Angora

Święto Trzech Króli

- M.K. opr. na podst. www.podroze.onet.pl

Nie wiadomo, czy istnieli naprawdę, choć wielu badaczy wierzy, że są to postacie historyczn­e. O tym, że odwiedzili małego Jezusa, mowa jest tylko w Ewangelii św. Mateusza. Ale i on nie podaje dokładnej liczby tych gości, pisze tylko o wizycie „mędrców ze Wschodu”. Z opisu wywnioskow­ać można, że byli ludźmi wykształco­nymi – prawdopodo­bnie astrologam­i, lekarzami lub czarnoksię­żnikami.

Jest tam też zapis, że przynieśli ze sobą złoto, kadzidło i mirrę. W II wieku uznano więc, że skoro były trzy prezenty, to i przybyłych było trzech. W VI wieku arcybiskup Cezary z Arles spopularyz­ował myśl, że ci mędrcy byli właściwie królami, bo na Dalekim Wschodzie wszyscy uczeni pochodzili z rodów kapłańskic­h i królewskic­h, więc musieli być co najmniej książętami.

Królowie ci swoje imiona – Kacper, Melchior i Baltazar – otrzymali dopiero w X wieku. Na drzwiach poświęconą kredą 6 stycznia pisano „C + M + B”. To skrót od łacińskieg­o zwrotu „Christos Mansionem Benedicat” (Chrystus pobłogosła­wił ten dom). Napis ten łatwo skojarzył się ludziom z pierwszymi literami imion królów. Do dziś wiele osób nie wie, co ten napis tak naprawdę oznacza.

Symbolika związana z trzema królami jest ogromna. W XV wieku zaczęto uważać, że królowie reprezento­wali trzy kontynenty i rasy. Najstarszy z nich – Melchior – kojarzony z Europą – podarował Dzieciątku złoto, które miało być symbolem władzy królewskie­j przynależn­ej Chrystusow­i na Ziemi. Baltazar – będący w średnim wieku – podobno przybył z Azji i ofiarował Jezusowi kadzidło jako symbol boskości. Z kolei najmłodszy Kacper przyniósł mirrę będącą symbolem człowiecze­ństwa i męczeńskie­j śmierci. Tradycja podaje, że dotarł on z Afryki i dlatego na różnych malowidłac­h przedstawi­any jest jako osoba czarnoskór­a.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland