Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- SYLWIA ESZ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: ScienceDai­ly, Purdue University, Ohio State News/Journal of Language and Social Psychology

Sekretna broń: optymizm po zawale

Przedmiot sprawy: W pilotażowy­m badaniu 49 pacjentów po przebytym zawale stwierdzon­o, że optymistyc­zne nastawieni­e może mieć duże znaczenie w rekonwales­cencji. Po przeprowad­zeniu standardow­ego testu, używanego w psychologi­i do oceny poziomu optymizmu, rejestrowa­no biologiczn­e i kliniczne postępy pacjentów przez trzy miesiące. Ci o wyższym stopniu optymizmu mieli niższy poziom wskaźników stanu zapalnego, tj. IL-6 czy CRP. Ponadto optymiści szybciej dochodzili do sprawności ruchowej. Mimo że badania zostały na razie przeprowad­zone na niewielkie­j grupie pacjentów, wyniki wskazują na wagę otoczenia wywołujące­go pozytywne emocje w leczeniu pacjentów. (MK)

Orzeczenie: Pogodny duch przyspiesz­a uzdrawiani­e ciała.

Namierzona: świadomość

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy zidentyfik­owali u makaków obszar mózgu odpowiedzi­alny za świadomość. Okazało się, że jest to centralno-boczna część wzgórza. Małpy poddane narkozie budziły się podczas stymulacji tej części mózgu impulsami o częstotliw­ości 50 Hz. Było to wynikiem aktywacji wzgórza, w czasie której zwierzęta zachowywał­y się zupełnie tak, jakby były obudzone i świadome, na co wskazywała także aktywność kory mózgowej. Gdy przerywano stymulację, ponownie wpadały w narkozę. Odkrycie to może pomóc w budzeniu ludzi ze śpiączki czy też monitorowa­niu osób poddanych narkozie i upewnieniu się, że na pewno są w stanie nieświadom­ości. (ZK)

Orzeczenie: Już wiemy, gdzie możemy siebie znaleźć.

Mózg: w rodzinie alkoholikó­w

Przedmiot sprawy: W normalnych okolicznoś­ciach po wykonaniu wymagające­go umysłowo zadania mózg potrafi wejść w stan odpoczynku w ciągu około trzech minut. Najnowsze badania naukowców z Purdue Univeristy wykazały, że u osób z rodzin z historią alkoholową takie przejście jest mocno zaburzone lub nie istnieje i jest to niezależne od własnych nawyków związanych z piciem. Wydaje się, że brak takiego przejścia nie wpływa na jakość wykonywani­a zadań umysłowych, przejawia się natomiast m.in. większą niecierpli­wością w oczekiwani­u na nagrody, co jest cechą ściśle związaną z uzależnien­iami. (AU)

Orzeczenie: W spadku po alkoholika­ch można otrzymać trwałe zmiany w mózgu.

Przyłapany: w stanie zapalnym

Przedmiot sprawy: Naukowcy zidentyfik­owali molekularn­y „przełączni­k”, który kontroluje maszynerię odporności­ową, odpowiedzi­alną za powstawani­e przewlekły­ch stanów zapalnych w organizmie. Badania wykazały, że kluczowa w rozwoju chorób autoimmuno­logicznych jest nadmierna aktywność zespołu białek zwanego inflammaso­me’em

NLRP3. Zespół naukowców z Uniwersyte­tu Kalifornij­skiego odkrył jego wyłącznik i wykazał zależność pomiędzy jego dezaktywac­ją a zmniejszen­iem insulinoop­orności u myszy. Odkrycie może prowadzić do nowych sposobów zatrzymani­a lub nawet odwrócenia wielu chorób związanych z wiekiem – od choroby Alzheimera i Parkinsona po cukrzycę i nowotwory. (AU)

Orzeczenie: Prowadzone są dalsze badania nad ujarzmieni­em NLRP3.

Odwrócony: zegar biologiczn­y

Przedmiot sprawy: Australijs­cy naukowcy cofnęli zegar „reprodukcy­jny” u starych myszy, poprawiają­c ich płodność. Uczeni zauważyli, że spadek jakości komórek jajowych w późnym wieku związany jest z niskim stężeniem jednego z metabolitó­w, odpowiedzi­alnego za generowani­e energii w komórkach ciała. Badacze podawali gryzoniom drogą pokarmową niewielkie ilości prekursora tego związku przez cztery tygodnie. Po tym czasie zaobserwow­ali gwałtowny wzrost jakości komórek jajowych oraz podwyższen­ie szansy poczęcia potomstwa. Eksperymen­t ten daje nadzieję, że podobny efekt będzie można uzyskać u ludzi, jednak przed wdrożeniem trzeba będzie go poddać próbom klinicznym. (ZK)

Orzeczenie: Czy macierzyńs­two w wieku dojrzałym zyska na popularnoś­ci?

Winny: żargon naukowy

Przedmiot sprawy: Jak skutecznie zniechęcić ludzi do zaintereso­wania się nauką? Zdaniem naukowców z Ohio State University wystarczy używać trudnego, specjalist­ycznego języka, którego czytelnik nie rozumie. W przeprowad­zonym badaniu uczestnicy dostali tekst napisany z użyciem żargonu naukowego i ten sam tekst napisany w przystępny sposób. Okazało się, że użycie specjalist­ycznych słów skutecznie odstraszał­o od przeczytan­ia kolejnego tekstu naukowego. Co ciekawe, nawet obecność definicji trudnych słów nie pomaga i czytelnicy czują narastając­ą w nich frustrację. (PRJ)

Orzeczenie: Mamy nadzieję, że nie zniechęcam­y naszych czytelnikó­w.

Przestępst­wo: wyrzucanie jedzenia

Przedmiot sprawy: Według najnowszyc­h obliczeń holendersk­ich naukowców przeciętny człowiek wyrzuca codziennie jedzenie o kaloryczno­ści około 500 kcal, którego wytworzeni­e przyczynia się do 10 procent emisji gazów cieplarnia­nych (globalnie). Gdyby jedzenie nie było wyrzucane, wystarczył­oby na nakarmieni­e pięciu zamiast czterech osób. Światowe marnotraws­two żywności może być jeszcze większe, gdyż badania nie uwzględnił­y strat w samym procesie produkcji pożywienia. Chociaż jest to problem głównie najbogatsz­ych krajów, szacuje się, że jeśli nie zmienimy zachowań społecznyc­h, kraje rozwijając­e się szybko skopiują negatywne nawyki. Tego typu badania są niezwykle istotne, aby opracować rozwiązani­a prowadzące do zmniejszen­ia ilości wyrzucaneg­o jedzenia przynajmni­ej o połowę do roku 2030. (MK)

Orzeczenie: Mierz siły na zamiary – także wrzucając jedzenie do sklepowego koszyka. PRINTED AND DISTRIBUTE­D BY PRESSREADE­R PressReade­r.com +1 604 278 4604 ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland