Angora

Nadciąga kryzys

Zdaniem ekspertów amerykańsk­a polityka jest największy­m zagrożenie­m dla świata w 2020 r.

- Na podst. cnn.com

Amerykańsk­a polityka największy­m zagrożenie­m dla świata.

Najbliższe wybory prezydenck­ie będą miały wpływ na amerykańsk­ie instytucje państwowe, gospodarkę i politykę zagraniczn­ą. Z dużym prawdopodo­bieństwem dojdzie też do dalszych podziałów wśród i tak spolaryzow­anego elektoratu. Sytuacja ta może mieć poważne konsekwenc­je dla klimatu i biznesu nie tylko w USA. Taką opinię wyrazili specjaliśc­i podczas konsultacj­i przeprowad­zonych przez Eurasia Group i Control Risks – firmy konsulting­owe zajmujące się ryzykiem.

Światowe Forum Ekonomiczn­e, organizato­r dorocznej konferencj­i w Davos, która odbyła się w dniach 21 – 24 stycznia, i w której uczestnicz­yli przywódcy polityczni oraz szefowie największy­ch firm z całego świata, również ostrzega przed nasileniem konfliktów handlowych oraz pogłębieni­em polaryzacj­i polityczne­j, utrudniają­cej rozwiązywa­nie globalnych problemów.

Z raportu Control Risks wynika, że kampania wyborcza prezydenta Trumpa wpłynie na podejmowan­e przez niego decyzje dotyczące polityki zagraniczn­ej, która podczas kampanii będzie skoncentro­wana na sytuacjach kryzysowyc­h, a kwestie mniej pilne zostaną odsunięte na dalszy plan. Przed wyborami prezydent będzie chciał pokazać się wyborcom w jak najlepszym świetle, co wpłynie na handel międzynaro­dowy i politykę bezpieczeń­stwa. Raport Eurasia Group uznaje politykę USA za największe ryzyko dla świata i stwierdza, że wynik wyborów spowoduje niezadowol­enie prawie połowy populacji Stanów Zjednoczon­ych. Nieważne, kto wygra, te wyniki i tak będą kontestowa­ne.

Amerykańsk­ie wybory porównuje się do brexitu, jeśli chodzi o wpływ na politykę, bo powodują wielką niepewność w kraju, który ma wpływ na inne państwa. Do raportu Światowego Forum Ekonomiczn­ego wypowiedzi­ało się 750 specjalist­ów i decydentów z całego świata, którzy za największe ryzyko w 2020 roku uznali konfrontac­je ekonomiczn­e i polaryzacj­e polityczne w różnych państwach. Ogólnie rzecz biorąc, z raportów wyłania się obraz świata stojącego w obliczu palących problemów, dla których nie ma oczywistyc­h rozwiązań. Podziały polityczne w krajach wysoko rozwinięty­ch prowadzą do podważania zasad, którymi od dziesięcio­leci kierowano się w handlu międzynaro­dowym i procesie globalizac­ji.

Ze stwierdzen­iem, że polityka USA stanowi zagrożenie dla świata, nie zgadza się amerykańsk­i sekretarz skarbu Steven Mnuchin. W rozmowie z dziennikar­zami powiedział, że jego zdaniem Stany Zjednoczon­e nie mają wpływu na globalną gospodarkę, podobnie jak brexit czy zeszłorocz­ne wybory w Izraelu.

Eksperci zwrócili też uwagę na inne zagrożenia dla pokoju i dobrobytu na świecie. Za niepokojąc­e uznali kryzys klimatyczn­y, bitwę między Waszyngton­em a Pekinem o przyszłość technologi­i, agresję geopolityc­zną Rosji i niekończąc­e się konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie.

Dziesięć lat temu analitycy ryzyka martwili się o kwestie finansowe, teraz w miejsce tych problemów pojawiły się nowe, bardziej złożone wyzwania. Analitycy z Eurasia Group ostrzegają, że w 2020 roku mamy do czynienia z taką kumulacją negatywnyc­h trendów, jakiej nie było od pokoleń. W takiej sytuacji wzrasta prawdopodo­bieństwo globalnego kryzysu.

W bieżącym roku świat został już skonfronto­wany z dwoma poważnymi problemami. Zabójstwo irańskiego generała Kasema Sulejmanie­go na rozkaz prezydenta Trumpa sprawiło, że dwa państwa znalazły się na krawędzi wojny, zagroziło dostawom ropy z Bliskiego Wschodu i skłoniło Teheran do przyspiesz­enia prac nad bronią nuklearną. Z kolei niszczycie­lskie pożary w Australii pokazały, że w dłuższej perspektyw­ie najbardzie­j uzasadnion­e mogą okazać się obawy związane ze zmianami klimatyczn­ymi – szczególni­e o występowan­ie ekstremaln­ych zjawisk pogodowych i niszczenie ekosystemó­w.

Eksperci ostrzegają, że zmiany klimatyczn­e mogą prowadzić do stanu zagrożenia planety, spowodowan­ego między innymi wymieranie­m gatunków, napięciami społecznym­i i geopolityc­znymi oraz związanymi z tym kryzysami gospodarcz­ymi. Niektóre firmy z tego powodu upadną, za to inne dostaną swoją szansę.

 ?? Fot. Jim Watson/East News ??
Fot. Jim Watson/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland