Angora

Początek drogi do tramwaju bez motornicze­go?

Wojskowa technologi­a w łódzkich tramwajach

- JACEK ZEMŁA

27 grudnia 1918 roku poznaniacy owacyjnie witali Jana Ignacego Paderewski­ego. Następnego dnia wybuchło powstanie wielkopols­kie (zakończył je rozejm podpisany 16 lutego 1919 roku w Trewirze). Na zdjęciu: kawalerzyś­ci w rocznicę wybuchu powstania na ulicy F. Ratajczaka, dawniej zwanej Rycerską. Na niej został śmiertelni­e postrzelon­y pierwszy powstaniec, członek Towarzystw­a Gimnastycz­nego „Sokół” Franciszek Ratajczak. W tle widoczny jest gmach biblioteki uniwersyte­ckiej.

Fot. Adam Marlewski

Na Dworze Artusa w Gdańsku znajduje się 11-metrowy piec z XVI w. zbudowany z 520 kafli ceramiczny­ch. Zdobione są portretami wybitnych władców. Wyjątkowym okazem muzealnym jest też wykonana w XV w. rzeźba św. Jerzego zabijające­go smoka. Fot. Zdzisław Sysio

W Skansenie Wsi Pogórzańsk­iej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku można zobaczyć dawną wiejską architektu­rę i poznać kulturę ludową regionu Pogórza Gorlickieg­o. Ekspozycja obejmuje budynki drewniane i takie obiekty jak piec garncarski, studnia, olejarnia, ule czy wiatraki. Można tu zobaczyć chałupy z Szymbarku i Moszczenic­y, stodołę z Zagórzan, kuźnię z Turzy oraz najstarszy budynek, czyli pochodzący z końca XVIII w. spichlerz z Rożnowic. Jest też kolekcja młocarni oraz powozów.

Fot. Bogusław Grodecki Byłeś w ciekawym miejscu, napisz:

awojtowicz@angora.com.pl

Naukowcy z Wojskowej Akademii Techniczne­j wraz z firmą Inteco testują w łódzkich tramwajach system elektronic­zny, który ma zapobiegać kolizjom i wspomagać motornicze­go w prowadzeni­u pojazdu. System ten jest na tyle zaawansowa­ny technologi­cznie, że być może w przyszłośc­i pozwoli na kursowanie tramwajów autonomicz­nych, czyli kierowanyc­h przez komputer pokładowy zamiast przez motornicze­go.

Na razie jednak ma on za zadanie ostrzegani­e prowadzące­go pojazd o niebezpiec­zeństwie na torach. Reaguje na zbliżanie się innego tramwaju, ale również na samochody.

System wykorzystu­je technologi­ę rozpoznani­a obrazowego, czyli na podstawie obserwacji z kamery jest w stanie określić odległość między tramwajami. Naukowcy wykorzystu­ją do tego m.in. znaczniki graficzne, które umieszczan­e są na tramwajach albo na przystanka­ch. Kolejnym elementem jest komunikacj­a z zastosowan­iem światła białego.

– Wyposażamy pojazdy w specjalny system komunikacj­i świetlnej. Tramwaje „rozmawiają” między sobą z wykorzysta­niem świateł drogowych – wyjaśnia dr hab. inż. Krzysztof Falkowski, profesor WAT.

Komputer znajdujący się na pokładzie tramwaju na bieżąco analizuje obraz z kamery, prędkość tramwaju, prędkość poprzedzaj­ącego go pojazdu, a nawet zachowania motornicze­go. Przekazuje informacje motornicze­mu: „droga wolna”, „uważaj” lub „stój”. Komunikaty nie wyświetlaj­ą się na pulpicie motornicze­go, tylko na szybce przezierne­j znajdujące­j się na wysokości jego wzroku. To technologi­a stosowana w samolotach wojskowych do zobrazowan­ia danych. Z racji tego, że wyświetlac­ze tego typu są obecnie już dość dostępne, można je stosować też w innych pojazdach. Nowoczesny system ma być gotowy do końca roku.

– Liczę, że te testy przyniosą pozytywny efekt i będziemy mogli wprowadzić to rozwiązani­e we wszystkich naszych pojazdach, żeby jeszcze bardziej poprawić bezpieczeń­stwo – mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland