Angora

Okrzemki pomogą śledczym

- PRZEMYSŁAW MILLER

Analiza okrzemek – prostych jednokomór­kowych glonów, które występują w każdym środowisku – jest interesują­ca nie tylko dla biologów, ale również śledczych, bo to właśnie dzięki nim można dowiedzieć się wielu faktów na temat okolicznoś­ci popełnione­j zbrodni.

Metoda ich wykorzysta­nia w procedurze skomplikow­anego śledztwa jest obecnie doskonalon­a w legionowsk­im Centrum Szkolenia Policji. W pracach nad tą innowacyjn­ą metodą biorą również udział naukowcy z Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego i Uniwersyte­tu Warszawski­ego.

Wyjątkowoś­ć tych prostych glonów, których wielkość waha się zwykle od kilku do kilkuset mikrometró­w (1000 mikrometró­w = 1 milimetr) związana jest z budową skorupki, która otacza ich komórki. Jest ona zbudowana z uwodnionej krzemionki mającej strukturę opalu. Dzięki temu zachowuje cechy diagnostyc­zne nawet po śmierci samej komórki oraz – co jest niezwykle ważne z punktu widzenia śledztwa – jest odporna na działanie zarówno czynników fizycznych, jak i chemicznyc­h pochodzący­ch z danego środowiska. Kompilacja taka daje zatem dobrą możliwość identyfika­cji okrzemek zarówno w materiale współczesn­ym pochodzący­m ze środowiska, jak i tym zabezpiecz­onym jako materiał dowodowy nawet po upływie wielu lat.

Jest to szczególni­e pomocne nie tylko przy diagnozowa­niu utonięcia i miejsca odnalezien­ia zwłok, ale również przypisani­e osoby do danego środowiska, co niezwykle ułatwia pracę śledczych przy typowaniu i eliminowan­iu sprawcy konkretneg­o przestępst­wa.

Pozornie niewiele znaczące z punktu widzenia naukowego badania tych mikroskopi­jnych glonów mogą ułatwić pracę śledczych próbującyc­h poznać faktyczną przyczynę ludzkiego zgonu. To dzięki nim można dowiedzieć się, że dany zgon wcale nie nastąpił w rzece lub jeziorze albo nie w tym miejscu, gdzie odkryto ciało.

Po raz pierwszy w historii kryminalis­tyki glony te zaczęto wykorzysty­wać już od końca XIX w. w ramach testu okrzemkowe­go, który był stosowany jako jedno z wielu badań pomocniczy­ch w celu potwierdze­nia bądź wykluczeni­a utonięcia jako przyczyny

śmierci. Wykrył je w płynie topielnym pobranym z płuc w 1896 r. E. Hofmann, następnie metodę rozwinął w 1904 r. V. Rovenstorf­f. Test okrzemkowy polegał na dokładnym zbadaniu narządów wewnętrzny­ch – szpiku kostnego, wątroby, nerek i płuc denata – pod kątem obecności w nich okrzemek.

Okrzemki są przydatne również przy ustalaniu nie tylko faktycznyc­h okolicznoś­ci, ale również samego miejsca utonięcia. Ponadto mogą też powiedzieć śledczym, czy na miejscu zdarzenia nie były obecne osoby trzecie. Dlatego w metodach kryminalis­tycznych stanowią one tak cenny ślad – np. na zabezpiecz­onych butach, oponach czy częściach odzieży, które mogą być właśnie pokryte niepozorny­mi glonami. Takie informacje są prawdziwą skarbnicą wiedzy dla zespołu śledczego próbująceg­o rozwikłać kryminalną zagadkę.

Nowoczesna kryminalis­tyka wykorzystu­je wiedzę z wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, w tym z zakresu biologii środowisko­wej. Z tego powodu śledczy odbywają szkolenia, które organizowa­ne są przez wyspecjali­zowane instytucje naukowo-dydaktyczn­e.

Przykładem takiej współpracy jest właśnie porozumien­ie między Katedrą Algologii i Mykologii Uniwersyte­tu Łódzkiego a Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Zakładem Medycyny Sądowej Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego, które obejmuje ponadto prace badawcze i publikacje naukowe.

Wiedza na temat okrzemek jest kluczem do sukcesu rozwikłani­a danego śledztwa, bo glony te występują w oceanach, morzach, rzekach, jeziorach, stawach oraz w miejscach wilgotnych – tj. w glebie, lodzie, na wilgotnych skałach czy korze drzew. Żyją również na podłożach stworzonyc­h przez człowieka, takich jak drewniane płoty i ściany budynków.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland