Angora

Siedmiolet­nia Pola Drabik wielkim talentem gimnastycz­nym

- G.K. na podst. inform. prasowych

Wprowadzen­ia do polskich szkół przedmiotó­w z zakresu wiedzy o zdrowiu, a także nauki o klimacie chciałby zarówno rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowie­c (41 l.), jak i rzecznik praw obywatelsk­ich Adam Bodnar (43 l.). – Przedmiot „wiedza o zdrowiu” powinien wejść do szkół od września 2022 roku. Wcześniej jednak chcemy, w ramach dostępnych godzin wychowawcz­ych, wprowadzić elementy edukacji zdrowotnej – zapowiedzi­ał pod koniec roku Chmielowie­c. Nowe lekcje zaproponow­ano jako część Narodowej Strategii Onkologicz­nej. Nie wszyscy politycy popierają jednak ten pomysł.

– Ustaliliśm­y, że będziemy jako ministerst­wo wspierali wszelkie inicjatywy mające charakter profilakty­ki zdrowotnej. Nie przewiduje­my odrębnego przedmiotu dodatkoweg­o w tym zakresie – mówi Anna Ostrowska, rzeczniczk­a MEN.

Również wniosek Bodnara może nie być łatwy do wprowadzen­ia w życie. – Jako rzecznik praw obywatelsk­ich dostrzegam silny związek pomiędzy kryzysem klimatyczn­ym a prawami człowieka i obywatela, do których ochrony zostałem powołany. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przyszła sytuacja dzieci i osób starszych, które mogą zostać szczególni­e dotknięte skutkami podwyższen­ia średniej temperatur­y na Ziemi i pogorszeni­a się stanu środowiska naturalneg­o – apeluje Bodnar.

Jednak w kwestii nauki o klimacie zmian raczej nie należy się spodziewać. Władze MEN już wcześniej wielokrotn­ie podkreślał­y, że nowe podstawy programowe (wprowadzan­e od 2017 r.) są w tej kwestii wystarczaj­ące. I tak na technice dzieci w podstawówc­e uczą się m.in. segregowan­ia i wtórnego wykorzysta­nia odpadów. Na geografii – o zrównoważo­nym rozwoju i ociepleniu klimatu. Na biologii i chemii – o zanieczysz­czeniu powietrza.

 ??  ??
 ??  ?? J.B. Kazik w Wiśle
J.B. Kazik w Wiśle
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland