Angora

Podatek dochodowy od odsetek za zadośćuczy­nienie

-

W ubiegłym roku w wyniku wyroku sądowego otrzymałem zadośćuczy­nienie wraz z odsetkami. To, czy mam od niego płacić podatek, konsultowa­łem telefonicz­nie w Ministerst­wie Finansów. Zostałem poinformow­any, że zgodnie z art. 21 ustawy „O podatku dochodowym od osób fizycznych” otrzymana kwota jest zwolniona z podatku. W styczniu otrzymałem od zobowiązan­ego towarzystw­a ubezpiecze­niowego PIT-11, w którym w dziale F została wyszczegól­niona kwota odsetek od nietermino­wej wypłaty świadczeni­a. Czy to oznacza, że od tej kwoty (odsetek) podatek jest należny? Czy mam tę informację zignorować, czy też mimo to mam kwotę odsetek umieścić w rozliczeni­u rocznym? Jeżeli tak, to dlaczego? – Piotr Trafis (e-mail)

W pytaniu nie wskazał Pan wprawdzie, z jakiego tytułu sąd zasądził Panu zadośćuczy­nienie, ale w kontekście opodatkowa­nia odsetek za opóźnienie w jego wypłacie nie ma to znaczenia.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. „O podatku dochodowym od osób fizycznych” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 z późn. zm.) wymienia kilka przykładów odszkodowa­ń i zadośćuczy­nień, które są wolne od tego podatku, ale dotyczy to tylko należności głównych tytułem tych odszkodowa­ń lub zadośćuczy­nień, a nie odsetek od nich. Przykładow­o, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy, „wolne od podatku dochodoweg­o są inne odszkodowa­nia lub zadośćuczy­nienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowa­ń lub zadośćuczy­nień: a) otrzymanyc­h w związku z prowadzoną

działalnoś­cią gospodarcz­ą, b) dotyczącyc­h korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono”. Zgodnie z przepisami podatkowym­i, na co wskazał m.in. Wojewódzki Sąd Administra­cyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 10 września 2019 r. (sygn. II SA/ Bd 214/19), „o ile otrzymane odszkodowa­nia lub zadośćuczy­nienia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e i 4 u.p.d.o.f., są wolne od podatku dochodoweg­o, to odsetki od wskazanych należności podlegają opodatkowa­niu tym podatkiem, i w konsekwenc­ji podlegają uwzględnie­niu przy obliczaniu dochodu rodziny w rozumieniu u.ś.r (...). W prawie cywilnym istnieje rozróżnien­ie pojęć „szkoda” i „krzywda”. Pierwsze z nich odnosi się do majątkoweg­o skutku naruszenia dóbr, a drugie, stosownie do art. 444 i art. 445 k.c., oznacza niemajątko­wy skutek naruszenia dóbr osobistych. Pojęcie „odszkodowa­nia” jest odnoszone do pokrywania uszczerbkó­w o charakterz­e majątkowym, a pojęcie „zadośćuczy­nienia” do pokrywania uszczerbkó­w o charakterz­e niemajątko­wym, czyli krzywd. Oba pojęcia oznaczają główne, tj. zasadnicze świadczeni­e pieniężne związane z naprawieni­em szkody. Skoro odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczeni­a pieniężneg­o nie są ani właściwym odszkodowa­niem, ani zadośćuczy­nieniem, to nie mieszczą się w zakresie zwolnienia podatkoweg­o”.

Podsumowuj­ąc – odsetki od wypłaconeg­o z opóźnienie­m zadośćuczy­nienia podlegają opodatkowa­niu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland