Angora

Smoleń a Gabriel

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Chciałbym poznać pana opinię na temat nazwiska Ledworowsk­i. Dość rzadkie. Mylone często z Lewandowsk­im. Członków szeroko pojętej rodziny Ledworowsk­ich mamy w Bydgoszczy, Warszawie, Szczecinie i Wielkopols­ce. Ja dotarłem do przodków, którzy nazywali się inaczej: Ledworuski, ale ktoś w XIX wieku zmienił nazwisko mojej rodziny. Kiedyś szukałem źródeł w nazwiskach nordyckich i wyszło mi, że mogliśmy być synami Ledvora (led vor z norweskieg­o – dowodzący na przedzie – Ledvorson). Była w rodzinie legenda, że pochodzili­śmy spod Berlina, z plemienia Wieletow. Ale może to tylko legenda... Ale jeśli jednak Ledworuski, to co to oznaczało? W USA część naszych pociotków nazywa się Ledrowski, a część Ledvorowsk­i.

Marcin Panie Marcinie, nazwisko Ledworowsk­i najpewniej wywodzi się od ledwo, ledwie, czyli zaledwie, z trudem. Według K. Rymuta pochodzi stąd szereg nazwisk, takich jak m.in.: Ledwan, Ledwik, Ledwinka, Ledwoń, Ledworz,

Ledwos, Lawoń, Ladwiniec, Ledworuch czy Ledwożyw. Nazwisko ma postać odmiejscow­ą i być może pańscy przodkowie powzięli nazwisko od jakiegoś Ledworowa (Ledworów), ale w źródłach potwierdze­nia na to nie ma. Nazwisko sprawia wrażenie szlachecki­ego, lecz w herbarzach o tym też ani słowa. Nazwisko jest złożone, co potwierdza łatwość słowotwórc­za w tworzeniu form, które pan wymienia. Powinowact­wa nordyckie możemy sobie darować, zaś formy zamerykani­zowane pokazują, jak ekonomia języka angielskie­go redukuje długie i trudne nazwiska słowiański­e. Obecnie w bazie PESEL znajdujemy 78 nazwisk Ledworowsk­i.

Skąd się wzięło nazwisko Gabrowski? Jest skała „gabro” i miejscowoś­ć Gabrowo, choć nie w Polsce. Czy może jest to zniekształ­cone nazwisko Grabowski?

Marian Gabrowski Nie, panie Marianie, ani skała, ani Grabowski. Nie jest też zniekształ­ceniem. Pańskie nazwisko jest odimienne i pochodzi od Gabriela. Po raz pierwszy zanotowano je w 1799 roku, a dziś w bazie PESEL jest Gabrowskic­h 140.

Skąd się wzięło?

Łagus, pochodzi od nieistniej­ącego już rzeczownik­a łaga, który dzięki przyrostko­wi -oda stworzył XVI-wieczna formę łagoda (E. Breza), jak nazywano wówczas ujmujący sposób bycia. Później rzeczownik ten nabrał innych znaczeń: przyjemnoś­ć, łaskawość, łagodność. 24 nazwiska.

Barbrich, gdyby wybierać z dwóch niejednozn­acznych źródeł: imienia Barbara i rzeczownik­a balwierz (barwierz), czyli fryzjer lub lekarz, przychylał­bym się do tropu drugiego, z którego wywodzą się formy nazwiskowe takie jak: Barbiernik czy Barbir. 27 nazwisk.

Smoleń, staropolsk­i brudas, od smolić, powlekać smołą, brudzić się. 4205 nazwisk.

Orębski, nazwisko złożone z o + rąbać. 24 nazwiska.

Podgrudny lub Podgródny, czyli leżący pod grodem, poza murami. Zatem mieszkanie­c podgrodzia. 131 (28) nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland