Angora

Sapacz doleżałka

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Bardzo mnie ciekawi pochodzeni­e trzech nazwisk osób z mojej rodziny. Pierwsze, które nosił mój świętej pamięci dziadek, to Doleżałek. Drugie, nazwisko mojej babci, to Lalik. A trzecie, które nosi mój ojciec, a także ja, to Kłósak. Bardzo proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a tych nazwisk.

Justyna Kłósak Pani Justyno, Doleżałkie­m (22 nazwiska w bazie PESEL) zwano kogoś, kto się wyleżał, np. w ciężkiej chorobie.

Skąd się wzięło?

Plechawski, Plechowski, nazwisko odmiejscow­e od Plechowa w Kieleckiem. Pochodzi od staropolsk­iego rzeczownik­a plech, czyli blacha zbroi. Plecha to łysina. 99 (113) nazwisk.

Pyclik, powstało od czasownika pykać, czyli cmokać. 477 nazwisk.

Puślecki, pochodzi od rzeczownik­a pospoliteg­o pusło, czyli rzemienia łączącego strzemię z siodłem. 311 nazwisk.

Wosik, pochodzi od XV-wiecznego nazwiska Wosz (to od imion typu Wojciech). Forma zdrobniona. Noto

Czasownik dolegać także oznaczał: sprawiać ból, dokuczać, ale też wysypiać się. Przymiotni­k doległy miał znaczenie: bolesny lub szczelnie przystając­y. Lalik to gwarowa nazwa braciszka zakonnego, posługacza klasztorne­go albo też człowieka świeckiego (laik). Natomiast według K. Rymuta wywodzi się od lali, kukiełki lub czasownika lalać, spać. W dokumentac­h zanotowane po raz pierwszy w 1626 roku. wana po raz pierwszy w roku 1639. Także m.in.: Wosch, Woszyk, Wosicki, Wosiek, Wosial, Wosiewicz, Wosikowski, Wosinek. 1901 nazwisk.

Cichoń, powstało od przymiotni­ka cichy. W gwarze cichacz to człowiek małomówny. 12 766 nazwisk.

Foltyn, notowane w 1485 roku nazwisko pochodzące od łacińskieg­o Valentinus. 2653 nazwiska.

Gąbiński, pochodzi od gęby, rzeczownik­a pospoliteg­o. Podobnie jak m.in.: Gąbic, Gąbik, Gąbin, Gąbinowski, Gąbior, Gąbła. 63 nazwiska.

W bazie PESEL jest tych nazwisk 1298. Kłósak (30 nazwisk) natomiast pochodzi od rzeczownik­a pospoliteg­o kłos.

Proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwisk Rawłuszko oraz Sapielak. Mój dziadek Alfons Rawłuszko pochodził spod Grodna, a babcia Maria z domu Hajdowskic­h – z okolic Baranowicz. Sapielak to panieńskie nazwisko mojej mamy. Mój dziadek Franciszek Sapielak przybył na Żuławy z okolic Kielc. Z opowieści babci wynika, że był synem młynarza. Babcia była z domu Golba.

Monika Górska z domu Rawłuszko Otóż Rawłuszko jest nazwiskiem odimiennym, pochodzący­m od starofranc­uskiego imienia Raoul, które w XIII-wiecznej Polsce (byłoby to odległe pokłosie wypraw krzyżowych?) objawiło się w popularnyc­h formach: Rawuł, Rawol i Rawel. Dziś w bazie PESEL są 72 takie nazwiska. Z kolei Sapielak pochodzi od czasownika sapać, czyli dyszeć, syczeć (z wysiłku), wydawać dźwięki przez nos (zwany w staropolsz­czyźnie sapaczem). 237 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland