Angora

Skrzyżowan­ie równorzędn­e – 4 samochody z czterech kierunków

-

Na trasie do szkoły znajduje się skrzyżowan­ie równorzędn­e dwóch dróg przecinają­cych się pod kątem prostym (nie dla pojazdów szynowych). W godzinach rannych jest regułą, że jednocześn­ie na każdym z czterech kierunków przy skrzyżowan­iu stoją samochody. Wiem, że obowiązuje zasada „prawej ręki”, ale co w takiej sytuacji, gdy wszyscy naraz staną przed skrzyżowan­iem. Który z nich ma pierwszeńs­two przejazdu? – Damian Wróbel (e-mail)

Jeżeli znaki drogowe nie wskazują inaczej, to zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 110 z późn. zm.), „kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowan­ia, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeńs­twa pojazdowi nadjeżdżaj­ącemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwneg­o na wprost lub skręcające­mu w prawo”. Wedle art. 25 ust. 2 ww. ustawy, „przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeńs­two w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża”.

Gdy dojdzie do sytuacji, że na drogach dojazdowyc­h przy samym skrzyżowan­iu znajdą się jednocześn­ie samochody z czterech różnych kierunków, z prawnego punktu widzenia żaden z nich nie będzie miał pierwszeńs­twa (albo – patrząc na to inaczej – będzie je miał każdy).

W takiej sytuacji rozstrzyga uprzejmość – któryś z kierowców powinien wyraźnie wskazać innemu kierującem­u (np. gestem, światłami), że ustąpi mu pierwszeńs­twa przejazdu. Po przejechan­iu pierwszego pojazdu wracamy do reguły z art. 25. Przepisy prawa nie rozwiążą wszystkich problemów, które nas spotykają – czasem potrzeba do tego zwykłej życzliwośc­i.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland