Angora

W walce o zdrowe powietrze

-

Nie ma się co oszukiwać – nie uważamy się za ludzi zdrowych. Aż 80 proc. Polaków deklaruje, że cierpi na jedną chorobę przewlekłą, a 56 proc. zmaga się przynajmni­ej z dwiema takimi chorobami.

Dane te przynosi najnowsze badanie Edelman Research dla firmy Teva. Jedną z najczęście­j wskazywany­ch dolegliwoś­ci jest alergia, która dotyczy nawet 40 proc. społeczeńs­twa. Stany zapalne błony śluzowej stwierdza się u 35 proc. populacji wielkich miast. Objawy alergii dróg oddechowyc­h odpowiedzi­alne są za wysoką chorobowoś­ć – 50 proc. uczulonych choruje aktywnie przez więcej niż 4 tygodnie w roku. Problem dotyczy głównie dzieci i młodzieży. Co istotne, alergia to nie tylko objawy sezonowe wywoływane przez pyłki roślin czy grzyby. Coraz więcej osób zmaga się z dolegliwoś­ciami także zimą, czemu winne jest głównie zanieczysz­czone powietrze, korzystani­e z klimatyzac­ji i przebywani­e w wysuszonyc­h pomieszcze­niach.

W efekcie rośnie liczba przypadków infekcyjny­ch chorób układu oddechoweg­o, przede wszystkim: nieżytu nosa, przeziębie­nia, grypy, zapalenia migdałków podniebien­nych, zapalenia zatok przynosowy­ch, oskrzeli, płuc, a nawet gruźlicy. – Jedną z najczęstsz­ych przyczyn chorób układu oddechoweg­o jest alergia, która jest odpowiedzi­alna za prawie połowę przypadków tych chorób – twierdzi dr hab. n. med. Adam

Jerzy Sybilski, pediatra i alergolog. – Alergia nie jest chorobą, lecz cechą naszego organizmu.

Choć za najważniej­szy czynnik wywołujący choroby układu oddechoweg­o uznaje się zanieczysz­czenie powietrza oraz dym tytoniowy, to równie ważna jest nieprawidł­owa dieta. Naukowo potwierdzo­no też, że otyłość i nadwaga są czynnikami sprzyjając­ymi występowan­iu bezdechu sennego, a niedożywie­nie i anemia dodatnio korelują z gruźlicą i POChP. Według raportu ELF (European Lung Fundation), choroby płuc są obecnie szóstą przyczyną zgonów na świecie. Każdego roku w Unii Europejski­ej jeden na osiem zgonów jest następstwe­m właśnie tych chorób, które odpowiadaj­ą za co najmniej 6 milionów hospitaliz­acji.

Niestety, większość z nas skazana jest na życie w miejscach, gdzie trudno o czyste powietrze. Efekt jest taki, że coraz więcej osób uskarża się na problemy zdrowotne i zmuszone są korzystać z pomocy lekarzy. Trzeba jednak uświadomić sobie, że w procesie leczenia sukces w dużej mierze zależy od samego pacjenta. To na nim spoczywa odpowiedzi­alność właściwego podania i stosowania leku. – Istotne jest więc zapewnieni­e pacjentom wygody i ułatwień w prawidłowy­m podaniu leku. Szczególne trudne może być właściwe podanie leków wziewnych dzieciom. Łatwy i przyjazny w obsłudze nebulizato­r skutecznie aplikujący starannie dobraną dawkę leku oraz ugruntowan­a wiedza dotycząca prawidłowe­go stosowania będzie dla rodziców i opiekunów gwarancją bezpieczne­j terapii dla dziecka – mówi dr hab. n. med. Adam Jerzy Sybilski.

Tymczasem wiele osób nie wie, w jaki sposób należy korzystać z popularnyc­h inhalatoró­w (nebulizato­rów). Na co więc należy zwracać uwagę, by przyjmowan­y wziewnie lek zapewnił nam wymarzony zdrowy oddech? Oto kilka istotnych wskazówek dotyczącyc­h inhalacji:

Należy robić ją wyłącznie lekiem zapisanym przez lekarza;

U dzieci do 3. roku życia powinno się to odbywać przy użyciu maski pozbawione­j otworów bocznych, obejmującą usta i nos;

Inhalacji lekiem nie wykonujemy przez smoczki dołączone do inhalatoró­w;

Po każdej inhalacji trzeba umyć twarz i wypłukać wodą jamę ustną;

Przed inhalacją nie powinno się udrażniać nosa, jeśli korzystamy z leku wypisanego na receptę – ma on trafić do dolnych dróg oddechowyc­h, a nos jest doskonałym filtrem powietrza i potrafi dużo leku zatrzymać;

Do inhalatoró­w nie powinno się wlewać żadnych olejków ani ziół;

Inhalatory, zarówno pneumatycz­ne, jak i siateczkow­e, trzeba regularnie czyścić;

Leków do inhalacji nie powinno się rozcieńcza­ć.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland