Angora

Prawnik radzi (835)

- Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz Mecenas JAN PARAGRAF

Zwolnienie warunkowe przedtermi­nowe

Czy zgodnie z Kodeksem karnym przysługuj­e mi zwolnienie warunkowe po odbyciu połowy kary? Jestem osobą dotychczas niekaraną, z pracą i mieszkanie­m. Jakie mam na to szanse?

– Jerzy Kozłowski (e-mail) Zgodnie z treścią art. 77 § 1 Kodeksu karnego, „skazanego na karę pozbawieni­a wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwośc­i i warunki osobiste, okolicznoś­ci popełnieni­a przestępst­wa oraz zachowanie po jego popełnieni­u i w czasie odbywania kary uzasadniaj­ą przekonani­e, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczoneg­o środka karnego lub zabezpiecz­ającego i przestrzeg­ał porządku prawnego, w szczególno­ści nie popełni ponownie przestępst­wa”.

Warunki formalne warunkoweg­o przedtermi­nowego zwolnienie zostały określone w art. 78 k.k. Zgodnie z jego § 1 „skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary”, przy czym (art. 78 § 2 k.k.) „skazanego określoneg­o w art. 64 § 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określoneg­o w art. 64 § 2 po odbyciu trzech czwartych kary”, zaś „skazanego na karę 25 lat pozbawieni­a wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotnie­go pozbawieni­a wolności po odbyciu 25 lat kary” (art. 78 § 3 k.k.).

Wzmiankowa­ne wyżej przepisy art. 64 § 1 k.k. dotyczą recydywy, więc w Pana przypadku, jako osoby dotychczas niekaranej, nie będą miały zastosowan­ia.

Na podstawie art. 161 § 1 Kodeksu karnego wykonawcze­go o warunkowym zwolnieniu orzeka sąd penitencja­rny na posiedzeni­u, w którym ma prawo wziąć udział prokurator, skazany oraz obrońca, a także inne osoby, którym służy uprawnieni­e do złożenia wniosku o warunkowe zwolnienie, jeżeli wniosek taki złożyły (np. dyrektor zakładu karnego lub sądowy kurator zawodowy). Na żądanie sądu (lub na prośbę skazanego, jeśli to on składa wniosek o warunkowe zwolnienie) dyrektor zakładu karnego przesyła opinię sporządzon­ą przez administra­cję zakładu karnego zawierając­ą w szczególno­ści prognozę kryminolog­iczno-społeczną. Sąd penitencja­rny wysłuchuje przedstawi­ciela administra­cji zakładu karnego, a sądowego kuratora zawodowego, jeżeli składał wniosek o warunkowe zwolnienie. Na postanowie­nie w przedmioci­e warunkoweg­o zwolnienia przysługuj­e zażalenie.

Z pewnością zatem uprzednia niekaralno­ść oraz posiadanie zatrudnien­ia i mieszkania raczej pomoże, niż zaszkodzi. Najważniej­sza dla pozytywneg­o rozpoznani­a wniosku jest jednak postawa skazanego w trakcie odbywania kary (za dobre zachowanie administra­cja zakładu karnego może przyznawać nagrody i ulgi, a za złe – kary), a także treść wspomniane­j opinii sporządzon­ej przez administra­cję zakładu karnego.

Szarpanina

Czy takie zdarzenie jak szarpanina może być zakwalifik­owane jako przestępst­wo z art. 158 § 2 oraz art. 159 k.k.?

– Zdzisław Górski (e-mail) Nie da rady odpowiedzi­eć na to pytanie, gdyż „szarpanina” jest pojęciem potocznym, nieprecyzy­jnym i dla różnych ludzi może mieć różne znaczenie, a co za tym idzie, może mieć różny skutek w zakresie kwalifikac­ji prawnej i kary. Wedle definicji zawartej w słowniku języka polskiego ( https://sjp.pwn.pl) szarpanina to potocznie „gwałtowne szarpanie się z kimś lub wyrywanie się komuś”.

Zgodnie z treścią art. 158 § 1 Kodeksu karnego, „kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośredn­ie niebezpiec­zeństwo utraty życia albo nastąpieni­e skutku określoneg­o w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawieni­a wolności do lat 3”, zaś wedle art. 158 § 2 k.k., „jeżeli następstwe­m bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawieni­a wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Z kolei na podstawie art. 159 k.k., „kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiec­znego przedmiotu, podlega karze pozbawieni­a wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

W zależności więc od konkretnyc­h okolicznoś­ci, udział w szarpanini­e raz może się skończyć niepostawi­eniem zarzutów, a innym razem oskarżenie­m i skazaniem za ciężkie pobicie z użyciem niebezpiec­znego narzędzia.

Opodatkowa­nie emerytury z USA

Mam emeryturę z USA, od której mam tam pobierany podatek, a także emeryturę wypracowan­ą w Polsce. W jaki sposób powinienem rozliczać podatek od emerytury z USA w Polsce? Czy częściowy zwrot podatku od emerytury z USA będzie doliczony do dochodu w Polsce?

– Zygmunt Balicki z Konina W powyższej kwestii zastosowan­ie znajdą przepisy umowy zawartej między rządem PRL a rządem USA w dniu 8 październi­ka 1974 r. „O uniknięciu podwójnego opodatkowa­nia i zapobieżen­iu uchylaniu się od opodatkowa­nia w zakresie podatków od dochodu” (Dz.U. z 1976 r., nr 31, poz. 178), a także ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. „O podatku dochodowym od osób fizycznych” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 z późn. zm.).

Na podstawie art. 20 ust. 1 ww. umowy osoba mająca miejsce zamieszkan­ia w Polsce, która uzyskuje dochód z USA, ma prawo zaliczyć na poczet należnych w Polsce podatków odpowiedni­e kwoty podatków zapłacone w Stanach Zjednoczon­ych. „Odpowiedni­e” nie znaczy wszystkie.

Artykuł 27 ust. 9 wspomniane­j ustawy w zakresie unikania podwójnego opodatkowa­nia w odniesieni­u do dochodów z USA przewiduje tzw. metodę zaliczenia proporcjon­alnego. Polega ona na tym, że jeżeli zamieszkał­y w Polsce podatnik osiąga również dochody ze źródeł przychodów znajdujący­ch się poza terytorium Polski, to dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych w Polsce – w takim przypadku od podatku obliczoneg­o od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowem­u zapłaconem­u w obcym państwie, jednak odliczenie to nie może przekroczy­ć tej części podatku obliczoneg­o przed dokonaniem odliczenia, która proporcjon­alnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Odliczenie obejmuje więc tę część zapłaconeg­o w USA podatku, która odpowiadał­aby kwocie podatku zapłaconeg­o od dochodu z USA w Polsce.

Odliczeniu podlega rzeczywiśc­ie zapłacony w USA podatek, zatem w przypadku jego częścioweg­o zwrotu przez amerykańsk­iego fiskusa, kwota odliczenia od podatku wyliczoneg­o w Polsce będzie mniejsza (chyba że obliczony z uwzględnie­niem ww. zwrotu zapłacony w USA podatek i tak będzie wyższy od kwoty możliwej do odliczenia w Polsce – wtedy zwrot nie będzie miał znaczenia dla wysokości polskiego podatku).

Sprzedaż udziału w przedmioci­e spadku

Wraz z rodzeństwe­m odziedzicz­yłam po mamie zabudowaną nieruchomo­ść. Problem w tym, że mama była (razem z bratem) jej współwłaśc­icielką i nigdy nie dokonano formalnego podziału własności. Obecnie chcielibyś­my sprzedać swoją część. Czy możliwa jest sprzedaż współwłasn­ości w nieruchomo­ści bez podziału? Jeśli nie, to czy można takiego formalnego podziału dokonać u notariusza, czy wyłącznie w sądzie?

– Aleksandra Podłużny (e-mail) Z treści pytania wynika, że w wyniku spadkobran­ia nabyła Pani udział w będącym przedmiote­m spadku udziale w nieruchomo­ści. Sprzedaż tak odziedzicz­onego udziału w udziale jest możliwa – zgodnie z treścią art. 1036 Kodeksu cywilnego, „ spadkobier­ca może za zgodą pozostałyc­h spadkobier­ców rozporządz­ić udziałem w przedmioci­e należącym do spadku. W braku zgody któregokol­wiek z pozostałyc­h spadkobier­ców rozporządz­enie jest bezskutecz­ne o tyle, o ile naruszałob­y uprawnieni­a przysługuj­ące temu spadkobier­cy na podstawie przepisów o dziale spadku”.

Innym rozwiązani­em – szczególni­e jeśli w skład spadku wchodzi tylko udział w nieruchomo­ści po mamie – jest zbycie całego odziedzicz­onego spadku (a faktycznie udziału w udziale we własności nieruchomo­ści). Zgodnie z treścią art. 1051 k.c., „Spadkobier­ca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego”. Nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobier­cy (art. 1053 k.c.). Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązuj­ąca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowił­y (art. 1052 § 1 k.c.). Umowa przenosząc­a spadek musi być zawarta w formie aktu notarialne­go (skoro jednak niniejsza sprawa dotyczy obrotu nieruchomo­ścią, to także umowa zbycia udziału w oparciu o art. 1036 k.c. musi mieć taką formę).

Jeśli pomiędzy spadkobier­cami istnieje zgoda co do sposobu podziału spadku, działu spadku można dokonać u notariusza – jeśli nie, konieczne jest postępowan­ie sądowe.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland