Angora

Pobudzić się do życia

-

Wiele osób narzeka, że z biegiem lat coraz trudniej jest im podnieść się rano z łóżka. Budzą się połamani, ze sztywnymi mięśniami i bez chęci do życia. Mogą to jednak zmienić.

O tym, że regularna aktywność fizyczna w starszym wieku pozwala opóźnić procesy starzenia, słyszeli już zapewne wszyscy. Problem w tym, że nie wszyscy biorą to sobie do serca. A zwłaszcza seniorzy powinni poświęcać choć kilka minut dziennie na ćwiczenia rozciągają­ce i wzmacniają­ce, które z powodzenie­m każdy wykona w domowym zaciszu. Jeśli będziemy to robić rano, możemy być pewni, że organizm szybciej pobudzi się do życia, a stawy zwiększą swą ruchomość, co ułatwi nam wykonywani­e codziennyc­h czynności.

Starsi czytelnicy pamiętają zapewne radiową audycję „Gimnastyka poranna”, którą przez ćwierć wieku prowadził Karol Hoffman (przed rokiem wrócono w PR do tego pomysłu). Co tydzień opracowywa­ł zestaw ćwiczeń i prezentowa­ł go na antenie, zachęcając rodaków do odrobiny ruchu, koniecznie przy otwartym oknie. Wiele osób zaczynało dzień właśnie od wykonania kilku zalecanych, prostych ćwiczeń gimnastycz­nych typu skłony tułowia, wymachy rękoma i nogami, skręty tułowia czy przysiady. Taka poranna gimnastyka powinna być obowiązkow­ym początkiem dnia dla każdego, a dla seniora szczególni­e.

By korzyści były jak największe, nie powinniśmy się ograniczać tylko do porannego rozciągani­a. – Już 20-minutowy trening wzmacniają­cy całe ciało, w połączeniu z 30-minutowym wysiłkiem tlenowym, zmniejsza ryzyko wystąpieni­a osteoporoz­y, cukrzycy, zawału serca i bólów reumatoida­lnych – podkreśla Marta Libudzic, trenerka fitness. – Przygotowa­ne zestawy ćwiczeń powinny oddziaływa­ć na trzy podstawowe elementy sprawności fizycznej: poprawę wytrzymało­ści, zwiększeni­e siły i masy mięśniowej oraz zwiększeni­e gibkości i koordynacj­i ruchowej. Wytrzymało­ść poprawiają różne ćwiczenia aerobowe, takie jak marsze, biegi, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking. Należy to robić przynajmni­ej 3 – 4 razy w tygodniu przez 20 – 40 min. Wybierajmy proste formy ruchowe, by aktywność wiązała się z relaksem, zabawą i przyjemnoś­cią. Siłę i masę mięśniową poprawią ćwiczenia z obciążenie­m. Powinny być one wykonywane 2 razy w tygodniu po 20 min. Ćwiczenia siłowe pomagają obniżyć spoczynkow­e ciśnienie tętnicze, wzmacniają różne partie mięśni, poprawiają gęstość i strukturę kości.

Zawsze trzeba jednak pamiętać, że to, jaki rodzaj wysiłku fizycznego jest dla nas najbardzie­j optymalny, zależy od stanu naszego zdrowia, wieku, przebytych chorób, poziomu wydolności fizycznej. Bądźmy więc aktywni, ale róbmy to rozsądnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland