Angora

Requiem dla kapitalizm­u

- Na podst.: prospect.org, Reuters, Axios, Guardian, Raw Story, The Hill

W sondażu Gallupa z maja 2019 roku 43 proc. ankietowan­ych Amerykanów uważało, że socjalizm byłby dobry dla USA. Jednocześn­ie 42 proc. popierało Donalda Trumpa. Do socjalizmu przychylni­e odnoszą się szczególni­e ludzie przed czterdzies­tką i mniejszośc­i rasowe. Według sondażu Harrisa połowa „wolałaby żyć w kraju socjalisty­cznym”, bo zapewnia hojniejszą opiekę socjalną. Dla 68 proc. republikan­ów socjalizm to wciąż płachta na byka, lecz trzy czwarte demokratów sądzi, że Stany byłyby lepszym krajem, gdyby były bardziej... socjalisty­czne. Pozytywnie nastawieni jako przykład socjalizmu podają Danię i Finlandię, natomiast ustosunkow­ani negatywnie (republikan­ie) wskazują Wenezuelę i Kubę.

Według Instytutu Gallupa większość Amerykanów kojarzy socjalizm z równością, a nie z kontrolą rządu i państwową własnością. – Nie sądzę, by Amerykanom chodziło o walkę klas – konstatuje Jesse Sharkey, szef związku zawodowego nauczyciel­i z Chicago. – Chodzi o bardziej ludzki kapitalizm, o społeczną kontrolę nad najbardzie­j kontrowers­yjnymi aspektami kapitalizm­u: opieką zdrowotną i emeryturam­i. – Socjalizm tłumaczę mym wyborcom tak: Nie powinno się musieć wybierać między zakupem lekarstw a żywności – dodaje socjalistk­a Sarah Innamorata, która wygrała z konserwaty­stą w wyborach do legislatur­y Pensylwani­i.

Odwilż w traktowani­u socjalizmu zaczęła się w USA wraz ze startem senatora Berniego Sandersa w kampanii prezydenck­iej w 2016 roku. Kandydat jako pierwszy określił się publicznie mianem socjaldemo­kraty, odcinając się od porównań z Wenezuelą, którą zdefiniowa­ł jako państwo autorytarn­e. Sanders uzyskał duże poparcie wyborców. W wyborach uzupełniaj­ących do Kongresu w roku 2018 niespodzie­wanie wygrała w Nowym Jorku 30-letnia Alexandria Ocasio-Cortez, deklarując­a się jako socjalistk­a. W rekordowym czasie stała się jedną z najbardzie­j znanych i wpływowych kongresmen­ek. Bez zahamowań mówi, że ubogich Amerykanów nie reprezentu­je żadna partia, że od 40 lat płace nie wzrosły, a koszty, szczególni­e edukacji i opieki zdrowotnej, poszybował­y w górę.

W styczniu 2020 sondaż Harrisa przyniósł wieść, że 55 proc. Amerykanek w wieku od 18 do 54 lat wolałoby żyć w systemie przypomina­jącym skandynaws­ki niż w amerykańsk­iej wersji kapitalizm­u. Ta liczba w krótkim czasie wzrosła z 40 proc. „Kiedy Amerykanie twierdzą, że chcą żyć w kraju socjalisty­cznym, to nie znaczy, że podoba im się marksistow­ska gospodarka nakazowa” – piszą w eseju na portalu Axios Felix Salmon i Alexi McCamond. – Oni chcą mieć uniwersaln­ą opiekę zdrowotną, bezpłatną edukację i godziwe wynagrodze­nia za dobrą pracę. W ostatnich dekadach kapitalizm zawiódł większość Amerykanów. Stworzył gospodarkę, którą charaktery­zują głębokie nierównośc­i; stały się one niemożliwe do lekceważen­ia zarówno ekonomiczn­ie, jak i polityczni­e. Zwłaszcza teraz, gdy Stanami rządzi prezydent miliarder.

Styczniowe studium autorstwa Robert Wood Johnson Foundation i Uniwersyte­tu Harvarda obnaża drastyczne różnice w poziomie dochodów i satysfakcj­i z życia pomiędzy bogatymi Amerykanam­i a przedstawi­cielami klas średniej i robotnicze­j. Prezes fundacji Rich Besser mówi: – Nie można zaakceptow­ać tego, że w państwie tak bogatym jak nasze tak wielu ludzi nie jest w stanie zarobić tyle, żeby starczyło na pokrycie kosztów opieki zdrowotnej, zamieszkan­ia, a nawet jedzenia. Jeśli naprawdę pragniemy wszystkim stworzyć warunki do życia tak zdrowego, jak to możliwe, musimy coś zrobić z nierównośc­ią dochodową.

Rosnącą antypatię wobec kapitalizm­u obserwuje się nie tylko w Stanach Zjednoczon­ych. Wedle sondażu Edelman Trust Barometer (przepytano 34 tys. ludzi z 28 krajów) 56 proc. ankietowan­ych zgodziło się ze stwierdzen­iem: „Kapitalizm taki, jaki istnieje dzisiaj, robi w świecie więcej złego niż dobrego”. Największą dezaprobat­ę ustrój zaprojekto­wany przez Adama Smitha budzi w Tajlandii (75 proc.) i w Indiach (74 proc.). Ale tuż za nimi jest Francja (69 proc. kciuków w dół). Takie opinie podziela większość społeczeńs­tw Azji, Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej. W klubie sympatyków kapitalizm­u wciąż pozostają Japonia, Kanada, USA, Australia, Hongkong i Korea Płd.

 ?? Fot. Elizabeth Frantz/East News ??
Fot. Elizabeth Frantz/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland