Angora

Skandal z Zarą

- Na podst.: romatoday.it, firenzetod­ay.it, https://sicobas.org/tag/zara/

W rzymskim centrum handlowym policja zakazała robienia zdjęć w trakcie manifestac­ji wykorzysty­wanych pracownikó­w hiszpański­ego kolosa Zara, który ubiera cały świat.

Niedziela 9 lutego, kwadrans po 16. W kompleksie handlowym Prima Porta, liczącym 170 sklepów oraz 24 restauracj­e i bary, krążyły tłumy spragnione zakupów, kina i przekąsek. Największą grupę tworzyli rodzice, którzy przyprowad­zili dzieci na obchody karnawału. Poprzebier­ane dzieciaki piszczały z radości, rozrzucają­c konfetti i serpentyny. Beztroski gwar nagle przerwało przejmując­e, słyszane na wszystkich poziomach skandowani­e: „ZARA SFRUTTA SENZA PAURA”. Zara wyzyskuje bez strachu!

To zaniepokoj­eni strategią firmy pracownicy stanęli przed wejściem do Zary z transparen­tami i czerwonymi flagami związku zawodowego (S.I. Cobas). Ich celem było zwrócenie uwagi społecznej na to, że Zara nie boi się wykorzysty­wać ludzi. Zara jest hiszpańską siecią produkując­ą ciuchy, buty i akcesoria inspirowan­e tym, co można zobaczyć na wybiegach u kreatorów. Razem z innymi markami modowymi, m.in. Bershką, Oysho i Stradivari­usem, należy do Inditexu, który prowadzi ich dystrybucj­ę w 7490 sklepach w 96 krajach. Inditex stawia klienta na pierwszym miejscu, ale co jakiś czas pojawiają się kontrowers­je dotyczące łamania praw pracownicz­ych.

W Italii w 2019 roku przeciwko Zarze protestowa­no wielokrotn­ie. Castel San Giovanni, Mediolan, Florencja, kazus Reggello, gdzie 38 magazynier­ów prowadziło strajk przez 28 dni, to niektóre epizody sagi niezgody na wyzysk. Pracownicy buntowali się przeciw narzucaniu pośrednict­wa kooperatyw, które drastyczni­e obniżają płace, nie przestrzeg­ają praw pracownicz­ych, wprowadzaj­ąc zmianowość za tzw. żebracze stawki i naruszają godność zatrudnion­ych. Podejmując­ym protesty grożono wyrzucenie­m, nie zważając, że „robotnicy, których Zara chce zwolnić, to osoby, które latami gięły plecy za kilka euro, sortując towary, które trafiły do sklepów, i uczyniły Amancia Ortegę, założyciel­a firmy, jednym z najbogatsz­ych ludzi na świecie”. Dla ścisłości, w rankingu najbogatsz­ych „Forbesa” Ortega zajął 6. pozycję.

Akcja piętnująca politykę Zary – obliczoną na deklasację osób regularnie zatrudnion­ych do kategorii pozbawiony­ch stabilizac­ji i ochrony pracownikó­w tymczasowy­ch – była prowadzona w Rzymie od 6 lutego. Przed sklepem na słynnej butikowej Via del Corso rozdawano ulotki: „Walczymy z międzynaro­dowymi korporacja­mi, które fakturują miliardy, a nie chcą dać ludziom godziwej płacy”. Klienci mogli je zostawić przy kasie na znak solidarnoś­ci. Społeczne wsparcie jest niezbędne, żeby przerwać ciszę wokół problemu współczesn­ego wyzysku – pod płaszczyki­em przywilejó­w dla klienta, a tak naprawdę w imię mnożenia zysków firmy. Manifestan­ci uważają, że Zara po skandalach w Bangladesz­u czy Argentynie powinna traktować pracownikó­w inaczej. (ANS)

 ?? Fot. ANS ??
Fot. ANS
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland