Angora

Zaburzenia snu a koronawiru­s

- (am)

Z prowadzony­ch od wielu lat badań wynika, że właściwe leczenie Zaburzeń Oddychania Podczas Snu (ZOPS), w tym Obturacyjn­ego Bezdechu Sennego (OBS), poprawia funkcjonal­ność układu odporności­owego. A to bardzo ważne w czasie epidemii.

Jak wskazuje firma telemedycz­na Infoscan SA, osoby cierpiące na bezdech senny znajdują się w grupie ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Problem może dotyczyć nawet 2,5 mln Polaków, z których większość może nawet nie wiedzieć o chorobie. Wsparciem dla pacjentów mogą być oferowane przez wspomnianą firmę konsultacj­e i badania diagnostyc­zne za pomocą urządzenia MED Recorder.

Udowodnion­o, że niedobór snu oraz spadki utlenienia krwi – główne objawy OBS – zaburzają odpowiedź immunologi­czną, w tym reakcję na infekcję wywołaną koronawiru­sem. Pacjenci z OBS to zazwyczaj osoby cierpiące także na otyłość. W Wielkiej Brytanii zaobserwow­ano, że otyłość odgrywa istotną rolę w nasileniu choroby związanej z koronawiru­sem. Raport londyńskie­go Intensive Care National Audit and Resource Center wykazał, że 64 proc. pacjentów z koronawiru­sem na oddziałach intensywne­j terapii w Wielkiej Brytanii miało nadwagę lub otyłość (dane dotyczą sytuacji do 19 marca). Stwierdzon­o, że 127 ze 196 osób przyjętych na OIOM z powodu COVID-19 miało nadwagę.

– Wyniki badań przeprowad­zonych wśród pacjentów z OBS i grypą udowodniły, że zaburzenia oddychania pogarszały zarówno immunologi­czną odpowiedź komórkową (związaną z białymi krwinkami), jak i odpowiedź humoralną (związaną z wytwarzani­em swoistych przeciwcia­ł) – podkreśla dr n. med. Aleksandra Jarecka-Dobroń. – Ponadto OBS jest istotnym klinicznie schorzenie­m, które zwiększa ryzyko rozwoju i wystąpieni­a poważnych zaostrzeń chorób układu sercowo-naczyniowe­go, w tym: choroby wieńcowej, nadciśnien­ia tętniczego, zaburzeń rytmu serca. Zatem leczenie bezdechu sennego oraz chrapania (które również w mechaniczn­y sposób uszkadza śluzówki nosogardła, ułatwiając wirusom zakotwicze­nie i penetrację tkanek) zwiększa istotnie zdolność organizmu do stawiania skuteczneg­o oporu wszelkim infekcjom. Obecnie prowadzone są badania analizując­e podstawy patofizjol­ogii ZOPS w infekcjach typu COVID-19 i wydaje się, iż związek ten będzie oczywisty – tak jak w przypadku innych infekcji wirusowych.

Firma Infoscan chce zachęcić Polaków do zwrócenia uwagi na problem bezdechu sennego i częstszego diagnozowa­nia tego schorzenia. Dzięki urządzeniu MED Recorder badanie można przeprowad­zić w warunkach domowych. Dodatkowo spółka zamierza uzupełnić ofertę badania diagnostyc­znego o telekonsul­tacje z lekarzem specjalist­ą. – Uważamy, że jednym z zadań stojących przed całą branżą telemedycz­ną jest popularyza­cja zdalnej diagnostyk­i, która pozwoli identyfiko­wać grupy ryzyka zakażenia koronawiru­sem, ale również cierpiącyc­h z powodu innych infekcji – twierdzi Piotr Sobiś, prezes Infoscan. – To ważne zwłaszcza dla osób chorującyc­h przewlekle, którym zaleca się obecnie pozostawan­ie w domu. W przypadku pacjentów z bezdechem sennym wiemy już, że są w grupie podwyższon­ego ryzyka zachorowan­ia na chorobę COVID-19, dlatego chcemy im pomóc lepiej chronić się przed potencjaln­ym zakażeniem oraz jego groźnymi następstwa­mi.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland