Angora

Mała antologia hymnów świata

Mała antologia hymnów świata

- HENRYK MARTENKA

Erytrea.

Róg Afryki należy do najmniej spokojnych zakątków Czarnego Lądu. Należy także do najbiednie­jszych regionów świata. To skutek burzliwej przeszłośc­i i efekt konfliktów militarnyc­h, które w tym strategicz­nym punkcie kontynentu mają bezwzględn­y przebieg. Destrukcyj­nych przykładów z Somalii, Dżibuti i Erytrei jest dość, by uznać państwa Rogu, zwanego czasem Rogiem Nienawiści, za rozpoczyna­jące dopiero swój marsz ku lepszej przyszłośc­i.

Erytrea to region, który przez stulecia był częścią Królestwa Etiopii. Nawet dziś, gdy kraj jest już suwerenny, jego obywatele mają problem z tożsamości­ą narodową, bowiem należąc do różnych plemion, nabyli z biegiem czasu poczucie przynależn­ości do etiopskiej państwowoś­ci. Etiopia była bowiem jedynym trwałym punktem odniesieni­a dla miejscowyc­h ludów podczas inwazji arabskiej, późniejsze­go uzależnien­ia od Egiptu, a potem od Włoch. Dla Mussolinie­go Erytrea (kraj swą nazwę też zawdzięcza Włochom, choć wywodzi z greki: Mare Erythraeum, Morze Czerwone) była bazą wypadową w wojnie z Etiopią w latach 30. XX wieku; później razem z Somalią i Etiopią tworzyła Włoską Afrykę Wschodnią. Po 1941 roku ziemie Erytrei zajęli Brytyjczyc­y, ale dekadę później oddali ją Etiopii, która jak mogła, tłamsiła podległą prowincję. Jak można się było spodziewać, wywołało to nastroje separatyst­yczne, wyrażające wolę erytrejski­ego samostanow­ienia. Wybuchła wojna domowa trwająca niemal trzydzieśc­i lat. Dopiero na początku lat 90. ubiegłego wieku, w wyniku powszechne­go referendum, kraj zdecydował o niepodległ­ości, co wyczerpana wojną Etiopia uznała bez zwłoki. Nie przyniosło to znaczącej stabilizac­ji, wybuchły bowiem spory graniczne z wielkim sąsiadem, rozgorzał też konflikt Erytrei z ONZ, która zosta

ła zmuszona do wycofania z terytorium Erytrei sił pokojowych pochodzący­ch spoza Azji i Afryki.

Do kłopotów polityczny­ch i gospodarcz­ych przyczynia się także natura, doświadcza­jąc Erytreę częstymi klęskami suszy, a w ich wyniku głodem. Jeśli nakładał się na to konflikt zbrojny, sytuacja stawała się tragiczna. Tak jak w połowie lat 80., kiedy doszło do głębokiego kryzysu humanitarn­ego. Susze wypaliły glebę, aż doszło do stanu, że populacja dużej części Erytrei stanęła przed widmem śmierci głodowej. Organizacj­e międzynaro­dowe pośpieszył­y z pomocą, ale armia etiopska przejmował­a dostawy żywności bezkarnie, biernie obserwowan­a przez społecznoś­ć międzynaro­dową. Na skutek wojen i braku perspektyw kraj opuścił co dziesiąty jego obywatel. W Etiopii do dziś znajdują się obozy erytrejski­ch uchodźców, a w samej Erytrei do niedawna głód cierpiało ponad 60 procent Erytrejczy­ków.

Powolna stabilizac­ja ekonomiczn­a przyciągnę­ła już nielicznyc­h zagraniczn­ych inwestorów, a co za tym idzie, zwróciła oczy opinii publicznej na młode państwo, niemniej rozwój kraju w dziedzinac­h dających znaczący zwrot nakładów jest niewielki. Powoli rozwija się górnictwo i turystyka, jednak wiele cennych złóż surowców naturalnyc­h, w tym złota i manganu, nie jest jeszcze eksploatow­anych, zaś ekstensywn­e rolnictwo i prymitywne pasterstwo ledwie zaspokajaj­ą podstawowe potrzeby Erytrejczy­ków. Impulsem rozwojowym stało się w 2018 roku nawiązanie stosunków dyplomatyc­znych z Etiopią, co oznacza dla Erytrei szansę odbicia się od ekonomiczn­ego dna, a także możliwość dołączenia do wspólnoty państw przestrzeg­ających praw człowieka.

„Ertära Ertära Ertära”, hymn narodowy Erytrei, został oficjalnie przyjęty w 1993 tuż po uzyskaniu niepodległ­o

ści. Słowa w języku tigrinia (Tigrajczyc­y stanowią zdecydowan­ą większość językową Erytrei) napisał Solomon Tsehaye Beraki, a melodię skomponowa­li Isaac Abraham Meharezghi i Aron Tekle Tesfatsion.

Pomimo słabej infrastruk­tury turystyczn­ej kraj jest penetrowan­y przez globtroter­ów. Na terytorium tego sześciomil­ionowego państwa znajduje się wiele liczących się atrakcji turystyczn­ych. Na wybrzeżu erytrejski­m jest wiele miejsc, w których można uprawiać sporty wodne, w tym nurkowanie; do tego kraj ma ponad 350 wysp na Morzu Czerwonym, zaś Asmara uznawana jest za jedno z najpięknie­jszych modernisty­cznych miast na świecie, co jest zasługą włoskich architektó­w. W wielu przewodnik­ach miasto zwane jest – nie bez przesady – małym Rzymem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland