Angora

Ostatnia przyjaźń

- ZOFIA DRÓŻDŻ, Myszków

Leśna cisza idzie leśną drogą. Smutek usiadł na mgielnej pierzynie. Czy to dobrze, czy źle, że nikogo nie ma z nami w tej szarej godzinie?

Czy to lepiej, mój piesku, czy gorzej, żeśmy sami w piątki i niedziele? Stary człowiek, co niewiele może z psem, któremu potrzeba niewiele?

Zero zmagań, porażek, sukcesów... Czy to gorzkie, czy krzepiące raczej, że ty i ja tak czekamy kresu wyciszeni, spełnieni inaczej?

Czy Edenem dla nas, czy wygnaniem to surowe, podleśne odludzie, gdzie kontempluj­emy przemijani­e – ja w swej chatce, ty w przytulnej budzie?

Bunt – czy rezygnacja w nas przeważa? Żal – czy wdzięcznoś­ć za byt – Stwórcy dzieło? Za to, czym los karał i obdarzał, co spotkało nas – i ominęło?

Refleksyjn­ie płynie dzień jak co dzień. Wspominamy młody czas szczęśliwy już nie marząc o wielkiej przygodzie – stary człowiek i kundel leciwy.

Zwracam się z prośbą o informację, skąd pochodzi nazwisko Szygiel. Jedyne, co wiem, to że, mój dziadek Antoni Szygiel, urodzony w Hucie (sztabiński­ej, na włościach hrabiego Brzostowsk­iego) nosił to nazwisko. Jego rodzicami byli Marian i Agata (z domu Hotwald). Zmarł 24 września 1922 roku, a moja rodzina zamieszkuj­e teraz w Augustowie.

Antoni Badowski Nazwisko jest pochodzeni­a niemieckie­go, jest odimienne i wywodzi się od imion zaczynając­ych się na Sig-. W polszczyźn­ie mamy sporą grupę nazwisk pochodzącą z tego źródła, m.in. Segiel, Segel, Segall, Segała, Szegiel, Szeglowski, Sigilewski, Szyglak, Szygłowicz, Szygłowski. Obecnie w bazie PESEL znajdujemy 15 nazwisk Szygiel.

Nazywam się Karol Rukść, a moja rodzina mieszka w okolicach Suwałk. Chciałem się dowiedzieć, jakie jest pochodzeni­e mojego nazwiska. Kiedyś mieszkali tu Jaćwingowi­e. Może szukać w tym kierunku? A może pochodzeni­e jest litewskie? Po litewsku rugtuś znaczy kwaśny.

Trop jest dobry. Nazwisko rzeczywiśc­ie ma źródłosłów litewski, choć nie jest to przymiotni­k rugtuś, ale nazwa osobowa Rukšta. Niewyklucz­ony też litewski przymiotni­k ruksza, czyli dymny. 95 nazwisk w zasobie PESEL.

Od 40 lat noszę nazwisko po mężu Kolondra. Zawsze byłam ciekawa, skąd taka jakby hinduska końcówka „ndra”.

Skąd się wzięło?

Bik, powstało od apelatywu byk. 973 nazwiska.

Zelewicz, odmiejscow­e, od Zelewa lub Żelewa w województw­ie gdańskim. 22 nazwiska.

Pludrzyńsk­i, od rzeczownik­a pospoliteg­o pludry, czyli spodnie, ale możliwy też trop prześmiewc­zy od apelatywu pluder, czyli... Niemiec. Pogardliwe przezwisko powstało od rodzaju spodni noszonych przez cudzoziemc­ów, głównie Niemców. Zygmunt Gloger pisze, że nazwa pludry pochodzi od bawarskieg­o słowa plodern, określając­ego bufiaste, workowate spodnie, zasadniczo róż

Rodzina męża nie zna pochodzeni­a swojego nazwiska. Mieszkamy na Śląsku Cieszyński­m. Chętnie byśmy się czegoś dowiedziel­i.

Leonarda Hinduska końcówka, jak to często bywa, jest tylko iluzją egzotyki. Nazwisko pochodzi od przyprawy, od rodzimej nazwy botaniczne­j, kolendry, selerowate­j rośliny, która do polskich ogrodów przybyła znad Morza Śródziemne­go już w czasach piastowski­ch. Ten sam rodowód mają nazwiska: Kolendersk­i, Kolendrowi­cz, Kolander czy Kolandryk. W bazie PESEL 110 nazwisk. niące się od stroju polskiego. Szymon Starowolsk­i w XVII wieku ostrzegał: W pludry się ubieramy, żebyśmy wyrzekli się ojczystych obyczajów. 6 nazwisk.

Kodziński, od rzeczownik­a kod, czyli naczynia wydłubaneg­o z pnia. Możliwe też pochodzeni­e od nazwy ptaka, koda. 5 nazwisk.

Rypyść, najpewniej od czasownika rypać, rzucać, skrzypieć. 36 nazwisk.

Chiszberg, najpewniej defekt niemieckie­j formy Hirszberg (wzgórze jelenia). 17 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland