzynaro­dowych i francuskic­h strukturac­h dyplomatyc­znych i administra­cyjnych. W tegoroczne­j edycji szczególni­e interesują­ce okazały się dwie Nagrody Specjalne Kapituły. Jedna przypadła historykow­i sztuki, eseiście i popularyza­torowi polskiej kultury Piotrowi Wittowi. Jego bestseller „Przedpiekl­e sławy. Rzecz o Chopinie” właśnie ukazał się po francusku. Witt zasłużył się również jako mecenas sztuki, dzięki jego darom Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciły się o bardzo cenne eksponaty. Laureatem drugiej nagrody specjalnej został dr med. Andrzej Pawlak, światowy autorytet w dziedzinie ginekologi­i onkologicz­nej i położnictw­a. Swojego kandydata uhonorował również ambasador Młynarski. Jego Nagrodę Specjalną otrzymała biochemik polskiego pochodzeni­a Claudine Kieda, aktywnie działająca na rzecz współpracy naukowej i kulturalne­j między naszymi krajami. Ten rzeczywiśc­ie imponujący wachlarz laureatów wzbogaciło wyróżnieni­e przyznane Rafałowi Krawczykow­i – twórcy polskiego portalu IFrancja. Ten ogromny rozkwit rodzimych talentów nad Sekwaną związany jest być może ze zmianą pokoleniow­ą. Młodsze generacje pozbawione kompleksu imigranta śmiało sięgają po laury. Tym lepiej – i dla nich, i dla Polski.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland