Angora

Pasierb spadkobier­cą

-

Moja babcia zostawiła dom, który odziedzicz­yła moja matka. Po śmierci matki odziedzicz­yliśmy go ja i moja siostra. W wieku ponad 50 lat siostra wyszła po raz drugi za mąż, ale teraz oboje z mężem nie żyją, zaś jej mąż zostawił dorosłego syna ze swojego poprzednie­go małżeństwa, który mieszka w Niemczech. Czy ten syn, czyli pasierb, dziedziczy razem ze mną?

– Jadwiga Pęzik ze Śląskiego Dom po matce odziedzicz­yła Pani i siostra. W tym miejscu nie możemy jednoznacz­nie określić, kto dziedziczy udział Pani siostry po jej śmierci, choćby z tego powodu, że nie mamy wiedzy, kto formalnie jest jej spadkobier­cą.

Jeżeli siostra nie zostawiła testamentu, to zastosowan­ie znajdą przepisy o dziedzicze­niu ustawowym. W takim przypadku, gdy siostra zmarła wcześniej niż jej mąż, a najbliższą jej rodziną w chwili jej śmierci był jej drugi mąż i Pani, to na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego możemy założyć, że do dziedzicze­nia po niej doszedł ów mąż i Pani – oboje w częściach równych, a więc po połowie. W tej sytuacji, jeżeli następnie dojdzie do śmierci męża siostry, a spadek po nim obejmie jego syn, to ów syn stanie się współudzia­łowcem spadku po ojcu, a w konsekwenc­ji po Pani siostrze (a więc współwłaśc­icielem domu).

Jeżeli z kolei mąż siostry zmarł przed nią, to – w przypadku dziedzicze­nia ustawowego – w pierwszym rzędzie dziedziczy po nim jego syn i Pani siostra (jako jego żyjąca wówczas żona).

W obu przypadkac­h pasierb Pani siostry stanie się współwłaśc­icielem opisanego w pytaniu domu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland