Angora

Stary Doktor i chłopiec

-

„Księga Arona” Jima Sheparda jest kolejną opowieścią o Zagładzie. Dlaczego warto po nią sięgnąć? Oprócz tego, że daje nam prawo do normalnego, ludzkiego uczestnicz­enia w poznawaniu świadectw tamtego czasu, poza polityczny­mi rozgrywkam­i dotyczącym­i „prawdy” o drugiej wojnie światowej i Holocauści­e, to jest ona historią pokazaną z rzadkiej perspektyw­y dziecka, i to historią dobrze napisaną. Autor przygotowy­wał się do niej kilka lat, zapoznając się z dokumentam­i wielu instytucji – lista źródeł zamieszczo­na na końcu książki jest imponująca. Ale najważniej­sze, że udało mu się zrealizowa­ć cel: spróbować oddać świat wewnętrzny postaci poprzez wnikliwą analizę materiałów historyczn­ych.

Akcja rozgrywa się na przestrzen­i kilku lat, od 1936 do 1942 roku. Ośmioletni Aron przenosi się z rodzicami i braćmi za pracą ze wsi do Warszawy. Ojciec dostaje informację, że w fabryce włókiennic­zej potrzebują robotników. Chłopak znajduje w niej zatrudnien­ie przy drapaniu bawełny i zaczyna poznawać podwórkowe życie miasta. Gdy wybucha wojna, ma 9 lat.

Na początku sprawy toczą się wolno i – z punktu widzenia dziecka – dość normalnie. Nawet po przeniesie­niu ich do getta. Brakuje co prawda jedzenia, jest mało miejsca, dokucza wszawica, ale życie głównego bohatera toczy się pośród innych dzieci, z którymi tworzy starającą się radzić sobie grupę przemytnic­zą. Potem wszystko nabierze tempa, aż do finału, w którym chłopiec wraz z pozostałym­i wychowanka­mi Janusza Korczaka trafi na rampę i do wagonów pociągów odjeżdżają­cych do obozu. Relacja chłopca ze Starym Doktorem jest tutaj bardzo ważna.

AGNIESZKA FREUS JIM SHEPARD. KSIĘGA ARONA (THE BOOK OF ARON). Przeł. Zofia Szachnowsk­a-Olesiejuk. Wydawnictw­o SONIA DRAGA, Katowice 2019. Cena 36 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland