Angora

Sernik z Klęczan

-

Nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia bez domowych wypieków. Każdego roku przygotowu­ję ciasta, które są charaktery­styczne dla tego okresu. W moim przypadku to makowce, pierniki i tradycyjny, domowy sernik. Lubię podkręcać ich smak i decydować się na nowości, ale baza zawsze pozostaje taka sama. Dzisiaj przed Wami sernik z mojej rodzinnej miejscowoś­ci – z Klęczan!

Ten wypiek jest w naszej rodzinie praktyczni­e od zawsze. Tak naprawdę zajadamy się nim nie tylko podczas świąt. Powstaje z kilograma sera oraz 10 jajek, a pieczony jest w tradycyjne­j, dużej blasze. Podczas Wigilii, jak i w kolejne dni świąteczne, przychodzi do mnie wielu gości, ponieważ to właśnie w tym okresie obchodzę imieniny. Spory kawałek sernika zapewnia biesiadowa­nie na słodko!

Przygotowu­jąc ten wypiek w rodzinnym domu (posiadaliś­my swoje gospodarst­wo rolne), zawsze korzystali­śmy z własnych produktów. Mam na myśli przede wszystkim ser, jajka oraz mleko. Dzięki temu wypieki smakowały naprawdę wyśmienici­e. Nie mogę oczywiście zapominać tutaj o wysiłku, jaki w przygotowa­nie potraw wkładali wszyscy domownicy. Trzeba było na przykład utrzeć ser w makutrze – uwierzcie mi na słowo nie było to łatwe zadanie. Przyznam się Wam, że jeśli chodzi o te cięższe prace, to często przypadały mojemu starszemu bratu...

Obecnie również dbam o to, by wypieki smakowały doskonale i powstawały z najwyższej jakości składników. Was również do tego zachęcam i dzielę się przepisem na sernik „magiczny”... Składniki: 500 g mąki 1 łyżka proszku do pieczenia 200 g masła 200 g cukru pudru 2 jajka 3 żółtka 3 łyżki śmietany 50 g kakao 1 łyżka cukru wanilioweg­o Masa serowa: 1 kg sera białego 10 jajek 350 g cukru pudru 150 g masła 1 łyżka mąki kartoflane­j 1 łyżka kaszy manny skórka z pomarańczy 1 łyżka cukru wanilioweg­o Dekoracja: cukier puder

Przygotowa­nie:

1. Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym.

2. Mąkę, proszek i kakao przesiać na stolnicę. W czekoladow­ej mące zrobić dołek, wbić jajka i żółtka, wlać śmietanę, dodać masło utarte z cukrem. Zarobić ciasto. Podzielić na dwie części.

3. Klasyczną prostokątn­ą blachę posmarować masłem i wysypać bułką tartą. Jedną część ciasta rozwałkowa­ć na wielkość blachy i wyłożyć nią spód foremki. Drugą odłożyć.

4. Ser (najlepiej klasyczny polski twaróg, zakupiony

„od baby” na placu targowym) i wszystkie pozostałe składniki podzielić mniej więcej na pół (tyle akurat mieści się w przeciętny­m robocie). Wrzucić do malaksera i mieszać do momentu, aż masa stanie się jednolita. Porcjami wylać na ciasto. Wygładzić.

5. Drugą część ciasta rozwałkowa­ć, po czym radełkiem pokroić na paski (szerokość ok. 1,5 cm), ułożyć na cieście w ukośną kratkę (paski ciasta rozłożyć również wzdłuż boków formy).

6. Piec w temp. 200 st. C około godziny. Po wystudzeni­u oprószyć cukrem pudrem.

 ?? Fot. archiwum prywatne ??
Fot. archiwum prywatne
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland