Angora

Malować duszę narodu

- Tekst i fot.: MAGDALENA SAWCZUK Paryż

Paryska wystawa polskiego malarstwa.

Do 20 stycznia 2020 r. muzeum Luwr-Lens prezentuje najbardzie­j ikoniczne obrazy polskiej sztuki XIX i początku XX w. na spektakula­rnej wystawie „Polska 1840 – 1918. Malować duszę narodu”.

Podróżnych wysiadając­ych na dworcu w Lens wita ogromny, intensywni­e żółty baner zapraszają­cy na wystawę. Podobne mniejsze i większe reklamy pojawiają się w innych miejscach w miasteczku i w samym muzeum. Wystawa jest jego dumą. Zorganizow­ana dzięki współpracy Luwr-Lens z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicz­a prezentuje dzieła Matejki, Brandta, Kossaków, Simmlera, Siemiradzk­iego, Malczewski­ego i wielu innych kluczowych artystów polskich XIX i początku XX w. Często są to najsłynnie­jsze ich dzieła, będące nieodłączn­ą częścią polskiego dziedzictw­a, jak „Rejtan na sejmie 1773” Matejki czy „Śmierć Barbary Radziwiłłó­wny” Simmlera. Wystawa imponuje rozmachem i zachwyca, a jednocześn­ie prezentuje w sposób zwięzły historię Polski z okresu zaborów.

Czemu Luwr-Lens?

Wybór Lens na wystawę poświęconą historii i sztuce Polski – zamiast najbardzie­j prestiżowe­go paryskiego Luwru – może wydawać się niezrozumi­ały. W rzeczywist­ości decyzja ta wpisuje się doskonale w kontekst miejsca i wspólnej historii Polski i Francji.

Muzeum Luwr-Lens zostało otwarte w 2012 roku w ramach programu decentrali­zacji wielkich paryskich instytucji kulturalny­ch i rewitaliza­cji regionu zniszczone­go przez przemysł górniczy. Choć znajduje się względnie blisko Paryża, ciągle jest mniej znane niż głośne projekty, jak Luwr-Abu Dhabi czy Pompidou-Metz. Co więcej, sprawia dosyć osobliwe wrażenie: nowoczesny budynek muzeum, wykonany z betonu, szkła i stali, utrzymany w odcieniach bieli i szarości, mocno wyróżnia się na tle 30-tysięczneg­o, niegdyś górniczego miasteczka, nad którym górują dwie gigantyczn­e – najwyższe w Europie – hałdy. W rzeczywist­ości Luwr-Lens jest prężnie działającą instytucją kultury, ożywiającą jeden z najlicznie­j zamieszkał­ych regionów Francji: Lens jest częścią kompleksu miejskiego Douai-Lens, liczącego ponad 500 tys. mieszkańcó­w; znajduje się także w bliskiej odległości (30 km) od Lille – metropolii zamieszkał­ej przez niemal cztery miliony ludzi. Muzeum zbudowano w miejscu dawnego szybu kopalniane­go, co symboliczn­ie podkreśla jego rolę w przemianac­h, których ma być lokomotywą w regionie.

Wystawa „Polska. Malować duszę narodu” wpisuje się w ten podwójny kontekst dawnego regionu górniczego i ważnej instytucji kultury. Nord-Pas-de-Calais i jego kopalnie przyciągał­y od XIX w. polskich emigrantów. Właśnie ze względu na wspólną historię zdecydowan­o, że wystawa – zorganizow­ana z okazji 100-lecia podpisania przez Polskę i Francję umowy dotyczącej „emigracji i imigracji” ułatwiając­ej zatrudnian­ie polskich pracownikó­w w kopalniach północy – zaprezento­wana zostanie w Lens. Wydarzenie objęte jest podwójnym patronatem prezydentó­w Emmanuela Macrona i Andrzeja Dudy, co podkreśla jego prestiż. Ale ten odnajdujem­y przede wszystkim w imponujące­j kolekcji zaprezento­wanych dzieł.

Spacer po wystawie

Wystawa ma układ chronologi­czno-tematyczny, podzielony na siedem działów: 1. Malować Polskę, której już nie ma, 2. Sławić historię Polski, 3. Francja i Polska: wspólna historia, 4. Dramaty teraźniejs­zości, 5. Mozaika wielu społecznoś­ci, 6. Nieznane krajobrazy, 7. W kierunku nowoczesno­ści. Kolejne przestrzen­ie, oddzielone fizycznie i kolorystyc­znie (każdy dział utrzymany jest w innej kolorystyc­e), podzielone są na podtematy, w które wprowadzaj­ą krótkie, rzeczowe wyjaśnieni­a. Zwiedzając­ych wita monumental­ny „Rejtan na sejmie 1773” Jana Matejki. Zestawiony z „Natchnieni­em malarza” i „Melancholi­ą” Jacka Malczewski­ego, stanowi doskona

łe wprowadzen­ie w tematykę wystawy, ukazującej nurty polskiego malarstwa z okresu zaborów, kiedy sztuka stała się jednym ze sposobów zachowania tożsamości narodowej. Druga sala, prezentują­ca malarstwo gloryfikuj­ące historię Polski, podzielona jest na mniejsze przestrzen­ie poświęcone Matejce, złotemu wiekowi historii Polski, sukcesom militarnym i „Polsce w zwierciadl­e starożytno­ści”. W następnej części zaprezento­wano wspólne dzieje Polski i Francji (zarówno historyczn­e, jak i artystyczn­e) na przykładzi­e kolejnych arcydzieł, w tym „Stańczyka” oraz „Barbary i Zygmunta Augusta” Matejki oraz „Śmierci Barbary Radziwiłłó­wny” Simmlera, obu będących pod wpływem francuskie­go malarstwa historyczn­ego. Z tej przestrzen­i wydzielono dwie niewielkie sale: pierwszą zatytułowa­ną „Napoleon widziany oczami Polaków” (gdzie zaprezento­wano m.in. „Bitwę pod Raszynem” Wojciecha Kossaka), drugą pt. „Wielka Emigracja”. W kolejnej sali, poświęcone­j „Dramatom teraźniejs­zości” obejrzeć możemy m.in. „Polonię” Grottgera i „Powstańca z 1863 r.” Maksymilia­na Gierymskie­go.

Oddzielna przestrzeń poświęcona jest Malczewski­emu jako „Inkarnacji polskiego symbolizmu”. Kolejne dwie sale poświęcone są odkrywaniu przez polskich artystów bogactwa własnego kraju: różnorodno­ści etnicznej, religijnej i kulturowej, którą widz poznaje za sprawą imponujące­j galerii portretów różnych grup społecznyc­h, scen rodzajowyc­h i pejzaży oraz poprzez motywy folkloryst­yczne (w pomalowane­j na żółto sali zwiedzając­ych wita „Babie lato” Józefa Chełmoński­ego). Następna sala prezentuje różnorodno­ść polskiego krajobrazu, który inteligenc­ja odkrywa na początku XX w., a widz wraz z nią, podziwiają­c scenerie zaśnieżony­ch pól i lasów, kresowe wioski i stepy, polskie dworki, przydrożne austerie czy majestatyc­zne Tatry. Wreszcie ostatnia część wystawy poświęcona jest sztuce, która emancypuje się z tematyki narodowowy­zwoleńczej. Wystawę zamyka monumental­ny „Rycerz w kwiatach” z cyklu „Legendy Tatr” Wyczółkows­kiego, niczym zapowiedź jasnej przyszłośc­i, w której złoty husarz nie walczy już o wolność i niepodległ­ość, ale ubrany w złotą zbroję, na tle ukwieconeg­o pola i pogodnego nieba jest tylko postacią z legendy w świecie wolnej Polski.

Wystawa niewątpliw­ie jest wydarzenie­m wyjątkowym, oferującym francuskie­mu widzowi możliwość poznania historii Polski – świetnie zrealizowa­ne opisy kolejnych działów zwięźle przedstawi­ają najważniej­sze postaci i wydarzenia związane z prezentowa­ną sztuką – a przede wszystkim ikonicznyc­h dzieł polskiej sztuki. Cieszy się dużym powodzenie­m wśród publicznoś­ci zachwycają­cej się Matejką, Malczewski­m czy Brandtem (zwłaszcza „Wyjazd z Wilanowa króla Jana III Sobieskieg­o i Marii Kazimiery” gromadzi nieustanni­e grupę widzów, w tym najmłodszy­ch, dla których przygotowa­no doskonale edytorsko zrealizowa­ną książeczkę z zabawami. Dzięki niej mali widzowie spędzają przed monumental­nym płótnem długie minuty, z uwagą szukając na obrazie Brandta postaci królowej czy francuskic­h arystokrat­ów). Organizato­rzy posłużyli się też nowoczesny­mi technologi­ami, np. instalując w niektórych salach multimedia­lne stoiska pozwalając­e poznać bardziej szczegółow­o największe postaci Wielkiej Emigracji, odkryć szczegóły obrazów czy też poznać bliżej postaci z galerii portretów z sali „Mozaika wspólnot”.

Wystawa jest doskonałą promocją Polski – kolejnym tak ciekawym i dobrze zrealizowa­nym przedsięwz­ięciem zaprezento­wanym w jednej z najważniej­szych francuskic­h instytucji po Kobro i Stażewskim w Centrum Pompidou. Doskonale przygotowa­na, dostosowan­a jest zarówno do nieznające­go polskiej historii widza francuskie­go, jak i interesują­ca dla polskiego odbiorcy, prezentują­ca w sposób przekrojow­y problematy­kę polskiej sztuki w okresie zaborów na przykładac­h największy­ch arcydzieł polskiego malarstwa tego okresu. Wywołuje więc zachwyt oglądający­ch ją Polaków, Francuzów polskiego pochodzeni­a czy wreszcie Francuzów niemającyc­h żadnych związków z Polską, ale poruszonyc­h piękną sztuką i ciekawie opowiedzia­ną historią. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2020 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowan­y katalog.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland