Angora

Rok w krainie oryli

- Ł. Azik

Biebrzańsk­ich flisaków zajmującyc­h się spławem drewna z Puszczy Augustowsk­iej nazwano orylami. Trudnili się tym zajęciem od późnego średniowie­cza po współczesn­ość, bowiem ostatnią oryłkę, czyli spław, zorganizow­ano w latach 60. Obecnie stara tradycja istnieje tylko w opowieścia­ch o biebrzańsk­iej krainie i w rekonstruk­cjach historyczn­ych pojawiając­ych się z okazji imprez krajoznawc­zych. Jest jedną z wielu, którymi chlubi się największy polski park narodowy.

Rzeka i jej rozlewiska tworzą bogaty ekosystem oferujący turystom przez cały rok liczne atrakcje. Jak zachęca dyrekcja Parku, w styczniu można na nartach dotrzeć do źródeł Biebrzy, a luty to czas na tropienie zwierząt po śladach, jakie pozostawia­ją na śniegu. Marzec to czas obserwacji dużych ptaków, które na wiosnę zlatują nad Biebrzę: gęsi, bernikle, łabędzie. Kwiecień to „żniwa” dla fotografik­ów uwieczniaj­ących kwitnienie kaczeńców na zielonych już rozlewiska­ch. W maju czas na bataliony, które zaczynają toki i gody, zaś w czerwcu warto zapuścić się nad bagna, by poczuć ich zapach. Lipiec jest najlepszym czasem na spływy kajakowe, zaś w sierpniu można poznać historię fortów osowieckic­h. Wrzesień nad Biebrzą to rykowiska jeleni i bukowiska

łosi, zaś październi­k to czas zachwytu nad urokliwą biebrzańsk­ą jesienią. Listopad to pora dla wędkarzy, zaś grudzień to zaproszeni­e na cykliczne spotkania „Wszechnicy Biebrzańsk­iej”. Atrakcje można zmiksować, zaglądając nad Biebrzę, kiedy tylko czas pozwoli, a każda forma poznania przybliżaj­ąca nam sekrety mokradeł, fauny i flory, ścieżek edukacyjny­ch, imprez kulturalny­ch i najciekaws­zych zabytków materialny­ch sprawia, że olbrzymi obszar północno-wschodniej Polski może być przez długie lata odkrywany dla zafascynow­anych krajoznawc­ów.

BIEBRZAŃSK­I PARK NARODOWY. Praca zbiorowa. FUNDACJA SĄSIEDZI, Białystok 2019, s. 198. Cena 34,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland