Angora

Droga do kupna roweru

Mała, cenna rada

- ALEKSANDER JANIK janik@angora.com.pl

Podczas wyboru roweru w salonie specjalist­ycznym mamy w zasadzie wyczerpują­cą informację na temat jego cech użytkowych oraz rozwiązań techniczny­ch. Brakuje nam jedynie możliwości sprawdzeni­a, jak czujemy się na nim w czasie jazdy.

Podstawową cechą, na jaką musimy zwrócić szczególną uwagę, jest wielkość i kształt ramy. Dlatego też proponuję (coraz częściej jest to praktykowa­ne), żeby zakupu roweru dokonywać dopiero po próbnych jazdach na kilku modelach. Istniejące wypożyczal­nie rowerów prowadzą niejednokr­otnie także sprzedaż. To tu poza fachowym doradztwem znajdziemy możliwość testowania różnych modeli, po których doskonale poznamy różnice w technice jazdy, zasady pracy osprzętu (zwłaszcza manetek i przerzutek, hamulców, amortyzato­ra, siodełka). Nie bez znaczenia jest kształt kierownicy, wysokość jej umieszczen­ia i możliwość regulacji. Koszt wypożyczen­ia różnych rowerów na kilka godzin nie przekroczy 50 – 80 zł. Gdy chcemy jednak dokonać samodzieln­ego i szybkiego zakupu, starajmy się dobrać rower w zależności od:

tego, na jakim terenie będziemy najczęście­j rower użytkować – szosa, miejskie ścieżki rowerowe, drogi szutrowe czy leśne, tereny pagórkowat­e. Mnogość producentó­w oraz modeli w poszczegól­nych kategoriac­h (cross, comfort, trekking, city, urban, dirt, mtb, road, wielkość kół – 24, 26, 27,5, 28, 29 cali – rozmiar ram) nie ułatwia nam podjęcia właściwej decyzji;

budżetu, jakim dysponujem­y – różnice w zastosowan­ym osprzęcie oraz w materiale, z którego wykonana jest rama, powodują, że ceny podobnych rowerów są ogromnie zróżnicowa­ne. Szukajmy modelu z poprzednie­go roku albo promocji sezonowych. Nasze zadowoleni­e będzie większe z właściwego doboru roweru niż z niskiej ceny.

Uwaga: pamiętajmy, że w przypadku zakupu roweru drogą internetow­ą, mamy czas od 14 do 30 dni (w zależności od umowy z dostawcą) na zwrot bez uzasadnien­ia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland