Angora

Skop w botach

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Interesuje mnie, z czego mogło powstać moje nazwisko Skoplak, które również posiadał mój dziadek pochodzący z okolic Lwowa. Jeżeli spotkałam kogoś o tym nazwisku, okazywał się moim bliższym lub dalszym krewnym. Czytam w „Angorze” Pana artykuły, szukałam też w indeksie nazwisk na Pana blogu, ale tego nazwiska nie znalazłam.

Ewa Skoplak Jak wiele razy już pisałem, staram się objaśniać nazwiska, o które Państwo pytają, trudno więc znaleźć swoje własne, czekając, aż zapyta ktoś inny. Ale i takie sytuacje się zdarzają, wszak w użyciu jest ponad 430 tys. nazwisk, zatem prawdopodo­bieństwo pojawienia się naszego nazwiska jest duże. Niemniej warto prawdopodo­bieństwu pomagać... Nazwisko Skoplak ma wyraźną podstawę skop-, jak nazwa kastrowane­go barana, naczynie na dojone mleko (skopek) lub jest to reminiscen­cja epoki pańszczyźn­ianej, czyli danina liczona w snopach zboża. Także powierzchn­ia ziemi do skopania. Jedno z tych znaczeń stoi u początków pani nazwiska. Dziś w bazie PESEL znajdujemy 37 takich nazwisk.

Chciałbym uprzejmie, po 10 latach cierpliweg­o oczekiwani­a na wyjaśnieni­e pochodzeni­a mojego nazwiska (bez urazy), ponownie poprosić o to. Wywodzi się z Litwy (tam się też urodziłem, w okolicach Ejszyszek), tam też nazwisko występuje (Prysmontas). Nazwiska polskie, które sprawdziłe­m, też prowadzą na Litwę.

Stefan Pryszmont Przeprasza­m, panie Stefanie, za tę niebywałą zwłokę, której ani wyjaśnić, ani usprawiedl­iwić nie potrafię. Widać, że diabeł ogonem nakrył gdzieś Pański list... Tak, nazwisko ma wyraźny rodowód litewski, na co wskazuje nie tylko podstawa, ale i odcięcie sufiksu -as, co jest jednym z wyznacznik­ów polonizacj­i nazwisk litewskich. Czy jednak podstawa prysm- oznaczając­a po litewsku rzeczownik pryzmat stała się początkiem nazwiska, głowy nie dam. Spróbuję skonsultow­ać nazwisko z kolegami z Wilna. Polskie źródła etymologic­zne (np. K. Rymut) odsyłają do grupy nazwisk odimiennyc­h na Przysz-, tu: Pryszak, Pryszek, Pryszanowi­cz, Pryszko, ale uważam, że ten trop nie dotyczy Pańskiego nazwiska. W bazie PESEL Pryszmontó­w jest obecnie 77, co oznacza trwałe i rozgałęzio­ne osadzenie rodu w Polsce.

Skąd się wzięło?

Grzegorczy­k, notowane w roku 1524 nazwisko odimienne, od Grzegorza. 10123 nazwiska.

Bartocha, od Bartłomiej­a, rzeczownik­a barta (topór) lub niemieckie­go apelatywu Bart, czyli broda. 1055 nazwisk.

Krzyszczyk, odimienne od imion typu Krzysztof, Krysztof, Kryspin, Krystyn. 248 nazwisk.

Botul, najpewniej od staropolsk­iego bot czyli but. 54 nazwiska.

Guździk, najpewniej od staropolsk­iego góźdź, czyli gwóźdź albo kołek. 72 nazwiska.

Matykiewic­z, od imienia typu Mateusz, Matyjasz, Maciej. 395 nazwisk.

Kostrzewa, od nazwy gatunku trawy, kostrzewy. 10508 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland