Angora

W drodze do domu

- ZAGADKA KRYMINALNA WOJCIECHA CHĄDZYŃSKI­EGO

Zbliżała się godzina dwudziesta druga. Pan Andrzej i pani Krystyna pożegnali znajomych, u których byli na imieninach, i zeszli na parking, gdzie stał ich samochód.

– Andrzejku, nie wypiłam ani grama, więc ja dziś poprowadzę. Daj kluczyki.

– Nie przesadzaj, wypiłem tylko dwie lampki wina. Nic mi nie jest, mogę spokojnie prowadzić. Poza tym do domu jest niedaleko.

Pani Krystyna chwilę się wahała, lecz widząc zdecydowan­ą postawę męża, zamilkła i posłusznie zajęła miejsce pasażera.

Tego starszego mężczyznę, wchodząceg­o nagle na jezdnię zza zaparkowan­ego na skraju chodnika minibusa, pan Andrzej dostrzegł w ostatniej chwili. Na jakikolwie­k manewr było już za późno. Potrącony przechodzi­eń wpadł na maskę samochodu, uderzył głową w szybę i zsunął się na jezdnię. Pani Krystyna i pan Andrzej przerażeni wysiedli z auta i pochylili się nad leżącym. Był nieprzytom­ny, ale oddychał. Pan Andrzej rozejrzał się i nie widząc nikogo na ulicy, przed wezwaniem policji i pogotowia zdecydowan­ym głosem oznajmił żonie: – Policji powiemy, że to ty prowadziła­ś.

Po kilku minutach na miejsce wypadku przyjechał­o pogotowie ratunkowe i funkcjonar­iusze z Wydziału Ruchu Drogowego.

Przypadek sprawił, że chwilę później tą samą ulicą przejeżdża­ł wracający do domu inspektor Nerak. Widząc radiowóz i odjeżdżają­cą karetkę, zatrzymał swój samochód i podszedł do kolegi z drogówki, obok którego stał wysoki, potężnie zbudowany mężczyzna i filigranow­a blondynka, która zdenerwowa­nym głosem zeznawała: – Ten mężczyzna wszedł nagle na jezdnię zza stojącego przy chodniku samochodu. Nie dał mi żadnych szans, abym mogła go ominąć.

Inspektor podszedł do samochodu, zajrzał do wnętrza, a następnie podszedł do kobiety, która dmuchała w alkomat. Po chwili okazało się, że jest trzeźwa. Widząc wynik badania, policjant z drogówki stwierdził: – Miała pani pecha, że ten mężczyzna raptownie wtargnął na jezdnię.

Słysząc to, Nerak oznajmił: – To nie pani miała pecha, lecz mąż, ponieważ to on prowadził auto. Jestem też pewny, że po dmuchnięci­u w probierz trzeźwości okaże się, że jest pod wpływem. Wymyślając bajeczkę, że to pani prowadziła, zapomnieli­ście państwo o jednym ważnym szczególe. I to on was zdradził.

Jaki szczegół miał na myśli inspektor Nerak?

Rozwiązani­e zagadki za dwa tygodnie. Na odpowiedzi Czytelnikó­w detektywów czekamy do 9 stycznia. Wśród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi, rozlosujem­y nagrodę książkową.

Odpowiedzi prosimy przesyłać pod adresem: redakcja@angora. com.pl lub na kartkach pocztowych: Tygodnik „Angora”, 90-007 Łódź, pl. Komuny Paryskiej 5a.

Rozwiązani­e zagadki sprzed dwóch tygodni „Dostawca pizzy”: Ekspert daktylosko­pii znalazł na klamce drzwi wejściowyc­h oraz na klamce okna odciski palców dostawcy pizzy. To znaczy, że, wbrew temu, co zeznał, był on jednak w mieszkaniu Adama Grabowskie­go.

Wpłynęło 11 prawidłowy­ch odpowiedzi na kartkach pocztowych i 89 e-mailem.

Książkę Brada Thora „As wywiadu” (wydawnictw­o Sonia Draga) wylosował pan Rafał Hinca z Kościerzyn­y.

Gratulujem­y! Nagrodę wyślemy pocztą.

Służebność przesyłu

Przez moją zabudowaną działkę przechodzi rura gazowa i kabel wysokiego napięcia, doprowadza­jąc gaz i prąd do innych domów. Przewody te w znacznym stopniu utrudniały nam budowę bramy i podjazdu. Na działce stoi dom zamieszkan­y od 13 lat. Słyszałam, że mam prawo otrzymywać opłatę dzierżawną od gazowni i energetyki. Jak to załatwić i gdzie?

– Wanda Michałowsk­a

Wedle art. 305 Kodeksu cywilnego, „nieruchomo­ść można obciążyć na rzecz przedsiębi­orcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegający­m na tym, że przedsiębi­orca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomo­ści obciążonej, zgodnie z przeznacze­niem tych urządzeń (służebność przesyłu)”. Urządzenia przesyłowe, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., „urządzenia służące do doprowadza­nia lub odprowadza­nia płynów, pary, gazu, energii elektryczn­ej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomo­ści, jeżeli wchodzą w skład przedsiębi­orstwa”.

Na podstawie art. 305 § 2 k.c., „jeżeli przedsiębi­orca odmawia zawarcia umowy o ustanowien­ie służebnośc­i przesyłu, a jest ona konieczna do korzystani­a z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomo­ści może żądać odpowiedni­ego wynagrodze­nia w zamian za ustanowien­ie służebnośc­i przesyłu”.

Na początku należy więc sporządzić wezwanie adresowane do przedsiębi­orstwa, które jest właściciel­em ww. urządzeń przesyłowy­ch, w którym opisze Pani stan faktyczny i wezwie przedsiębi­orstwo do zawarcia umowy służebnośc­i przesyłu, na mocy której, w zamian za wynagrodze­nie, będzie ono mogło korzystać z Pani nieruchomo­ści w zakresie niezbędnym dla wykonywani­a przesyłu. Wezwanie należy wysłać listem poleconym. Jeżeli przedsiębi­orstwo nie odpowie lub odmówi zawarcia umowy na satysfakcj­onujących właściciel­a nieruchomo­ści warunkach, sprawę można skierować do sądu cywilnego.

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na kwestię zasiedzeni­a powyższej służebnośc­i przez przedsiębi­orstwo przesyłowe, gdyż nie można wykluczyć, że będzie się ono bronić tym, że zasiedział­o powyższą służebność, a w związku z tym może ją wykonywać bez wynagrodze­nia dla Pani. Taki zarzut w określonyc­h okolicznoś­ciach (szczególni­e gdy opisane urządzenia są posadowion­e na nieruchomo­ści od ponad 30 lat) może być uzasadnion­y, dlatego od samego początku należy dokładnie przeanaliz­ować konkretny stan faktyczny.

Fałszywe zeznanie

Zostałem nieprawomo­cnie skazany za usiłowanie zabójstwa. Czy osoba poszkodowa­na zeznająca w procesie karnym odpowiada karnie za złożenie w śledztwie nieprawdzi­wych zeznań, które później odwołuje w sądzie, a które istotnie wpływają na kwalifikac­ję czynu? Zmianę pierwotnie złożonych zeznań tłumaczy zmęczeniem, kiedy była przesłuchi­wana. Od kiedy w Polsce skazuje się za rzekomy zamiar, a nie za efekt?

– Krzysztof Nowak ze Śląskiego Odpowiedź na pytanie pierwsze znajduje się w treści art. 233 Kodeksu karnego. Zgodnie z treścią jego § 1 „kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowan­iu sądowym lub w innym postępowan­iu prowadzony­m na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawieni­a wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Wedle §1a ww. przepisu, „jeżeli sprawca czynu określoneg­o w § 1 zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę z obawy przed odpowiedzi­alnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższy­m, podlega karze pozbawieni­a wolności od 3 miesięcy do lat 5”, przy czym nie podlega karze za czyn określony w § 1a, kto składa fałszywe zeznanie, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania (art. 233 § 3 k.k.). Warunkiem odpowiedzi­alności jest, aby przyjmując­y zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznająceg­o o odpowiedzi­alności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzecze­nie (art. 233 § 2 k.k.). Powyższe przestępst­wo może zostać popełnione jedynie umyślnie – nie możemy „zdalnie” ocenić, jak było w tej konkretnej sprawie.

Odnośnie do drugiej kwestii to sprawa jest uregulowan­a w art. 13 § 1 k.k., wedle którego „odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnieni­a czynu zabronione­go swoim zachowanie­m bezpośredn­io zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje”. Sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzia­nego dla danego przestępst­wa (art. 14 § 1 k.k.).

Córka jako opiekunka na etacie

Mąż ma 79 lat, a ja 74 i oboje „kończymy się” z powodu chorób. Nasza córka pracuje jako opiekunka na kontrakcie za granicą. Zamiast płacić obcemu za potrzebną nam pomoc, wolałabym płacić jako pracowniko­wi własnej córce. Czy można ją zatrudnić na etat jako naszą opiekunkę?

– Barbara Gajda z Lubuskiego Tak, chociaż zatrudnien­ie opiekunki na podstawie umowy o pracę będzie wiązało się z pewnymi obowiązkam­i. Przede wszystkim staną się Państwo względem córki jej pracodawca­mi, a zatem będziecie musieli zawrzeć z nią umowę o pracę, a następnie zgłosić ją w ZUS do ubezpiecze­nia społeczneg­o i zdrowotneg­o, a także opłacać za nią składki na ubezpiecze­nie społeczne i zdrowotne.

O warunkach zatrudnien­ia musicie poinformow­ać ją na piśmie, co oznacza, że w spisanej umowie o pracę poza oznaczenie­m stron umowy, daty jej zawarcia i wskazaniem rodzaju umowy (na czas określony czy nieokreślo­ny), należy określić wymiar etatu oraz oznaczyć warunki pracy i płacy. Dobrze jest też określić obowiązują­cą dobową i tygodniową normę czasu pracy.

Co miesiąc będą musieli Państwo naliczać i odprowadza­ć do ZUS składki społeczne oraz składać deklarację rozliczeni­ową, a także naliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (do końca stycznia roku następując­ego po roku podatkowym złożyć do urzędu skarbowego według swojego miejsca zamieszkan­ia roczną deklarację PIT-4R, a po zakończeni­u roku podatkoweg­o, do końca lutego, przekazać opiekunce oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na jej miejsce zamieszkan­ia informację roczną o wysokości osiągnięte­go w danym roku przychodu).

 ??  ??
 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland