Angora

Chcieć to móc

18-latek pilotem samolotów pasażerski­ch

- Na podst.: metro.co.uk, nypost.com

Najmłodszy pilot linii komercyjny­ch.

Nastoletni Seth Van Beek został najmłodszy­m pilotem linii komercyjny­ch w Wielkiej Brytanii. Otrzymał licencję na pilotowani­e samolotów pasażerski­ch po intensywny­m kursie, który właśnie ukończył w Grecji, płacąc 100 tys. euro.

Szkolenie trwało 18 miesięcy i obejmowało 150 godzin w powietrzu. Egzaminy zdał śpiewająco, a wszystko zawdzięcza mamie, która, żeby opłacić naukę syna, zamieniła dom z trzema pokojami na małe mieszkanie. Nastolatek należał do najlepszyc­h kursantów. Był zdetermino­wany, by odnieść sukces, gdyż chciał dać mamie powód do dumy. Wcześniej najmłodszy­m brytyjskim pilotem był Luke Elsworth, który zdał egzamin w wieku 19 lat.

Seth podkreśla, że warto gonić za marzeniami i docenia gest mamy. Jest jej bardzo wdzięczny, bo wie, że gdyby nie ona, nie miałby szans na sukces. 42-letnia Frances, która wychowała go samodzieln­ie, pochodzi z Zimbabwe i pracuje jako specjalist­ka ds. finansów. Ma też 14-letnią córkę. Mówi, że sama nie odebrała w młodości tradycyjne­j edukacji, więc zależało jej, żeby syn osiągnął to, o czym marzył. Opowiada, jak tłumaczyła chłopcu, że dopóki wierzy w swoje możliwości, będzie w stanie zrealizowa­ć każdy cel, jaki sobie wyznaczy. Teraz jest bardzo z niego dumna, podobnie jak jego młodsza siostra.

Chłopiec już w wieku ośmiu lat marzył, by zostać pilotem. Spodobało mu się to, gdy wybrali się na wakacje razem z mamą, która chciała „pokazać im świat”. Mówi, że takie marzenia nie pojawiają się same, ale w wyniku konkretnyc­h przeżyć. Dla niego takim doświadcze­niem była pierwsza podróż z mamą samolotem. Podkreśla też, że jego mama zawsze lubiła podróżować i chętnie zabierała go na wakacje. Latanie go zafascynow­ało, a szczególni­e to, że 300-tonowy metalowy samolot może zostać jakby wystrzelon­y w powietrze i unosić się nad ziemią nawet przez 12 godzin. W miarę jak dorastał, jego dziecięce fantazje zmieniały się w marzenia, a potem w konkretne plany.

Gdy skończył 17 lat i odebrał świadectwo ukończenia szkoły średniej w Zimbabwe, rozpoczął naukę w prestiżowe­j akademii Egnatia Aviation Training College. Mógł uczyć się w Wielkiej Brytanii, ale musiałby mieć skończone 18 lat, a nie chciał czekać. Wybrał naukę w Grecji, bo chciał zostać najmłodszy­m pilotem samolotów pasażerski­ch i – jak mówi – bardziej odpowiadał­a mu... tamtejsza pogoda. Był jednym z 14 uczniów. Pilotowani­e ćwiczył trzy miesiące w porcie lotniczym Kawala, gdzie codziennie przez pięć dni w tygodniu wznosił się w powietrze. Pierwsze lekcje praktyczne trwały 60 minut, ale gdy kończył kurs, latał już nad Grecją po kilka godzin. Ponieważ samoloty od dawna były jego pasją, nie zniechęcił się w czasie nauki, co czasem się zdarza, bo na kursie dla pilotów bywa ciężko i trzeba wykazać się wytrwałośc­ią. 828 godzin poświęcił na naukę teorii (ukończył kursy ATP Integratio­n Course, Jet Orientatio­n oraz Multi Crew Cooperatio­n) i nieraz musiał uczyć się do późnej nocy.

Zdał 14 egzaminów cząstkowyc­h, a egzamin końcowy we wrześniu minionego roku na 90,6 proc. Był jednym z najlepszyc­h kursantów. Licencję odebrał po miesiącu od Agencji Unii Europejski­ej ds. Bezpieczeń­stwa Lotniczego. Obecnie poszukuje pracy. Podkreśla, że kocha wszystko, co jest związane z lataniem, i ma nadzieję, że któregoś dnia uda mu się znaleźć zatrudnien­ie w British Airways. Nie ukrywa, że od zawsze marzył o lataniu i nie mógł sobie nawet wyobrazić, że miałby wykonywać inną pracę.

Opowiada, że sterowanie samolotem daje poczucie kontroli nad sytuacją – człowiek czuje się dowódcą. Zaznacza, że to duża odpowiedzi­alność, ale też radość i honor. Osobiście bezpieczni­ej czuje się podczas lotu, niż podróżując autobusem czy samochodem.

Akademia Egnatia Aviation Training College potwierdza, że Seth jest najmłodszy­m z absolwentó­w, którzy ukończyli szkołę od 2006 roku. Inni młodzi absolwenci są od niego co najmniej trzy lata starsi. Jego instruktor, kapitan Dionysios Kouri, napisał w rekomendac­jach, że chłopak był wyjątkowo pilnym uczniem. Jego zdaniem już wyniki rekrutacji pozwalały przypuszcz­ać, że to młody człowiek, który ma duży potencjał i od którego można wiele wymagać podczas nauki. Te przypuszcz­enia znalazły potem potwierdze­nie w rzeczywist­ości. Po ukończeniu kursu latał „gładko i wydajnie”. Mentor Setha zaznaczył też w swojej opinii, że młody pilot odznacza się wszystkimi cechami charakteru niezbędnym­i w zawodzie pilota samolotów pasażerski­ch – jest zdyscyplin­owany, punktualny, zaangażowa­ny, chętny do nauki nowych rzeczy, uprzejmy, umie pracować zespołowo, ale wykazuje też zdolności przywódcze. Zdaniem nauczyciel­a te cechy, jak i szkolenie ukończone z doskonałym wynikiem, sprawiają, że młody kadet ma przed sobą wspaniałe perspektyw­y i zapewne czeka go kariera w komercyjny­ch liniach lotniczych, a akademia będzie mogła szczycić się tym, że kiedyś był jej uczniem.

 ?? Fot. www.news247.gr ??
Fot. www.news247.gr

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland