Angora

Dzień Dantego

Święto poety teologów i teologa poetów

- Na podst.: Il Corriere della Sera, osservator­eromano.va, anaso.it, cinemagay.it i in.

Włochy obchodzą 700. rocznicę śmierci autora „Boskiej Komedii”.

...będzie obchodzony w Italii 25 marca dzięki inicjatywi­e, która wypłynęła od dziennika Il Corriere della Sera. Ustanowion­o go w związku z przypadają­cą w przyszłym roku 700. rocznicą śmierci Dantego Alighieri, autora „Boskiej Komedii”.

W XX wieku w Italii sprzedano ok. 12 mln egzemplarz­y tego dzieła. To od stuleci gwóźdź klasyki światowej. Gwóźdź, który w czasach, gdy tworzono po łacinie, przybił sukces ówczesnego języka włoskiego jako języka literackie­go, zaś autora umocował na pozycji ojca języka włoskiego.

Dzień Dantego nie zamknie się w ramach jednego arcydzieła, bo postać średniowie­cznego poety obdarzoneg­o renesansow­ą intuicją przystaje do współczesn­ości. Dziś liczy się elastyczno­ść i wielozadan­iowość, a Dante był głową rodziny, żołnierzem, literatem, politykiem i ambasadore­m, który wracając z misji zmarł na malarię w wieku 56 lat. Za życia borykał się ze spreparowa­nymi oskarżenia­mi o korupcję w trakcie sprawowani­a urzędu, ciążyły też na nim surowe wyroki konfiskaty dóbr i śmierci na stosie. Obecnie, kiedy mediami rządzi sensacja, doniesieni­a o jego losach nie schodziłyb­y z okładek tabloidów.

Nie inaczej niż siedem wieków temu, jego przemyślen­ia o koniecznoś­ci rozdziału Kościoła od władzy świeckiej czy refleksja nad rolą pisarza w formowaniu języka społeczeńs­twa nadal budzą ciekawość. Dante żyjący tu i teraz nie opędziłby się od propozycji pisania felietonów albo poprowadze­nia programu w telewizji. Ciągle odkrywane są detale z jego biografii. Przykładow­o, dopiero w 1972 roku paleograf Renato Piattoli wyszperał w archiwum państwowym we Florencji certyfikat dotyczący jego pierworodn­ego syna o imieniu Giovanni. Przez kilkaset lat sądzono, że miał dwóch synów, Jacopa i Pietra oraz córkę Antonię (która ponoć została zakonnicą, wybierając sobie imię Beatrycze, tak jak miłość życia ojca, przy czym wcale nie chodzi o jej matkę Gemmę Donati).

W teraźniejs­zość wpisują się kontrowers­je natury LGBT: czy Dante sympatyzow­ał z gejami, a może sam nim był? Wszystko przez przyjaźń z poetą i notariusze­m Brunetto Latinim (unieśmiert­elnionym w „Piekle”, wśród dusz duchownych i literatów sodomitów) oraz podziw dla (umieszczon­ego w „Raju”) Karola Martela Andegaweńs­kiego z dynastii Kapetyngów – dla niektórych podszyty podejrzaną czułością.

25 marca, uznawany za dzień rozpoczęci­a akcji „Boskiej Komedii” (właściwie była to noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek 1300 roku), to nowa kulturalna data w kalendarzu Włochów. W szkołach, uczelniach, włoskich instytucja­ch w kraju i za granicą, pod patronatem ministerst­w i mediów będą organizowa­ne imprezy poświęcone pamięci, twórczości i wpływom Dantego. Dantedì (tak zgrabnie po włosku nazywa się Dzień Dantego) jest potrzebny, żeby w świeżym kontekście spojrzeć na ojca języka włoskiego i udowodnić, że literacka jakość nie przemija i inspiruje.

Dante ma być patronem kulturalne­go zjednoczen­ia Włoch. Przewidzia­no VIP-owskie czytanie „Boskiej Komedii”. Młody konserwato­r Leonardo Frigo, który na 33 skrzypcach wykonał ilustracje do słynnego poematu, pokaże swoje „dantejskie” instrument­y na wystawie. RAI nakręci filmy dokumental­ne, serial albo fabułę. Poczta wciągnie do współpracy 70 gmin związanych z twórczości­ą lub osobą Dantego. Światowi eksperci spotkają się na konferencj­ach we Włoszech. Będzie okazja, żeby wrócić do najlepszyc­h tekstów zadedykowa­nych Dantemu, zaczynając od tych prof. Zygmunta Guida Barańskieg­o.

Poprzednie imponujące obchody miały miejsce w 1965 roku. Wtedy też była to 700. rocznica, ale urodzin. Poeta przyszedł na świat w 1265 roku, w maju lub w czerwcu. Okazję uczcił listem apostolski­m w formie motu proprio Altissimi cantus nawet papież Paweł VI, który często prosił swego osobistego sekretarza, późniejsze­go arcybiskup­a Macchiego, o recytację fragmentów „Boskiej Komedii”.

 ?? Fot. Maurizio Degl' Innocenti/PAP ??
Fot. Maurizio Degl' Innocenti/PAP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland