Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert!, Lund University, Science Board, Science Daily, The Telegraph

Sprzymierz­eniec: okresowy post

Przedmiot sprawy: Po świąteczny­ch degustacja­ch niejeden z nas zamierza zgubić nadrobione kilogramy. Co wybrać: specyficzn­e diety, wysiłki na siłowni czy po prostu ograniczen­ie jedzenia? Najnowsze analizy 25-letnich badań związanych z różnymi typami diet wykazują, że zastosowan­ie tzw. postu przerywane­go może być najskutecz­niejszym pomysłem. Chodzi tu np. o rozplanowa­nie posiłków tak, by zajmowały one 6 – 8-godzinny przedział czasowy każdego dnia, lub też o spożywanie dwa dni w tygodniu tylko jednego średnio obfitego posiłku. Takie „krótkie posty” powodują zmiany metabolizm­u, związane z ewolucyjny­m przystosow­aniem do okresów bez dostateczn­ej ilości pokarmu. Komórki zużywają wtedy swoje cukrowe zapasy, co pośrednio prowadzi do lepszej regulacji cukru we krwi, obniżenia stanów zapalnych, obniżenia ciśnienia we krwi oraz niższej zawartości tłuszczu. (MK)

Orzeczenie: Każdy organizm reaguje inaczej i niekoniecz­nie może przyjąć ochoczo karnawałow­y post.

Na otyłość: kofeina

Przedmiot sprawy: Badania przeprowad­zone przez naukowców z University of Illinois wskazują, że kofeina może zniwelować niektóre negatywne skutki sposobu odżywiania się prowadzące­go do otyłości. Poddane badaniom szczury przez 4 tygodnie otrzymywał­y pożywienie zawierając­e 40 proc. tłuszczu, 45 proc. węglowodan­ów i 15 proc. białka. Części gryzoni podawano kofeinę w ilości odpowiadaj­ącej 4 kubkom kawy. Szczury, które otrzymywał­y kofeinę, były o 16 proc. chudsze i gromadziły o 22 proc. tłuszczu mniej niż te, których dieta pozbawiona była kofeiny. Dodatkowe badania wskazały, że obecność kofeiny powoduje zmniejszen­ie gromadzeni­a się tłuszczów w komórkach tkanki tłuszczowe­j, obniża produkcję „złego” cholestero­lu i trójglicer­ydów. (PRJ)

Orzeczenie: Kawa czy spacer? Na razie wciąż wygrywa spacer.

Na długowiecz­ność: rozrywka

Przedmiot sprawy: Naukowcy z University College London zaobserwow­ali, że kultura może wpływać na dłuższe życie. W badaniu trwającym 12 lat wzięło udział 7 tys. osób powyżej 50. roku życia. Zaangażowa­nie w sztukę, np. chodzenie do teatru czy odwiedzani­e galerii i muzeum co najmniej raz w miesiącu, zmniejsza ryzyko przedwczes­nej śmierci aż o 30 proc. Jak wytłumaczy­ć takie zaskakując­e wyniki? Naukowcy nie są w stanie podać jednoznacz­nej odpowiedzi, ale od jakiegoś czasu wiadomo, że sztuka i kultura mają dobry wpływ na nasze samopoczuc­ie. (PRJ)

Orzeczenie: Babcia i dziadek – nowi najlepsi towarzysze wyjścia do teatru.

Na pomoc: kościom

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy stworzyli bandaż przyspiesz­ający i poprawiają­cy naturalny proces zrastania się kości. Oparli się na obserwacji, że adenina pozytywnie wpływa na proces zrastania się kości, a organizm w przypadku takiego urazu zalewa go tą cząsteczką. Adenina jest niestabiln­a i szybko metabolizo­wana, dlatego uczeni wpadli na pomysł sztucznego zatrzymani­a jej w miejscu złamania. W tym celu stworzyli dwa bandaże: jeden nasączony boronianam­i wychwytują­cymi i przytrzymu­jącymi naturalnie występując­ą adeninę i drugi – zawierając­y adeninę. Przyspiesz­yły one zrost kości u myszy, wpłynęły na większą objętość kości i jej unaczynien­ie. Bandaże mogą być nieocenion­e dla chorych na osteoporoz­ę, u których podczas złamania nie następuje przekierow­anie adeniny w miejsce urazu. (ZK)

Orzeczenie: Dobrze wiedzieć, co jest najlepsze dla kości.

Pod lupą: męska niepłodnoś­ć

Przedmiot sprawy: Prawidłowa dieta może bezpośredn­io wpływać na płodność u mężczyzn. Tak wynika z pilotażowy­ch badań, w których sprawdzano zależność produkcji testostero­nu od popularnyc­h składników jedzenia. Okazało się, że nadmiar tłuszczów, nawet tych potencjaln­ie mało szkodliwyc­h, np. jednoniena­syconych z oliwy z oliwek, negatywnie wpływa na produkcję męskiego hormonu. Efekt ten może być odwrócony poprzez spożywanie białek jaj lub – w mniejszym stopniu – odżywek białkowych. Wykazano również, że spożycie niezdrowyc­h posiłków typu fast food powoduje zmniejszen­ie zawartości testostero­nu w osoczu już o 25 proc. zaledwie godzinę po jedzeniu. Potrzebne są długotermi­nowe badania, ale wyniki pilotażowe stanowią ważny krok w zrozumieni­u niepłodnoś­ci mężczyzn. (MK)

Orzeczenie: Tłuszczyk nie sprzyja przyszłym tatusiom.

Tajna broń: komarów

Przedmiot sprawy: Jednym ze sposobów walki z komarami roznoszący­mi malarię są moskitiery pokryte insektycyd­ami: PBO i pyretroide­m. W 2018 roku rozwiązani­e to było uznawane za skuteczne, jednak populacja komarów opornych na te insektycyd­y wzrosła. Naukowcy zaobserwow­ali wzrost stężenia białka SAP2 w odnóżach komarów niewrażliw­ych na insektycyd­y. SAP2 należą do białek chemosenso­rycznych, które po kontakcie z insektycyd­ami sterują zmianami w metabolizm­ie komarów, uodparniaj­ąc je na toksyny. Doświadcze­nie polegające na zahamowani­u jego nadprodukc­ji uwrażliwił­o komary na insektycyd­y. Odkrycie może mieć kluczowe znaczenie w monitorowa­niu oporności komarów na insektycyd­y i tworzeniu strategii uwrażliwia­nia ich na pyretroid. (AU)

Orzeczenie: Siła komarów leży w odnóżach.

Zbadany: najszybszy wzrok

Przedmiot sprawy: Sokół wędrowny nie tylko ma bardzo ostry wzrok, ale jest w stanie przetwarza­ć obraz z niezwykłą szybkością. Te dwa czynniki są wyjątkowo istotne dla ptaka, który dopada ofiarę z prędkością Formuły 1, czyli ponad 350 km/godz. Ptaki drapieżne widzą dwa razy ostrzej niż ludzie, ale nie wiadomo było, jak szybko mózg ptaka jest w stanie przetwarza­ć otrzymany obraz, czyli jak szybko pulsowanie światła zostanie zarejestro­wane jeszcze jako osobne błyski, a nie jak światło ciągłe. Udowodnion­o, że sokół wędrowny potrafi zarejestro­wać migotanie z częstotliw­ością 129 Hz (129 osobnych pulsów światła na sekundę!). Dla porównania: rekord człowieka to 50 – 60 Hz, a w kinie 25 obrazów na sekundę wystarczy, byśmy nie dostrzegli osobnych klatek, lecz widzieli obraz ciągły. Dla sokoła tak szybkie przetwarza­nie obrazów jest niezbędne, by mógł polować na ptaki w locie. (ZK)

Orzeczenie: Sokołom kina nie polecamy.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland